Novinky - 11.06.2019 15:26

Zo zlatého hetriku môže byť zlaté kvarteto

Zdroj: huste.tv

V histórii hokejbalových MS sa doteraz tešila z titulu svetových šampiónov len trojica krajín - Kanada, Česko a Slovensko. Presne v tomto poradí sa zoradili aj na premiérovom bratislavskom šampionáte v roku 1996. O dva roky neskôr v českých Litoměřiciach oslavovali českí reprezentanti a na tom nasledujúcom v domácom prostredí triumfovalo Slovensko. Súčasťou výberu, ktorý vo Zvolene vybojoval najcennejší kov, boli aj hokejové opory ako Pavol Demitra, Jozef Stümpel, Richard Zedník či Rastislav Pavlikovský.

Po poctivom prestriedaní na tróne zorganizovali šampionát premiérovo Kanaďania a začalo ich mimoriadne úspešné ťaženie. Boli z toho štyri majstrovské tituly v rade a vďaka nim sú "Javorové listy" dodnes najúspešnejšou krajinou v histórii. Slováci im však veľmi poctivo šliapu na päty. Po premiérovom zlate v roku 1999 sa ďalšieho dočkali až o štrnásť rokov neskôr, no podobne tým rozbehli veľmi slušnú žatvu. Našim hokejbalistom patril turnaj kanadskom St. John´se 2013, o dva roky neskôr vo švajčiarskom Zugu a aj v roku 2017 na pôde odvekého rivala z Česka.

Zlatý hetrik bol spečatený na šampionáte hranom v Pardubiciach a na očakávanú česko-slovenskú konfrontáciu došlo v semifinále. Po bezgólovej remíze boli k videniu samostatné nájazdy, v ktorých naši našli dvoch úspešných strelcov. K Borisovi Oravcovi sa dvakrát pridal Patrik Svitana, ktorému na konto zároveň putoval rozhodujúci premenený pokus. Duel sledovala parádna návšteva 7 592 divákov, ktorí boli pri českej púti do boja o bronz a našej do boja o zlato. V ňom si naši po druhý raz na turnaji poradili s Kanadou a po výhre 6:4 sa mohol oslavovať zlatý hetrik.

Kým pardubický turnaj Slováci ovládli bez jedinej prehry, v dvoch predošlých ročníkoch to boli oveľa vyrovnanejšie bitky. V roku 2015 sme v základnej skupine vyhrali len jeden zo štyroch zápasov, čo vo vyrovnanej konkurencii stačilo na druhú priečku. Vo štvrťfinále prišla ďalšia veľká dráma - zvládnuté predĺženie proti Kanade, semifinálové víťazstvo 3:1 nad Českou republikou a následne ďalšie predĺženie, keď naši v pomere 4:3 oplatili skupinovú prehru Američanom. Rok 2013 sa pamätá najmä pre česko-slovenské finále, ktoré sa zrodilo len po druhý raz. V deväťdesiatych rokoch boli úspešnejší naši susedia, no východný cíp Kanady sadol lepšie našim chlapcom.

"Zlatý hetrik" je terminologicky úplne jasný a pred dvomi rokmi sme videli, že našich hokejbalových reprezentantov motivoval dostatočne. Ako sa to presne nazýva, pokiaľ tím dokáže triumfovať aj štvrtý raz po sebe, o tom úplná zhoda nepanuje, no verme, že naši chlapci svojimi výkonmi v Košiciach tento termín zavedú alebo aspoň rozpútajú diskusie o jeho zavedení. Šampionát začína aj v priamych prenosoch Huste.tv v piatok od 10:30. Slovenskí reprezentanti sa dostanú k slovu od 18:30 proti Fínsku. V sobotu o 18:00 ich čakajú USA, v nedeľu od 17:00 Briti a v utorok o sedemnástej Česko.

Reprezentácia Slovenska na MS 2019 v Košiciach:
Brankári:
Bolibruch Matej (HBK Kometa Vrútky), Buliš Peter (HBK PROTEF Považská Bystrica), Polc Patrik (ŠKB Martin)
Obrancovia:
Minárik Jozef (LG Slovmatic Bratislava), Bujdák Roman (HBK PROTEF Považská Bystrica), Horváth Lukáš, Blahut Pavol (obaja Leaders Ružinov), Gajdoš Ivan (HBK Nitrianski Rytieri Nitra), Doskočil Peter (ŠK 98 Pruské), Vidlár Tomáš (HBK Kometa Vrútky), Salajka Michal (HBK Hokejmarket Skalica)
Útočníci:
Lipták Matúš, Olejník Lukáš, Teplický Libor, Svitana Patrik (všetci MŠK Autostyle Kežmarok), Vozár Milan, Cíbik Marcel (obaja ŠK 98 Pruské), Poliaček František (ŠKB Martin/HBK Diaková), Tomka Lukáš (ŠKB Martin), Rampáček Milan, Martinusík Jaroslav (obaja HBK Hokejmarket Skalica), Božík Miroslav (HBK Hokejmarket Skalica/Jokerit Petržalka), Piják Lukáš, Rufati Jakub, Oravec Boris (všetci HBK PROTEF Považská Bystrica)
Náhradníci:
Maxin Marián (HBK Nitrianski Rytieri Nitra), Fodrek Michal (ŠKB Martin), Bilik Peter (LG Slovmatic Bratislava)
Realizačný tím:
Gregorík Marián, Hojer Mojmír – tréneri, Mihal Jaroslav – manažér, Jankovič Ľuboš, Szabó Peter - technický vedúci družstva, Moravčík Vladimír – videoanalytik, Baka Ľubomír - masér