Koronavírus - 24.11.2020 10:19

Nórsky mašér nemôže prepraviť psov na Aljašku, obhajca Iditarodu bude chýbať

Tomáš Magáth Autor: Tomáš Magáth | Zdroj: sita

V marci tohto roku zažil milovník psov Thomas Waerner najkrajšie chvíle svojej kariéry, ale minimálne v budúcom roku si ich nebude môcť zopakovať.

 Úradujúci šampión Iditarodu, najslávnejších a najťažších pretekov psích záprahov na svete, vynechá najbližší ročník tohto podujatia. Pre AP uviedol, že v čase reštrikčných opatrení počas pandémie koronavírusu nenašiel spôsob, ako by svojich psoch prepravil z Nórska do dejiska pretekov na Aljašku.

"Musel som učiniť ťažké rozhodnutie. Dostať psíkov aj seba na Aljašku je náročné za normálnych podmienok a nie ešte počas pandémie COVID-19. Je prakticky nemožné niečo vopred plánovať a hodiny rýchlo tikajú. Nemám nad tým kontrolu," vyhlásil 47-ročný nórsky mašér.

Na jeho rozhodnutí sa zrejme podpísal aj fakt, že po svojom tohtoročnom triumfe na niekoľko mesiacov doslova uviazol na Aljaške. Striktné cestovné obmedzenia mu nedovolili odletieť domov do mesta Torpa, kde na neho čakali manželka a päť detí.

Cieľom v mestečku Noma prešiel so svojimi 16 psami víťazne 18. marca, ale najbližších uvidel až začiatkom júna. Vtedy sa prepravil do Nórska špeciálnym lietadlom Douglas DC-6, ktoré sa neskôr stalo súčasťou expozície Múzea histórie letectva v meste Sola.

Svetoznáme preteky, ktoré sa jazdia v členitom teréne Aljašského polostrova na 1000 míľ, majú najbližší dátum štartu 7. marca 2021. A ochorenie COVID-19 zrejme tvrdo zasiahne do vopred pripravovaného scenára.

Slávnostný štart v meste Anchorage zrejme nebude až taký slávnostný a namiesto tisícok divákov prídu vyprevadiť mašérov so psami na tŕnistú cestu aljašskou pustatinou iba desiatky vyvolených. Generálny riaditeľ Iditarodu Rob Urbach uviedol, že pre pandemické obmedzenia bude na štarte len istý menší počet divákov.

"Máme viac problémov a oveľa viac práce. Sme si však istí, že keď dokončíme svoju robotu, trasa Iditarodu bude to najbezpečnejšie miesto, kde budete najďalej od ochorenia COVID-19," uviedol Urbach.

Zároveň dodal, že mu je ľúto neúčasti Waernera a verí v jeho návrat v roku 2022. Bez neho zostalo v štartovnej listine marcového Iditarodu 57 mašérov vrátane niekoľkých šampiónov z minulosti. Sú nimi Martin Buser, Dallas Seavey, Pete Kaiser a tiež Joar Leifseth Ulsom, ktorý je tiež pôvodom z Nórska. Rovnako počet účastníkov bolo na štarte aj vlani, ale v cieli ich klasifikovali iba tridsaťtri.

Organizátori Iditarodu uviedli, že vyvinuli rozsiahly testovací program pre všetkých účastníkov pretekov. Ten však nemusí byť potrebný, ak bude do marca široko dostupná vakcína proti ochorenie COVID-19. V bezpečnostnom pláne a pri vytvorení manuálu pre pretekárov im pomáha doktorka Jodie Guestová, epidemiologička infekčných chorôb na Emory University v Atlante.

Tomáš Magáth

Tomáš Magáth

Viac článkov od autora