Hokej - MS 2018

Novinky - 12.05.2018 14:30

Slováci na MS šokovali obrovského favorita zo Švédska. Padli až v predĺžení

Slovenská hokejová reprezentácia na 82. majstrovstvách sveta v Dánsku po dvoch trojbodových dueloch v sobotu uchmatla bod favorizovaným Švédom. S obhajcami majstrovského titulu Slováci prehrali po bojovnom a aj kvalitnom výkone 3:4 po predĺžení. O všetkom rozhodol nešťastne odrazený puk od korčule Andreja Sekeru po avizovanej prihrávke Miku Zibanejada v presilovej hre.

"Tri korunky“ stratili na MS 2018 prvý bod, ale aj po dvojbodovom triumfe nad Slovákmi už majú istotu prieniku do štvrťfinále. Slovenskí hokejisti majú na svojom konte 8 bodov a v tabuľke A-skupiny im patrí 5. miesto. V nedeľu majú Slováci voľno, v pondelok o 16.15 h nastúpia proti favorizovanému výberu Ruska.

Výborný výkon podal brankár Patrik Rybár, korčuliari pred ním zase zablokovali množstvo striel súpera. Skóre sobotňajšieho duelu otvoril Tomáš Jurčo, ktorý tečoval strelu Mária Grmana od modrej čiary. Vyrovnanie zariadil Dennis Everberg, keď za Patrika Rybára usmernil pokus Johna Klingberga. Po skončení vylúčenia Tomáša Marcinka pridal druhý švédsky gól Gustav Nyquist. Na 3:1 zvýšil v 25. min Jacob de la Rose po peknej kombinačnej akcii. Pred druhou sirénou vyšiel brejk obrancovi Marekovi Ďalogovi a v oslabení skorigoval na rozdiel jedného gólu. V 47. min Ladislav Nagy vyrovnal na 3:3 po peknom prečíslení a prihrávke od Michala Krištofa. Zápas sa posunul do predĺženia, ktoré v presilovej hre rozhodol gól Miku Zibanejada.

V 39. vzájomnom zápase sa zrodila 26. prehra Slovákov, ďalšie tri stretnutia sa skončili nerozhodne a Slováci uspeli desaťkrát.

Majstrovstvá sveta v hokeji 2018:

A-skupina (Kodaň/Dán.)
Slovensko - Švédsko 3:4 po predĺžení (1:2, 1:1, 1:0 - 0:1)
Góly: 11. Jurčo (Grman, Krištof), 37. Marek Ďaloga (L. Nagy), 47. L. Nagy (Krištof, Čajkovský) - 16. Everberg (J. Klingberg, H. Lindholm), 18. Nyquist (Backlund, E. Gustafsson), 25. J. De la Rose (Kempe, Wikstrand), 65. Zibanejad (Rakell, J. Klingberg)
Vylúčení: 4:1 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Iverson (Kan.), Reneau (USA) - Jensen (Dán.), Kohlmüller (Nem.), 12 490 divákov

Slovensko: Patrik Rybár - Čajkovský, Sekera, Graňák, Marek Ďaloga, Jaroš, Fehérváry, A. Jánošík, Grman - Jurčo, Krištof, L. Nagy - M. Bakoš, Hovorka, Marcel Haščák - D. Bondra, Buc, Svitana - A. Kudrna, T. Marcinko, Cingeľ
Švédsko: Hellberg - A. Larsson, Ekman-Larsson, J. Klingberg, H. Lindholm, Wikstrand, E. Gustafsson - Janmark, Zibanejad, Rakell - Nyquist, Backlund, Pettersson - Everberg, Johan Larsson, Pääjärvi - Kempe, L. Andersson, J. de La Rose

Od úvodu boli aktívnejší Švédi, no Slováci hrozili protiútokmi. Brankár Hellberg musel hneď niekoľkokrát zasiahnuť pri strelách slovenských útočníkov, väčšie problémy mu však nenarobili. Patrik Rybár mal dosť práce pri brejku Rakkella, zatiaľ najproduktívnejšieho Švéda na turnaji, slovenskému gólmanovi pomohla aj horná žŕdka. Slovenský výber sa potom ubránil pri vylúčení Marcela Haščák a po sérii skvelých zákrokov Patrika Rybára zahrmelo na opačnej strane - obranca Grman vystrelil po ľade od modrej čiary a Jurčo usmernil puk za Hellberga. Vyrovnanie na 1:1 zariadil o päť minút neskôr Everberg, ktorý tečoval pokus J. Klingberga. Ešte pred prvou sirénou sa ujali vedenia Švédi, keď Nyquist zblízka prekonal slovenského brankára.

V úvode druhej časti previedli Slováci nevydarenú presilovku, po jej skončení nebezpečne pálil z prvej D. Bondra, ale Hellberg vytiahol skvelý zákrok lapačkou. V 25. min previedol švédsky tím peknú kombinačnú akciu na konci ktorej bola gólová strela J. de la Roseho - 1:3. Aj v druhej tretine pokračovala prevaha Švédov a snaha slovenského tímu o brejky. Brankár Patrik Rybár sa na nedostatok práce nemohol sťažovať a držal Slovákov v zápase. Hŕstku slovenských fanúšikov „v mori žltých dresov“ potešil vo vlastnom oslabení Marek Ďaloga, ktorý sa ako „víchor“ dostal pred Hellberga a strelou pod hornú žŕdku skorigoval na rozdiel jedného gólu.

V 44. min zneškodnil Hellberg nebezpečný pokus Kudrnu a o minútu neskôr aj Krištofovu strelu. Pri rýchlej akcii s koncovkou Buca mal švédsky gólman problémy, ale stav sa nemenil. V 47. min vyšlo slovenskému tímu prečíslenie a po prihrávke od Krištofa vyrovnal L. Nagy na 3:3. Slovákov bol zrazu celý ľad a nebezpečne podkurovali Švédom, no Jurčo, Buc ani Marek Ďaloga gól nedali. Tri minúty pred naplnením 60 minút mohol skórovať Haščák, ale na dvakrát neprekonal Hellberga. Švédi odolali slovenskému tlaku a zápas sa posunul do predĺženia.

Aj v nadstavenej päťminútovke pokračoval slovenský rozlet, ale šance Nagya, Krištofa či bomba Hovorku sa gólmi neskončili. Na druhej strane neuspel produktívny obranca Švédov Klingberg. Šesťdesiatosem sekúnd pred koncom predĺženia Ďaloga hákoval Nyquista a musel na trestnú lavicu. Švédski hokejisti rozhodli o svojom víťazstve aj so šťastím po vlastnom góle slovenského kapitána Andreja Sekeru.