Novinky - 15.04.2018 13:45

Dráma v koncovke maratónu na Hrách Commonwealthu. Kolabs vedúceho Hawkinsa

Huste.tv Autor: Huste.tv | Zdroj: sita, youtube

Dramatické scény a športovú tragédiu priniesol záver nedeľňajšieho maratónu mužov na Hrách Commonwealthu v austrálskom Gold Coast. Škótsky atlét Callum Hawkins mal pred rozuzlením na čele dvojminútový náskok a zdanlivo smeroval za triumfom, ale približne na 38. kilometri ho postihla kríza, musel sa oprieť o bočnú bariéru. Po chvíli pokračoval, mal však problémy udržať tempo a priamy smer, o dva kilometre ďalej sa nevládne zrútil na zem. Kým ho ošetrovali, prehnal sa okolo neho Austrálčan Michael Shelley a v čase 2:16:46 h obhájil zlato. Druhý skončil Uganďan Munyo Solomon Mutai (2:19:02) a tretí bol Škót Robbie Simpson (2:19:36).

"Nebol som si istý, čo sa deje. V zázemí som mal niekoľko kamarátov, ktorí ma informovali, že Callum má ťažkosti. Povedali mi, aby som neustával, burcovali ma. Snažili som sa vytrvať," povedal Shelley.

Hawkinsa odviezli do nemocnice a podľa funkcionárov škótskej výpravy "momentálne niet vážnejších obáv o jeho zdravotný stav". V komuniké sa ďalej uvádza: "S potešením konštatujeme, že Callum je pri vedomí a komunikuje s otcom aj zdravotníkmi." Televízni komentátori aj verejnosť na sociálnych sieťach podrobili organizátorov veľkej kritike za viaznutie pomoci pre Hawkinsa. O to viac, že ochranka bránila v prístupe divákom, ktorí sa pokúšali prospieť po bežcovom kolapse, kým prišli lekári.

Medzi ženami zvíťazila Namíbijčanka Helalia Johannesová (2:32:40) pred domácimi Lisou Weightmanovou a Jess Trengroveovou. Johannesová získala prvé ženské zlato pre svoju krajinu v histórii tohto podujatia.

V nedeľu sa konalo aj slávnostné ukončenie Hier Commonwealthu 2018. Súčasťou bolo odovzdanie vlajky Commonwealth Games Federation anglickému Birminghamu, ktorý bude usporiadateľom v roku 2022. Birmingham prevzal organizovanie od juhoafrického Durbanu, ktorému vlani odňali hostiteľské práva po nesplnení kľúčových prísľubov z kandidatúry.


Ďakujeme za vaše názory