Novinky - 05.06.2019 11:17

Dlhá liga problémom pred šampionátom

Zdroj: hokejbal

Prečo áno, prečo nie, prečo ten, prečo onen. Ani tentokrát sa neobišlo zverejnenenie záverečnej nominácie na MS bez polemiky. Fanúšikovia majú svoje názory, hlavná zodpovednosť je však na tréneroch. My sme obom, Mariánovi Gregoríkovi i Mojmírovi Hojerovi položili niekoľko otázok, prinášame vám ich spoločné odpovede z portálu hokejbal.sk. Všetky zápasy z majstrovstiev sveta v hokejbale bude HUSTE.tv vysielať naživo!

Ako dlho ste si lámali hlavu nad konečnou nomináciou?
"Dlho. Situáciu nám sťažoval fakt, ze sa liga ťahala až do prvého júnového týždňa. Vhodnejšie by bolo, keby sme mali viac času na prípravu s kompletným širším kádrom. Nebol čas a priestor skúšať ďalších hráčov. Čiastočne sme vychádzali z toho ako hrali chlapci v prípravných zápasoch s Českom a na turnaji v Plzni, čiastočne z druhej polovice základnej časti a čiastocne z play off. Nepochybujeme o tom, že sú hráči, ktorí skončili hokejovú sezónu v apríli, či v máji a zaujali by nás. Ale nebolo ich kde vyskúšať."

Pri akých postoch resp. menách ste mali najväčšiu dilemu?
"Niekde to bolo jednoduchšie, niekde ťažšie. Tým, že skončil Stano Petrík, tak sa javil tento post problematický. Riešili sme to nominovanim hokejového brankára Paťa Polca, ktory chytával a chytáva hokejbal a významne prispel k úspechom Martina a Nitry. Páčilo sa nám však nadšenie brankárov na kempoch, takže veríme v mladých, perspektívnych hráčov, ktorých sme vybrali. U obrancov to bolo o detailoch, tam sme to riešili najdlhšie. Veľký pretlak bol u krídiel, kvalitných centrov je naopak nedostatok." 

V tíme chýbajú hráči, ktorí boli na MS pred dvomi rokmi a ktorí boli aj v širšej nominácii. Čo rozhodlo o neúčasti napríklad Titku, či Dejneku?
"Verte tomu, že ťažko sa to hovorí takým hráčom, ale každý tréner sa rozhoduje na základe svojho názoru a presvedčenia. A my sme presvedčení, že 80 percent tohto kádra by zvolila asi väčšina ľudí na Slovensku. No a ten zvyšok je práve o tých špecifikách každého trénera. Vážime si rady a tipy hokejbalovej obce, ale môžeme zobrať iba 25 hráčov. Nie je príjemné takému Titkovi povedať, že nepôjde. Je to človek do kabíny, skočil by aj pod rolbu."

Boris Oravec mal zdravotné problémy počas finálovej série SHbE, bude do začitaku MS úplne fit? A čo ostatní hráči? Sú zdravotne v poriadku?
"Boris je srdciar a bojovník. Veríme, že sa dá dokopy do začiatku MS. Má na to dva týždne. Ostatní sú v poriadku, vrátane chlapcov, ktorí hrali finále. Samozrejme majú nejaké šrámy. Máme ešte dvojdňové sústredenie počas najbližšieho vikendu pred MS. Nikomu neprajeme nič zlé, ale stať sa môže všetko. Aj preto máme náhradníkov."

Ste s nomináciou absolútne stotožnení?
"Aktuálne na 100 percent. Rozhodujúce to však bude po MS. Ak uspejeme, tak to bola výborná nominácia. Ak neuspejeme, tak sme vybrali nesprávnych. Taký je život trénerov."

Hovorilo sa aj o štarte Michala Chovana, napokon na MS nebude hrať. Prečo?
"Michal Chovan chcel prísť, informoval sa, zaujímal sa. Ale zmenou hokejového pôsobiska jeho účasť padla."

Na uplynulom zraze boli aj hráči, ktorí deň predtým hrali ťažké finále extraligy. Prišli všetci tí, ktorí nemali isté miesto. Potešil vás ich prístup?
"Prišli traja a potešili nás. Opäť sa vrátime k tomu nahustenému programu. Ideálne by bolo mať jeden víkend voľno, ale realita je iná, treba sa s ňou vyrovnať. Celkovo sa nám páčila účasť na našich sústredeniach. Taký Pospíšil prišiel po zlomenine, Tupý po zranení kolena a žiaľ sa mu zranenie obnovilo. Obaja vydržali aspoň polovicu tréningu. Peťo Bilik rovnako prišiel, aj keď už možno tušil, že v konečnej nominácii nebude. Ale sa im všetko vráti. Nie čas, nie peniaze. Ale keď budú nášmu športu oddaní, tak sa im to vráti. Napríklad v podobe nominácie na ďalsie MS."

Máte už v hlave zloženie formácií?
"Áno máme. Vyskúšame si to na poslednom sústredení v Žiline, možno urobíme posledné úpravy a podľa toho vyjdeme do prvého zápasu na MS. V ďalších zápasoch to už bude otázkou formy, zdravia, či únavy."