Koronavírus - 23.10.2020 16:47

Šport počas zákazu vychádzania. Ako to budú riešiť reprezentanti?

Tomáš Magáth Autor: Tomáš Magáth | Zdroj: HUSTE.tv

Od soboty 24. októbra do nedele 1. novembra bude na celom Slovensku platiť zákaz vychádzania! Medzi viacerými výnimkami sú aj cesta na testovanie, cesta do práce, cesta pre zabezpečenie nevyhnutných potrieb či pobyt v prírode v okrese bydliska. 

Čo to znamená pre športovov?
Pre profesionálny šport tieto opatrenia neplatia. Ligy, ktoré dostali výnimku, môžu pokračovať v rovnakom režime. 
„Režim sa nemení, oni sú pravidelne pretestovávaní a sú v režime, do akého sa my chceme do troch týždňov dostať,“ prezradil na tlačovej konferencii minister práce Milan Krajniak.

„Sú to profesionáli, ktorí normálne chodia do práce a ešte ich tam aj testujú. Prosím, aby sa hráči s nikým nestretávali, keďže veľmi dobre vieme, že mnohé tímy sú zasiahnuté,“ doplnil minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Pre amatérov to znamená, že môžu cvičiť iba v domácich podmienkach, alebo na cvičenie využiť prírodu vo svojom okrese. 

Zmyslom zákazu vychádzania je zníženie mobility obyvateľstva, a preto by sme mali zvážiť, či je potrebné ísť napr. behať na obľúbené miesta bežcov, či sa bicyklovať a korčuľovať napr. na bratislavskej hrádzi, aj keď to vyslovene zakázané nie je.

SOŠV predstavil hlavnému hygienikovi SR projekt karanténneho tréningového centra

V Šamoríne možno vznikne karanténne tréningové centrum pre športovcov. Podľa tlačovej správy Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) je tomu naklonený hlavný hygienik SR Ján Mikas a Úrad verejného zdravotníctva zváži možnosť odobrenia jeho vzniku. V tomto centre by sa mohli reprezentanti SR pripravovať počas koronakrízy na vrcholné podujatia vrátane olympijských hier. Myšlienku zriadenia takého centra Jánovi Mikasovi predstavili prezident SOŠV Anton Siekel, športový riaditeľ SOŠV Roman Buček a členka Medzinárodného olympijského výboru (MOV) a úspešná strelkyňa Danka Barteková.

"Rešpektujeme všetky nariadenia a dodržiavame ich. Veľmi si vážime, že pán doktor Mikas chce podporovať šport a chce byť k nemu ústretový. Nadviazaním priamej komunikácie chceme úradu hlavného hygienika tlmočiť dôležité informácie, ktoré ovplyvňujú činnosť športovcov,“ uviedla po stretnutí Danka Barteková.

Povedala tiež, že hlavný hygienik rozumie požiadavkám slovenského športu. "A najmä v období príprav na olympijské hry v Tokiu a pred začiatkom novej športovej sezóny v mnohých športoch. Uvedomuje si dôležitosť športu pre spoločnosť i význam reprezentácie štátu v zahraničí,“ pokračovala.

SOŠV chce také centrum zriadiť v komplexe x-bionic sphere, šlo by o vytvorenie tzv. bubliny, teda uzavretého priestoru, v ktorom by sa mohli športovci pripravovať v kvalitných podmienkach. Súčasťou centra by okrem športovcov, trénerov, či najbližších rodinných príslušníkovi boli aj zamestnanci strediska, ktorí by tiež bývali priamo v areáli a nevychádzali by z neho. "Zhodli sme sa, že je lepšie mať situáciu pod kontrolou a mať strategických vrcholových športovcov spoločne v jednom centre ako roztrúsených po viacerých športoviskách v krajine, čím by hrozilo vyššie riziko prenosu nákazy. Športovci by boli v stredisku testovaní a následne izolovaní, čím by sme im vytvorili bezpečné podmienky na prípravu a zabránili by sme šíreniu nákazy. Platili by tam prísne hygienické opatrenia. SOŠV teraz oficiálne požiada vládu SR, ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu a takisto Úrad verejného zdravotníctva o posúdenie konceptu a udelenie výnimky z platných nariadení, aby sa stredisko čo najskôr mohlo otvoriť,“ povedal prezident SOŠV Anton Siekel.

HUSTE.tv ide ďalej!

Aj tento víkend na HUSTE.tv odvysielame všetky zápasy našej futbalovej ligy. V nedeľu to bude šláger DAC Dunajská Streda-ŠK Slovan Bratislava.
Stiahnite si aj aplikáciu TV JOJ a môžete zápasy sledovať kdekoľvek. 

Tomáš Magáth

Tomáš Magáth

Viac článkov od autora