Novinky - 23.08.2018 14:59

Kyjevské návraty: Prečo sa nám ospravedlnil rozhodca?

Zdroj: malyfutbal

Celý týždeň sme sledovali na HUSTE.tv všetky zápasy EMF EURO 2018 v malom futbale. Ondrej Kačmár pôsobí v slovenskom reprezentačnom mužstve ako asistent hlavného trénera. Spolu s ním sme sa obzreli za európskym šampionátom v ukrajinskom veľkomeste Kyjev.

Malebný ostrov a športoviská


Ako hodnotíš priebeh a organizáciu európskeho šampionátu v Kyjeve?

Šampionát v Kyjeve bol zorganizovaný na celkom dobrej úrovni. Kyjev nás prekvapil krásnym ostrovom na rieke Dnipro, kde sú krásne pláže. A hlavne nádherné športoviská na plážový futbal, volejbal, streetbasket a obrovské workoutové posilňovacie ihrisko. Kde denne šporovalo kvantum ľudí. Samozrejme, v tomto stredisku boli aj ihriská na malý futbal, aké im môžeme len závidieť. Šampionát sa odohrával na hlavnom ihrisku. Ale aj tu boli určité problémy. Hlavne s dopravou na zápasy a tréningy a so stravou, kde bol problém s načasovaním odberu stravy.

Aký bol váš sprievodný program v Kyjeve? Stihli ste trošku aj prehliadku mesta?

V prvých dňoch doobedu sme mali tréningy, na ktoré sme chodili metrom. Takže sme si mali možnosť vyskúšať miestny spôsob prepravy a pozrieť si cestou na ihrisko kúsok Kyjeva. Okrem toho sme mali jeden deň voľna, čo sme využili na krátku prehliadku centra. Aj pri prevoze na ihrisko nás prevážali asi 45 minút mestom, takže sme si stihli pozrieť mesto i z autobusu.


Ospravedlnenie rozhodcu prišlo neskoro


Odovzdalo naše mužstvo to, čo v ňom aktuálne je? Bolo to jeho maximum? Ak nie, v čom sme mohli zahrať lepšie?

Samozrejme, že mužstvo mohlo zahrať lepšie. To však závisí od viacerých okolností. Naši hráči hrali to, na čo momentálne majú, ale na ME sa treba vyhecovať k svojmu maximu. My sme mohli v ťažkých zápasoch len prekvapiť dobrou obranou a spoliehať sa na protiútoky.To sa nám ale nedarilo.

Možno už je neskoro hovoriť „keby“, ale myslíš si, že keby nám rozhodca uznal gól proti Talianom, postúpili by sme zo skupiny?

Taliani prekvapili už v prvom zápase, keď porazili Ukrajinu. Ukázali, že sú v úplne inom, lepšom zložení ako v predchádzajúcich rokoch. Zaskočili aj nás, keď nad nami vyhrávali, ale mali sme dosť šancí na zvrátenie výsledku. Čo sa nám aj začalo dariť. Bohužiaľ, rozhodca nám neuznal regulárny gól, za čo sa nám po zápase viackrát ospravedlnil. Ale bolo už neskoro. Samozrejme, bol by to veľký rozdiel ísť do posledného zápasu skupiny s vedomím, že ak vyhráme, tak určite postúpime.


Nový herný systém šampionátu Slovákom veľmi nevyhovoval.


Prekvapila ťa hra ďalších celkov v našej skupine? Ak áno, čím?

Ako som už vravel, prekvapili hlavne Taliani, ale veľká neznáma bola aj Ukrajina. V posledných rokoch chodilo mužstvo Ukrajiny na ME v úplne inom zložení. Neviem, či vôbec postúpili zo skupiny. Myslel som, že doma sa poriadne posilnia a aj sa tak stalo. Aj Belgicko sa posúva vpred a vidieť, že už nie je len do počtu. Čierna hora je už niekoľko rokov jedným z najlepších tímov na šampionáte, takže sme vedeli, že budú silní. Treba spomenúť aj to, že sa prvýkrát hralo novým systémom a to, že v skupine bolo päť tímov a nie štyri a postupovalo sa priamo do štvrťfinále. V minulých rokoch nám postup zo skupiny zaručovala aj jedna výhra a jedna remíza.

Sledovali ste aj zápasy play off? V čom vynikali Česi oproti ostatným celkom?

Sledovali sme takmer všetky zápasy play off. Boli to naozaj kvalitné zápasy, veľa sme sa na nich mohli poučiť. Aj keď je to turnaj amatérov, veľa hráčov z play off by sa nestratilo ani v našej prvej lige. Česi každý rok dokazujú, že malý futbal v Čechách je na úplne inej úrovni ako u nás. V Čechách je už niekoľko rokov celoštátna liga, majú obrovskú členskú základňu a veľmi dobrú prácu s reprezentáciou. Treba povedať, že silnú podporu majú aj od štátu a aj to im pomáha v dosahovaní výsledkov. V Čechách sú tí najlepší hráči malého futbalu tzv. poloprofesionáli.

Aké najbližšie podujatia slovenskú reprezentáciu čakajú a ako sa na nich pripravíte?

Treba spomenúť, že prvý krát v histórii malého futbalu sme vďaka podpore ministerstva školstva mali možnosť absolvovať sústredenia, na ktorých sme sa snažili hlavne vybrať čo najlepších hráčov a dať ich trocha dokopy, za čo veľmi pekne ďakujeme. Mužská reprezentácia má na tento rok svoje v podstate za sebou. Začínajú sa nám regionálne súťaže, takže hráči sa budú venovať im. Čaká nás ešte jeden vrchol sezóny, a to MS do 21 rokov 4. októbra 2018 v Prahe. Je pred nami ťažká úloha vybrať šikovných mladých futbalistov, ktorých chceme vyskúšať na Višegrad Cupe. Ten bude v septembri v Bratislave.