Novinky - 17.09.2019 17:11

Rumunský komentátor rasisticky urážal Serenu Williamsovú

Zdroj: sita/youtube

Rumunský športový moderátor Radu Banciu prirovnal výzor americkej tenistky Sereny Williamsovej k opici a nevyhol sa mastnej pokute. Vo svojej televíznej šou Banciu na adresu 23-násobnej grandslamovej šampiónky povedal: "Serena Williamsová vyzerá ako opice s červenými zadkami v zoo. Ak by si tie opice vzali na seba nohavice, vyzerali by presne ako Serena na kurte."

Tieto výroky boli označené ako extrémna forma rasizmu a rumunská Národná rada pre boj s diskrimináciou (CNCD) Banciua potrestala pokutou 8000 leí, čo je v prepočte približne 1700 eur. "Otroctvo černochov malo okrem iného základ v ich porovnávaní s opicami. Preto takéto výroky predstavujú extrémnu formu rasizmu," uvádza sa vo vyhlásení CNCD, cituje ho portál prosport.ro.


Pred dvomi týždňami Serena nečakane prehrala finále US Open s Andreescuovou

Nie je to prvý prípad bezohľadných komentárov na adresu Sereny Williamsovej zo strany Rumunov. Legendárny tenista Ilie Nastase ešte ako kapitán fedcupového tímu Rumunska na jednej z tlačových konferencií pred narodením Williamsovej dcéry utrúsil, že si nie je istý farbou pleti dieťaťa. Narážal tým na to, že partner bývalej svetovej jednotky je beloch. "Bude to asi mliečna čokoláda," citovala Nastaseho BBC v apríli 2017, výrok prevzal aj portál romania-insider.com. Bývalý víťaz Roland Garros a US Open Nastase sa zviditeľnil aj výrokom, v ktorom nepriamo obvinili S. Williamsovú z užívania zakázaných látok. "Nevidíte, ako vyzerá? To asi nemá z jedla," adresoval otázku rumunským médiám pri debate o dlhoročnej členke svetovej tenisovej špičky.