Novinky - 21.09.2021 10:34

Októbrový európsky šampionát v Košiciach sa tento rok neuskutoční

redakcia Autor: redakcia | Zdroj: huste.tv

Európsky šampionát v malom futbale sa tento rok neuskutoční. Jeho dejiskom pritom mala byť košická Steel Arena, avšak Výkonný výbor Európskej federácie malého futbalu vyhodnotil pandemickú situáciu u nás ako neistú a problémovú. V intenzívnom kontakte pritom bol s našimi zdravotníckymi orgánmi, mestom Košice aj Slovenským zväzom malého futbalu. Termín bol predbežne presunutý na kalendárny rok 2022 a hostiteľom by malo byť, napriek všetkému, opäť Slovensko. Pôvodným dátumom bol 30. október až 6. november a hrať malo 24 tímov naprieč celým kontinentom, vrátane Anglicka, Ruska či Turecka.

Člen výkonného výboru európskej federácie Peter Králik priznal, že sa dokonca pracovalo s alternatívami, podľa ktorých by na turnaji mal hrať nižší počet mužstiev alebo aspoň znížený počet hráčov v jednotlivých národných výberoch. Preloženie majstrovstiev sa však predsa ukázalo ako najrozumnejšie a najbezpečnejšie rozhodnutie. "Zdravie hráčov, organizátorov a priaznivcov musí byť našou prioritou číslo jeden a v tomto duchu je momentálne jediným riešením odložiť turnaj na budúci rok. Žiaľ, prípadov na Slovensku a v košickom regióne pribúda a situácia môže podľa odborníkov práve o niekoľko týždňov kulminovať," uviedol v tlačovej správe. Potvrdzuje sa tak, že organizácia veľkého medzištátneho podujatia je v týchto dňoch komplikovaná.

Vývoj situácie predvídať len veľmi ťažko a organizačný tím neskrýva sklamanie. "Tvrdo a dlho sme pracovali na uskutočnení šampionátu a prakticky všetko bolo pripravené, no na druhej strane je to pre nás ešte väčšia výzva a odhodlanie do prvej polovice budúceho roka, kedy sa má podujatie odohrať," dodal Králik. Po športovej stránke, najaktuálnejším slovenským umiestnením na Euro je 13. priečka z Ukrajiny v roku 2018. Potom však prišiel svetový šampionát v austrálskom Perthe, kde sa Slováci vyšvihli na 7. miesto konečného poradia. Takto o rok ich možno v Steel Arene vpred poženú plné tribúny.