Koronavírus - 30.08.2020 12:47

Ako urobiť z profesionála hobby športovca

Tomáš Magáth Autor: Tomáš Magáth | Zdroj: sita

Chystané septembrové obmedzenia týkajúce sa aj športu v súvislosti so šírením koronavírusu zdvihli vlnu kritiky v najväčších športových organizáciách na Slovensku. Slovenský zväz ľadového hokeja či Asociácia profesionálnych hokejových klubov upozorňujú, že obmedzenie počtu fanúšikov bude mať zničujúci vplyv na jednotlivé kluby aj budúcnosť tohto populárneho športu. 

Najnovšie sa pre verejný apel na tému "Šport počas koronakrízy" rozhodol hokejista Marek Viedenský. Skúsený 30-ročný útočník prostredníctvom instagramu premiérovi Igorovi Matovičovi pripomenul, že... "Koniec profesionálneho športu na Slovensku sa blíži, ak nepomôžete tímom, športovcom, trénerom, súťažiam..."

"Neplačem pre seba, ale pre mladých, ktorí tomu venovali život a chceli si tak zarábať. Z jedného dňa na druhý sa z človeka nestane profesionál, ale teraz sa pravdepodobne stane z profesionála hobby športovec," pripomína Viedenský. Účastník troch majstrovstiev sveta prestúpil v lete do HKM Zvolen, predtým roky pôsobil v Slovane Bratislava, ale dobrú sezónu zažil aj v HPK Hämeenlinna v najvyššej fínskej súťaži a niekoľko rokov pôsobil aj v nižších zámorských súťažiach.

Aktuálne dodáva, že hokej na Slovensku je v mnohom závislý od počtu divákov na tribúnach a peňazí získaných zo vstupeniek a služieb pre fanúšikov na štadiónoch. Bohužiaľ na Slovensku sa nedajú spraviť 'bubliny' ako NHL, keďže je to úplne o niečom inom. Finančne sa na Slovensku funguje na divákoch na štadióne a sponzoroch, čo dajú peniaze, aby ich ľudia videli. Nemám riešenie, ale zakázať ľudom žiť je rovnako zlé ako žiť v klietke," napísal Viedenský.

Skúsený center si uvedomuje, že zdravie je prvoradé a dokonca tvrdí, že na 90% si koronou prešiel aj s rodinou začiatkom februára. "Nebolo to príjemné, takže je fajn, že si dávajú ľudia pozor. Tak isto nemám riešenie ako to inak urobiť, ale preto nie som zdravotník, ale športovec. Teda zatiaľ, pokiaľ sa inak nerozhodnú ľudia, čo ma platia. Som rád, že mám ešte stále svoju robotu," doplnil Viedenský vo svojom instagramovom statuse pod názvom NezabíjajteSny.

Septembrový zákaz podujatí s účasťou nad 1000 ľudí vo vonkajšom prostredí a nad 500 ľudí v interiéri už má aj jednu konkrétnu obeť: organizátori ČSOB Bratislava Marathonu 2020 (4.- 6. 9.) uskutoční svoje podujatie iba vo virtuálnej podobe.

Tomáš Magáth

Tomáš Magáth

Viac článkov od autora