Novinky - 21.08.2019 20:11

Senzácia sa nekonala. Slováci prehrali s Rumunmi aj v odvete

Zdroj: sita, huste.tv

Slovenskí basketbalisti sa o senzáciu nepostarali. V záverečnom dueli predkvalifikácie majstrovstiev Európy 2021 potrebovali na postup zdolať Rumunov o 18 bodov, ale v bratislavskej Eurovia aréne prehrali 74:77. Zverenci chorvátskeho trénera Žana Tabaka obsadili s bilanciou dve výhry a dve prehry v F-skupine konečné druhé miesto, čo im na prienik do ďalšej fázy kvalifikácie nestačilo.

Slováci vstúpili do zápasu fantastickým spôsobom a rýchlo viedli 11:0. Súper sa však následne dokázal spamätať a nedovolil, aby náskok domáceho mužstva narastal. Napokon hráči v bielych dresoch vyhrali úvodné dejstvo 23:19, ale ich postupové šance sa znížili na minimum v druhej štvrtine. Tú začali zverenci Tudora Costesca skvelou sériou 19 bodov za sebou a otočili skóre stretnutia na 38:23 vo svoj prospech. Čiernu sériu prerušil až Andre Jones, ale napriek tomu išli Rumuni do polčasovej prestávky s komfortným 15-bodovým náskokom.

Po zmene strán potešili slovenskí basketbalisti svojich fanúšikov niekoľkými peknými akciami, akými boli napríklad dva efektné smeče Michaela Fuseka. Zverenci Žana Tabaka sa nevzdali a vďaka výbornému výkonu Vladimíra Brodzianského sa držali v hre o víťazstvo. Rodák z Prievidze premenenými trestnými hodmi v závere tretej štvrtiny skorigoval manko Slovenska na tri body, ale následne Alex Olah a Giordan Watson upravili skóre po troch odohraných dejstvách na 60:52.

Aj úvod štvrtej štvrtiny vyšiel lepšie Slovákom a Mário Ihring svojim dravým prienikom pod kôš upravil skóre na 58:62. Hosťom však prospel následný oddychový čas a troma trojkami v krátkom časovom úseku opäť odskočili svojmu súperovi na vyšší rozdiel. V Bratislave boli diváci napokon svedkami dramatickej koncovky. Minútu a pol pred koncom štvrtej štvrtiny Fusek znížil na 71:73 a potom mohol Slovákov poslať do vedenia Jones, ale minul trojku. Následne si Rumuni záverečné sekundy postrážili, zvíťazili 77:74, pričom ich najlepších strelcom bol Bogdan Popa so 14 bodmi.

Výsledok stredajšieho stretnutia F-skupiny 3. kola predkvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2021 basketbalistov:

Slovensko - Rumunsko 74:77 (23:19, 9:28, 20:13, 22:17)
Zostava a body SR: Jones 25 (3 trojky), Brodziansky 17, Ihring 16, Juríček 2, Musil 0 (Fusek 8, Abrhám 4, Baťka 2, Hlivák 0, Körner 0)
Najlepší strelci Rumunska: Popa 14 (4 trojky), Paliciuc 13 (3 trojky), Watson 11
TH: 24/22 - 18/11, trojky: 4 - 12, rozhodovali: Suslov (Est.), Šarapa (Biel.), Beljakov (Rus.)