Novinky - 10.10.2018 12:57

Olympiáda 2026 pozná troch oficiálnych kandidátov

Zdroj: sita

Zimné olympijské hry v roku 2026 sa budú konať v kanadskom Calgary, švédskom Štokholme alebo talianskych mestách Miláno a Cortina d'Ampezzo. Medzinárodný olympijský výbor (MOV) oficiálne prijal tri ponuky na zorganizovanie ZOH 2026 a zároveň prezentoval nový harmonogram voľby dejiska.

Kandidatúru dlho zvažoval aj turecký Erzurum, ale minulý týždeň sa napokon rozhodol odstúpiť od zamýšľaného projektu pre obavy z vysokých výdavkov na organizáciu podujatia. Už predtým sa vzdali aj japonské Sapporo, rakúsky Graz a švajčiarsky Sion.

Plány kanadského mesta Calgary ešte môže ohroziť referendum, v ktorom sa občania 13. novembra vyjadria, či chcú v meste privítať ZOH 2026. V Calgary sa už raz konali ZOH, bolo to v roku 1988. Plná podpora samospráv zatiaľ nie je potvrdená ani vo Švédsku a Taliansku.

MOV zároveň chce v blízkej budúcnosti prekonať predsudky o tom, že organizácia najväčšieho športového sviatku zákonite musí "zhltnúť" veľké množstvo finančných prostriedkov. ZOH 2014 v Soči stáli Rusov 51 miliárd dolárov, čo mnohé krajiny odradilo od toho, aby sa v budúcnosti usilovali dotiahnuť na svoje územie OH alebo ZOH. Dejisko ZOH 2026 bude definitívne známe približne 23. júna budúceho roka.


Ďakujeme za vaše názory