Novinky - 10.07.2018 18:03

Udržal si zelený dres! V dlhom šprinte Peter Sagan tesne druhý za Gaviriom

Huste.tv Autor: Huste.tv | Zdroj: sita, huste.tv

Slovenský cyklista Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) obsadil druhé miesto v utorkovej 4. etape Tour de France, ktorá viedla z La Baule a po 195 km vyvrcholila v Sarzeau na severozápade krajiny v Bretónsku pri pobreží Atlantku. V očakávanom šprintérskom závere Sagan tesne nestačil na Kolumbijčana Fernanda Gaviriu (Quick-Step Floors), ktorý si pripísal druhý etapový triumf na tohtoročnej "Starej dáme". Tretí skončil Nemec André Greipel z tímu Lotto Soudal.

Etapa bola takmer úplná rovina a do cieľa viedla štvorkilometrová široká rovná cesta, čo je aj v šprintérskych koncovkách pomerne unikátne. Peter Sagan zostal na čele bodovacej súťaže o 4 body pred Gaviriom. Jeho najväčší súper potreboval etapové víťazstvo v kombinácii s maximálne tretím miestom Sagana, ak chcel získať zelený dres.

Cyklisti sa v utorok opäť vrátili k pobrežiu Atlantiku a cestou míňali aj Pontchâteau, miesto známe ako organizátor svetových šampionátov v cyklokrose. Peter Sagan sa po jednodňovej anabáze v žltom sa v utorok prvýkrát predstavil vo svojom "obľúbenom" zelenom drese. Prakticky ihneď po štarte vyrazila dopredu štvorica pretekárov: Guillaume van Keirsbulck (Wanty-Groupe Gobert), Jérôme Cousin (Direct Energie), Dimitri Claeys a Anthony Perez (Cofidis). Už po 10 km mali dvaja Belgičania a dvaja Francúzi náskok 5 minút a po 20 km pridali ďalšie dve minúty. Zaujímavé je, že v úniku boli dve najpočetnejšie zastúpené krajiny v pelotóne TdF. Francúzi tam majú 35 a Belgičania 19 pretekárov. Z pohľadu bodovacej súťaže bola dôležitá méta 97,5. km pred cieľom a rýchlostná prémia v Dervale, Bez boja tam zvíťazil Belgičan Van Keirsbulck. Kolumbijčan Fernando Gaviria vyhral špurt pelotónu, ktorý prišiel na prémiu o 3:25 min neskôr ako vedúca štvorica v úniku. Peter Sagan sa na prémii zaradil na tretie, resp. celkové siedme miesto. Gaviria získal 11 bodov, Sagan 9, čiže veľké zmeny v hodnotení bodovacej súťaže nenastali. Saganovi na čele zostal náskok 24 bodov pred Gaviriom (113, resp. 89).

Jediná vrchárska prémia prišla na rad po 135 km na Cote de Saint-Jean-la-Poterie (800 m, 7,8%). Bez boja tam bol prvý Anthony Perez a pripísal si 1 bod do súťaže o najlepšieho vrchára. Pelotón sa na vrchol prémie dostal o 1:35 min ako jazdci vpredu. Neskôr sa náskok "utečencov" opäť zvýšil na takmer 3 minúty. Štvorica došla v pôvodnom zložení aj na tzv. bonus point 38,8 km pred cieľom, kde si tri bonusové sekundy v pokojnom tempe pripísal Dimitri Claeys z tímu Cofidis. Náskok opäť začal klesať až 20 km pred cieľom, ale aj 10 km pred "páskou" bol stále 1:10 min. V pelotóne ukrajovali z odstupu najmä jazdci Quick-Step Floors, neskôr sa k nim pridali aj cyklisti Saganovho družstva Bora-Hansgrohe. Päť kilometrov pred koncom sa udial hromadný pád v pelotóne, po ktorom jeden z pretekárov tímu AG2R La Mondiale zostal ležať na ceste neschopný pokračovať v pretekoch. Vzadu zostali aj Rigoberto Urán či Ilnur Zakarin z jazdcov útočiacich na popredné priečky v celkovej klasifikácii. Peter Sagan sa pádu vyhol.

Pred nástupom do záverečnej 3,5 km dlhej roviny mali "utečenci" stále polminútový náskok, ale sami cítili, že sa končí ich hrdinský pokus. Definitívny koniec prišiel až 1 km pred cieľom. Peter Sagan sa v záverečných 800 m zavesil za Gaviriu, pol kilometra pred "páskou" už bol Sagan tretí. V tesnom dojazde napokon Sagan tesne nestačil na Gaviriu, ale zdolal Andrého Greipela.

Výsledky - Tour de France 2018:

4. etapa (La Baule - Sarzeau, 195 km): 1. Fernando Gaviria (Kol.) Quick-Step Floors 4:25:01 h, 2. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe, 3. André Greipel (Nem.) Lotto Soudal, 4. Dylan Groenewegen (Hol.) LottoNL-Jumbo, 5. Marcel Kittel (Nem.) Kaťuša-Alpecin, 6. Andrea Pasqualon (Tal.) Wanty-Groupe Gobert, 7. Alexander Kristoff (Nór.) UAE Team Emirates, 8. John Degenkolb (Nem.) Trek-Segafredo, 9. Dion Smith (Aus.) Wanty-Groupe Gobert, 10. Timothy Dupont (Belg.) Wanty-Groupe Gobert - všetci rovnaký čas ako víťaz

Poradie po 4. etape: 1. Greg van Avermaet (Belg.) BMC Racing 13:33:36 h, 2. Tejay van Garderen (USA) BMC Racing - rovnaký čas ako líder, 3. Geraint Thomas (V. Brit.) +3 s, 4. Philippe Gilbert (Belg.) Quick-Step Floors +5, 5. Julian Alaphilippe (Fr.) Quick-Step Floors, 6. Bob Jungels (Lux.) Quick-Step Floors - obaja +7, 7. Tom Dumoulin (Hol.) Sunweb, 8. Sören Kragh Andersen (Dán.) Sunweb, 9. Michael Matthews (Aus.) Sunweb - všetci +11, 10. Rigoberto Urán (Kol.) EF-Drapac Cannondale +35

Bodovacia súťaž: 1. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe 143 bodov, 2. Fernando Gaviria (Kol.) Quick-Step Floors 139, 3. Alexander Kristoff (Nór.) UAE Team Emirates 72, 4. André Greipel (Nem.) Lotto Soudal 65, 5. Arnaud Démare (Fr.) Groupama-FDJ 52, 6. Marcel Kittel (Nem.) Kaťuša-Alpecin 50

V stredu sa pelotón TdF absolvuje 204,5 km na trase Lorient - Quimpe a etapa má prívlastok zvlnená. Bude na nej päť horských prémií tretej a štvrte kategórie.


Ďakujeme za vaše názory