Novinky - 10.02.2019 15:14

Lotyšky uspeli aj vo štvorhre. Nad Slovenkami zvíťazili jednoznačne 4:0

Slovenské tenistky Tereza Mihalíková, Karolína Schmiedlová prehrali za 60 minút 2:6, 3:6 s domácim párom Diana Marcinkevičová, Jelena Ostapenková v nedeľňajšej záverečnej štvorhre v rámci víkendového stretnutia Lotyšsko - Slovensko v 1. kole II. svetovej skupiny Pohára federácie 2019 tenisových reprezentačných družstiev žien. Lotyšky zvíťazili v stretnutí celkovo 4:0 a v apríli sa predstavia v súboji play-off o postup do I. svetovej skupiny. Slovenské reprezentantky čaká v rovnakom termíne (20. - 21. apríla) stretnutie play-off o udržanie sa v II. svetovej skupine Pohára federácie. Meno súpera spoznajú Slovenky v utorok 12. februára po londýnskom žrebe.

V sobotu Šramková prehrala na tvrdom povrchu Rebound Ace Synpave v Aréne Riga s Ostapenkovou za 160 minút 5:7, 7:6 (5), 1:6 a Schmiedlová nestačila na Anastasiu Sevastovovú, podľahla jej za 77 minút 4:6, 0:6. Slovenská jednotka Viktória Kužmová sa pre zdravotnú indispozíciu v sobotu na kurte nepredstavila. V úvodnej nedeľňajšej dvojhre získala Anastasia Sevastovová rozhodujúci tretí bod pre domáci výber, keď zdolala Rebeccu Šramkovú za 61 minút 6:3, 6:2. Dvadsaťdvaročná Bratislavčanka Šramková nezachytila úvod ani jedného z dvoch setov a v ďalšom priebehu jej súperka nedovolila pomýšľať na obrat.

Slovensku chýbali bývalá štvrtá žena rebríčka a terajšia národná jednotka Dominika Cibulková (30.) a rovnako aj Magdaléna Rybáriková (69.). Držiteľky Fed Cupu 2002 Slovenky sa naposledy predstavili v I.svetovej skupine v roku 2014, kedy v prvom kole podľahli doma Nemkám 1:3. Vlani v súboji play-off o postup do I. svetovej skupiny podľahli domácim Bieloruskám 2:3, keď o víťazovi stretnutia rozhodla až záverečná štvorhra.

Obe reprezentácie absolvovali prvý vzájomný duel v súťaži. Slovensko figuruje na 12. priečke v renkingu krajín ITF, Lotyšsko je na 15. mieste. Tenistky Lotyšska hostili cez víkend historický prvé domáce stretnutie Pohára federácie. Od roku 1992 štartovali hráčky pobaltskej krajiny iba v regionálnych skupinách. Účasť v 1. kole II. svetovej skupiny si Lotyšky vybojovali vlani v Rusku. Domáce reprezentantky zdolali po náročnom boji 3:2. Práve Sevastovová získala rozhodujúci tretí bod, keď uspela nad Jekaterinou Makarovovou 6:2, 7:5.

Vlani sa zo šiesteho triumfu z uplynulých ôsmich rokov vo Fed Cupe tešili české reprezentantky. Vo finálovom stretnutí v pražskej O2 Aréne zdolali 3:0 hráčky USA. Prvými tohtoročnými semifinalistkami sa stali Bielorusky po víťazstve 4:0 nad domácimi Nemkami. Francúzky vedú v Belgicku už 3:0 a rovnako sa predstavia v semifinále. Vlaňajšie neúspešné finalistky Američanky remizujú po sobote v Ashville s tenistkami Austrálie 1:1 a obhajkyne z Česka takisto remizujú v Ostrave s Rumunkami 1:1. Semifinále edície 2019, ale aj stretnutia play-off o svetovú skupinu a II. svetovú skupinu 2019, sa uskutočnia 20. - 21. apríla. Finále bude 9. - 10. novembra.

Konečný stav víkendového stretnutia 1. kola II. svetovej skupiny Pohára federácie 2019 tenisových reprezentačných družstiev žien:

LOTYŠSKO - SLOVENSKO 4:0
(Riga, tvrdý povrch Rebound Ace Synpave v Aréne Riga)

Sobota:
Jelena Ostapenková - Rebecca Šramková 7:5, 6:7 (5), 6:1 za 160 minút
Anastasia Sevastovová - Karolína Schmiedlová 6:4, 6:0 za 77 minút

Nedeľa:
Anastasia Sevastovová - Rebecca Šramková 6:3, 6:1 za 61 minút
Jelena Ostapenková - Viktória Kužmová / zápas zrušili
Diana Marcinkevičová, Jelena Ostapenková - Tereza Mihalíková, Karolína Schmiedlová 6:2, 6:3 za 60 minút