Novinky - 06.06.2019 13:41

Problémová hymna, hráč NHL a početné rodinné klany

Zdroj: huste.tv

Hokejbalový svetový šampionát už klope na dvere a jeho dejiskom bude Slovenská republika. Podobne ako v roku 2011, aj tento raz budú mať hokejové aj hokejbalové majstrovstvá sveta dejisko v rovnakej hale, hoci po bratislavskom turnaji prichádza na rad tento raz košická Steel Arena. Motiváciou pre našich hráčov je zisk štvrtého zlata po sebe. Pred dvomi rokmi v Pardubiciach dokázali skompletizovať zlatý hetrik, čo sa pred nami podarilo len Kanade. Tá turnajom dominovala v rokoch 2001 až 2007.

Nikoho zrejme neprekvapí, že v kanadskej zostave by sme našli aktívnych hokejistov. Zväčša je to však z líg, o ktorých našinec veľa nevie. Účastníkov OJHL, BCIHL, ACHW či CWSHL by ste zrejme menovali len ťažko. O to viac v kádri "javorových listov" udrie meno Danick Martel. 24-ročný útočník si doteraz budoval meno prevažne v AHL, no na konte má už 13 štartov v najlepšej hokejovej lige sveta za Tampu Bay Lightning. Sústredená na ňom bude zrejme veľká pozornosť médií, verejnosti, ale najmä protihráčov. Za zmienku stojí v kanadskom tíme aj 48-ročný gólman Daniel Medeiros, no najstarším hráčom na turnaji nebude. Také Arménsko pricestovalo hneď s dvomi päťdesiatnikmi.

Pokiaľ si organizátori majú obzvlášť postrážiť nejakú hymnu, bude to grécka. Gréci sú súčasťou elitnej kategórie MS, dva šampionáty po sebe si dokonca zahrali o bronz a činili sa aj pred ôsmimi rokmi na našej pôde. V základnej skupine zdolali Američanov, Švajčiarov a Rakúšanov, vďaka čomu postúpili z druhej priečky. Po ich prvej výhre nad USA sa žartovalo, že organizátorov prekvapili natoľko, že ich štátnu hymnu ani nemali pripravenú. Po chvíľke čakanie na modrých čiarach zaznelo len ospravedlnenie a suchá gratulácia k víťazstvu 6:2. Zvyšok turnaja už bol s ohľadom na ich hymnu úspešný a zvládnutý.

Osobitnú pozornosť budia aj trpaslíci, ktorých na šampionátoch v iných športoch uvidíte len ťažko. Kým také Rusko alebo Lotyšsko sa od roku 1996 zúčastnilo jediných MS, Hong Kong, Kajmanské ostrovy, Bermudské ostrovy alebo Pakistan sú stabilnými účastníkmi vrcholu sezóny. Stredoameričania chýbať nebudú ani tento rok a popri nich aj Haiti, Arménsko alebo Libanon. Týmto reprezentáciám sa samostatne povenujeme v niektorom z ďalších článkov.

Slováci nebudú na tomto turnaji hrať len s dvojkrížom na hrudi. Podmienky, ktoré treba splniť, aby hokejbalista mohol nastúpiť za inú ako rodnú krajinu, až tak komplikovane nastavené nie sú. Švajčiarsko tak do Košíc pricestuje aj s Máriom Paulíkom a Jakubom Šibíkom. Prvý menovaný takto absolvuje už druhé MS. V rôznych výberoch sa navyše ukážu hráči, ktorých sme už v minulosti mohli vidieť aj na Slovensku. Fín Sami Pietsalo bol pred piatimi rokmi jednou z najväčších hviezd Svetového pohára hraného v Nitre, Čech Zdeněk Král sa živí hokejom a v sezóne 2018/19 nastupoval za Detvu a Vojtech Kristof, reprezentujúci Veľkú Britániu, je bývalým hráčom Nových Zámkov.

Špeciálnym zážitkom pre hráča je vždy dostať sa do národného výberu aj so súrodencom. Komentátorom pri zápasoch Grécka nebude úplne čo závidieť. Veď v tomto drese sa budú po ihrisku premávať až štyria Barbasovia, dvaja Arkalisovia a dvaja Kakivelisovia. Štvorčlenný rodinný klan z juhu Európy zahŕňa najmladšieho 22-ročného Roberta, o päť rokov viac má Joshua, tridsiatku má Joseph a ešte o dva roky starší je Michael. Za zmienku stojí a rodinná trojica Jean-Charlesovcov - Mackenzy, Don a Hally. Tí reprezentujú Haiti.