Koronavírus - 29.09.2020 17:40

Vidíte obhájiteľný dôvod na zákaz futbalových zápasov?

Tomáš Magáth Autor: Tomáš Magáth | Zdroj: sita

Únia ligových klubov (ÚLK) a Slovenský futbalový zväz (SFZ) považujú opatrenia krízového štábu SR týkajúce sa zákazu športových podujatí za nesprávne, nelogické a diskriminačné. Uvádza sa to v ich spoločnom vyhlásení na oficiálnom webe najvyššej slovenskej futbalovej súťaže.

"V každom okamihu sme boli štátnym orgánom iniciatívne nápomocní svojimi odbornými kapacitami, ako aj návrhmi, ako zabezpečiť konanie zápasov tak, aby sa minimalizovala možnosť šírenia nákazy koronavírusom, či už medzi športovcami, alebo aj divákmi. Do dnešného dňa nám nie je známy žiaden prípad, že by ohniskom nákazy bol futbalový zápas. SFZ zabezpečuje a financuje testovanie v širokej miere práve z dôvodu, aby sa podarilo infikovaných športovcov zachytiť a zabezpečiť striktný postup karanténneho tréningového procesu odsúhlaseného Úradom verejného zdravotníctva," uvádza sa v úvode spoločného stanoviska.

Utorková správa tiež reaguje na skutočnosť, že najvyššia slovenská futbalová súťaž Fortuna liga sa od reštartu riadi podrobným manuálom organizácie zápasov, ktorý obsahuje presné postupy prevencie, ako aj reakcie v prípade zistenia pozitívnych nálezov. "Manuál obsahuje množstvo odporúčaní nad rámec aktuálne platných opatrení Úradu verejného zdravotníctva. Tento manuál sa bez problémov dá v modifikovanej podobe použiť pre všetky súťaže riadené SFZ, ako aj regionálnymi a oblastnými futbalovými zväzmi," informovali futbalisti

ÚLK a SFZ nevidia obhájiteľný dôvod na zákaz futbalových zápasov, keď súčasne nie je zakázané navštevovať obchody a gastro prevádzky, používať prostriedky hromadnej dopravy a podobne. "Nevidíme obhájiteľný dôvod, aby viac ako 5000 družstiev, za splnenia všetkých protiepidemiologických opatrení, nemohlo dohrať jesennú časť 400 ligových a pohárových súťaží na všetkých úrovniach dospelých aj mládeže," uvádza sa vo vyhlásení s dôvetkom, že v žiadnej krajine Európskej únie či ďalších európskych krajinách v súčasnosti nie sú rozhodnutím štátnych orgánov zakázané futbalové súťaže. Ani v takých, kde je epidemiologická situácia horšia ako na Slovensku. "Nijako nestojíme o takéto prvenstvo," napísali SFZ a ÚLK.

Zákaz futbalových zápasov bude mať podľa nich zničujúci dopad na viac ako stotisícovú členskú základňu SFZ aj na 14-tisíc ľudí, ktorí sú zamestnaní vo futbale. "Postihne nielen profesionálny futbal, ale zásadne aj oblasť mládežníckeho a amatérskeho futbalu. Celé futbalové hnutie doteraz plne rešpektovalo všetky opatrenia, ktoré štátne orgány prijali, aj napriek faktu, že neraz sa rozhodovalo systémom 'o nás bez nás' vrátane tých najnovších opatrení, ktoré neboli so zástupcami najväčšieho športového zväzu na Slovensku konzultované. Opäť zdôrazňujeme, že nemáme doteraz nijako preukázané šírenie nového koronavírusu na športových podujatiach, ktoré organizujeme," uvádza sa vo vyhlásení.

Zákaz športových podujatí bude podľa nich znamenať zdecimovanie až likvidáciu slovenského športu. "Výrazným spôsobom naruší dôveru futbalovej verejnosti, že štátne orgány prijímajú akokoľvek potrebné protiepidemiologické opatrenia s dostatkom informácií a so zohľadnením všetkých hľadísk - zdravotných, ekonomických aj sociálnych. Dôrazne žiadame o pozastavenie týchto opatrení, kým nebudú zohľadnené ich ekonomické, sociálne a spoločenské dopady, ako aj spôsob a výška ich bezodkladnej kompenzácie voči všetkým dotknutým subjektom. Zároveň opätovne vyzývame premiéra SR na stretnutie a začatie konštruktívneho dialógu s najväčším zamestnávateľom v oblasti športu na Slovensku," znie z futbalového prostredia.

Tomáš Magáth

Tomáš Magáth

Viac článkov od autora