Novinky - 14.06.2018 10:00

Hierro chce byť ako Zidane v Reale Madrid. Nebude meniť prácu predchodcu

Huste.tv Autor: Huste.tv | Zdroj: sita

Majstrovstvá sveta vo futbale v Rusku (14. júna - 15. júla) majú ešte pred štvrtkovým úvodným výkopom jednu veľmi horúcu tému. Španieli sa v stredu rozhodli pre radikálnu zmenu na trénerskej lavičke po tom, čo dovtedajší kouč Julen Lopetegui akceptoval ponuku presedlať od sezóny 2018/2019 na lavičku Realu Madrid. Skúsený 51-ročný kouč sa iba v máji dohodol so Španielskou kráľovskou futbalovou federáciou (RFEF) na predĺžení kontraktu do roku 2020. Volanie európskeho klubového šampióna bolo silnejšie a jeho rozhodnutie ukončiť pôsobenie pri tíme "La Furie Roja" už po "mundiale" 2018 rozzúrilo prezidenta RFEF Luisa Rubialesa natoľko, že Lopetegui dostal okamžitého "padáka".

Rubiales nebral ani ohľad na to, že Španielsko od trénerovho nástupu do funkcie v roku 2016 ani raz neprehralo a mužstvo sa nachádza tesne pred vrcholom svojho štvorročného snaženia. Veď v minulosti aj iní tréneri pred MS či dokonca v ich priebehu oznámili, že po turnaji vo funkcii skončia. Rubiales za hlavného kormidelníka tímu bez váhania vymenoval Fernanda Hierra. Päťdesiatročný niekdajší dlhoročný reprezentant (1989-2002) má za sebou úspešnú hráčsku kariéru, avšak na trénerskom poli je zatiaľ málo ošľahaný. Krátko pôsobil v Reale Oviedo, ostrohy zbieral aj ako asistent v Reale Madrid a pravdepodobne by sa tak skoro nestal šéfom španielskej lavičky. V kritickej chvíli bol však "poruke" ako športový riaditeľ RFEF.

Bývalý vynikajúci stopér či defenzívny záložník však dúfa, že nedostatok trénerských skúseností nebude jeho slabina. Na španielskej lavičke si chce brať príklad z toho, ako si v nedávnom období počínal Francúz Zinedine Zidane v Reale Madrid, ktorý s "bielym baletom" trikrát po sebe triumfoval v Lige majstrov. "Nemohol som povedať nie. Nikdy by som si to neodpustil. Mám málo skúseností, rok som bol v Oviede a rok ako asistent v Reale Madrid, ale s futbalovou loptou som spätý 30 rokov," vyhlásil Hierro, ktorý si zahral na štyroch MS a dvoch ME. V USA 1994 strelil jeden z najkrajších gólov histórie svetových šampionátov. Bolo to v osemfinálovom zápase proti Švajčiarsku (3:0), keď predviedol šikovné sólo. Hierro strávil takmer celú profesionálnu kariéru v madridskom Reale (1989-2003), s ktorým 5-krát vyhral La Ligu a trikrát sa tešil z triumfu v LM.

"Pri španielskom tíme by som rád kráčal krok za krokom. Po trénovaní v Oviede som vedel, že to chcem robiť ďalej. Okolnosti mi to nakoniec umožnili. Taký je futbal a život, nikdy nevieme, čo sa stane," doplnil Hierro, ktorý priznal, že v mužstve nebude robiť veľké zmeny. "Zmeniť dvojročnú prácu môjho predchodcu za dva dni? To sa ani nedá," skonštatoval Fernando Hierro.


Ďakujeme za vaše názory