Novinky - 22.05.2020 10:01

Namiesto očakávanej odvety s Čechmi finále proti Fínsku

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv

Máloktorý kolektívny šport má suveréna, ktorý sa v súčasnosti vie pochváliť štyrmi titulmi z ostatných štyroch svetových šampionátov. Ešte ťažšie by bolo nájsť šport, v ktorom takýmto spôsobom kraľuje Slovensko. Potom je tu však hokejbal, v ktorom Slováci jednoznačne udávajú tempo a mužský tím bral zlato v rokoch 2013, 2015, 2017 aj 2019, pričom na domácej pôde spečatil "zlaté kvarteto". Celkom paradoxne, domáci šampionát v Bratislave pred deviatimi rokmi je posledným, ktorý naši reprezentanti neopanovali. Dočkali sa však následne v Kanade, vo Švajčiarsku, v českých Pardubiciach a aj v košickej Steel Arene.

Očakávania od Slovenska boli vysoké a po zlatom hetriku nemohli byť ambície iné. Úvod turnaja bol pritom v očiach mnohých pomerne kostrbatý. V základnej skupine náš tím zdolal Fínov rozdielom jediného gólu, Američanov zlomil až v predĺžení, nasledovalo vysoké víťazstvo 8:1 nad Veľkou Britániou, no po ňom derby prehra s Českou republikou. Po postupe z druhého miesta bolo štvrťfinálovým súperom Taliansko, zrodilo sa víťazstvo 3:2 a nasledovať mali tie najťažšie prekážky. Lenže semifinále prinieslo azda najlepší turnajový výkon, vysokú výhru 6:1 nad Kanadou a šance razom vzrástli. Naši hokejbalisti po postupe do finále otvorene hovorili o tom, ako sa dvakrát na jednom turnaji s rovnakým súperom neprehráva a pripravovali sa tak na odvetnú konfrontáciu s Českom.

​Plány nečakane zmenili Fíni, ktorých dovtedajším najlepším umiestnením bolo siedme miesto. Už štvrťfinálový postup cez Grécko bol od severanov vnímaný ako prekvapenie, no hokejistom sa na slovenskom ľade zvykne dariť a napodobnili ich aj krajania s loptičkou. Semifinálové víťazstvo Fínska nad Českom 2:1 po predĺžení bolo najprekvapivejším výsledkom celých majstrovstiev sveta a finálová bitka mala zloženie, aké ešte nikdy v histórii. Pre Slovensko to bola siedma finálová účasť, Česi si zahrali finále osemkrát, rovnako ako Kanada. Naplnená hala hnala náš tím vpred a ten dokázal zvládnuť aj druhé šampionátové meranie síl so "Suomi". Víťazstvo 4:3 znamenalo v súčte už piaty titul majstra sveta a skandovaného potlesku sa dočkal aj strieborný tím za svoje sympatické a bojovné účinkovanie na turnaji.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora