Novinky - 22.04.2021 18:51

Potvrdené! V októbri sa bude v Košiciach hrať EURO v malom futbale

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv

Odložený a nejaký čas aj ohrozený európsky šampionát v malom futbale sa v roku 2021 predsa konať bude a jeho dejiskom ostáva košická Steel Arena. Vo štvrtok to na svojom webe potvrdil Slovenský zväz malého futbalu. Kontinentálna elita v tomto športe sa tak na našom území predstaví po jedenástich rokoch, keď krajina pod Tatrami bola naposledy dejiskom vôbec prvého európskeho šampionátu. Termínom podujatia je 30. október až 6. november a na tribúny by sa mohli dostať aj fanúšikovia. Práve tí spôsobovali najväčší otáznik a slovenská strana váhala, či si organizáciu turnaja ponechá. Turnaj sa totiž pôvodne mal hrať ešte v lete minulého kalendárneho roka.

O zlato sa pobije 24 reprezentácií, ktoré budú rozdelené do šiestich základných skupín. Najlepšia šestnástka následne postúpi do osemfinále. Európska federácia malého futbalu sľubuje "čo najbežnejšie" EURO, ktoré však ešte bude cítiť dozvuky pandémie. Ako však všetci veria, tá už je vďaka vakcinačnému procesu na ústupe. Pre samotný malý futbal to bude prvá globálna udalosť od vypuknutia koronavírusu a všetci si od nej sľubujú začiatok novej a silnejšej etapy. "Veríme, že po tak nešťastnom roku prinesieme na Slovensko trochu vytúženej radosti. Organizácia s covidom je neporovnateľne tvrdším orieškom ako organizácia za štandardných podmienok. Je to však o to väčšia výzva a ja som presvedčený, že to spolu s organizačným tímom zvládneme," povedal Peter Králik, prezident Slovenského zväzu malého futbalu.

Úradujúcimi majstrami Európy v malom futbale sú Česi, ktorí v roku 2018 na ukrajinskej pôde vo finále zdolali Rumunov. Slovensko obsadilo 13. priečku, no odvtedy spravilo výrazný kvalitatívny a výsledkový pokrok, ktorý by chcelo na domácej pôde dokázať. Jedno potvrdenie už prišlo na MS 2019 v austrálskom Perthe, ktoré pre náš tím končili umiestnením na výbornom siedmom mieste. "Progres deklarovaný resultátom z Austrálie 2019 bol pre manšaft markantnou motiváciou. Nastavili sme stratégiu a jej exekúcia na domácich majstrovstvách Európy je pre nás primárnym cieľom. Máme najvyššie ambície a chceme hrať aj v posledný deň šampionátu," odvážne vyhlásil tréner národného mužstva Ladislav Borbély.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora