Novinky - 07.06.2019 11:31

O trpaslíkoch na hokejbalových MS

Zdroj: huste.tv

Derby medzi Pakistanom a Indiou si väčšina športových nadšencov vybaví najskôr v krikete, ale reálne je napríklad aj v hokejbale. Oba tieto ázijské výbery sa predstavujú na svetových šampionátoch, akurát Indovia sú súčasťou elitnej kategórie a v roku 2009 sa dokonca tešili zo striebra. Na šampionáte v Plzni si v základnej skupine poradili s našimi reprezentantmi, v semifinále pokorili USA a v boji o zlato podľahli domácim Čechom 3:4. Česi boli zároveň ich jediným premožiteľom na týchto MS, keď ich zdolali v skupinovom zápase aj vo finále. Pakistan okupuje zväčša konečné 10. až 12. miesto. Najlepší výsledok však dosiahol pri svojej premiére, v roku 2003, kedy skončil šiesty.

Raritné derby zápasy však touto dvojicou nekončia. Kde inde možno vidieť proti sebe hrať Kajmanské a Bermudské ostrovy? Prvý menovaný štát v Košiciach absolvuje už svoj ôsmy svetový šampionát, Bermudy ich majú za sebou ešte o dva viac. Keď Kajmany pred štrnástimi rokmi zložili svoj hokejbalový národný tím, ako s prvým si zmerali sily práve s konkurenčným ostrovom vzdialeným asi 2 tisíc kilometrov. Prehrali vysoko 0:11, no na majstrovstvách sveta 2009 to bolo už len bermudské víťazstvo 6:3 a na nasledujúcom šampionáte si dokonca body podelili po bezgólovej remíze.

Medzi nováčikov na scéne ISBHF (International Street and Ball Hockey Federation) možno zaradiť Arménsko, Haiti a Libanon. Arménci len v roku 2004 založili svoj hokejový tím, ktorý v prvé dva roky existencie inkasoval veľmi nepekné debakle ako 3:38 od Luxemburska, 1:31 od Juhoafrickej republiky alebo 0:48 od Mexika. Potom však prišli prvé víťazstvá a tie dodali chuť expandovať aj do príbuzného športu - hokejbalu. Prvý hokejbalový šampionát absolvovali v roku 2013 v Kanade, nechýbali ani na dvoch nasledujúcich a uvidíme ich aj v Košiciach. História reprezentácie Haiti je ešte o rok kratšia, no keď už tento šport fungoval na Kajmanoch aj Bermudách, vyskúšal to aj ďalší ostrovný štátik v Strednej Amerike. Premiéra vo Švajčiarsku nebola vôbec zlá. Z piatich zápasov dva vyhrali, raz remizovali, dvakrát prehrali a obsadili konečné trináste miesto. Podobné umiestnenie zopakovali aj na minulých MS v Česku. Na českej pôde si svoju premiéru odkrútili Libanončania. Tí zriadili "Libanonskú hokejovú asociáciu", ktorá zastrešuje ľadový hokej, inline hokej aj hokejbal. Spomedzi osemnástich zúčastnených tímov skončili na predposlednom mieste a na Slovensku sa pokúsia ísť ešte vyššie.

Kým v niektorých krajinách iniciovali vznik finančne nenáročného hokejbalového výberu miestni, vo viacerých krajinách šli pomyselné semienko tohto športu zasadiť cudzinci. Príkladom je Pakistan, kde za tým stoja rodáci z Kanady alebo presťahovalci do Severnej Ameriky v mladom veku. Tí si, ako inak, zamilovali ľadový hokej a jeho "napodobeninu" priniesli do južnej Ázie. Keďže klziská a haly v pakistanských finančných možnostiach neboli, stačili ulice, spevnené plochy a loptička. Kanaďania majú na svedomí vznik hokejbalu aj na Bermudských ostrovoch. Už v 80. rokoch sa tam začali stretávať partie nadšencov, aby si proti sebe zahrali či už na kolieskových korčuliach alebo len v teniskách. Vznikla tak Bermudská hokejbalová asociácia, viaceré turnaje v tomto športe a nakoniec aj prvá účasť na MS v roku 2001. Výrazne hlbšie do inline hokeja treba siahnuť pri predstavení reprezentácií z juhu Európy. Hokej na kolieskových korčuliach bol v Portugalsku predstavený už v 30. rokoch 20. storočia a krajina je už pätnásťnásobným víťazom Svetového pohára pod hlavičkou "Fédération Internationale de Roller Sports". Inline hokej totiž zastrešuje nezávisle aj IIHF a hokejové národy venujú väčšiu pozornosť šampionátom pod touto organizáciou. FIRS je bližší aj Španielom či Talianom, čo sú ďalšie krajiny, ktoré možno vídať aj v hokejbalovom prostredí.