Novinky - 26.09.2019 13:54

Panamerické hry poznačil doping. Našli až siedmich hriešnikov

Zdroj: sita

Úradujúca olympijská šampiónka v džude v kategórii do 57 kilogramov Brazílčanka Rafaela Silvová oficiálne prišla o zlato z tohtoročných Panamerických hier v peruánskej Lime. V jej tele našli zakázaný fenoterol, teda látku na liečbu astmy. Okrem Silvovej na augustovom podujatí v Peru neprešlo dopingovými testami ďalších šesť športovcov.

"Uzavreli sme procesy v siedmich prípadoch a rozhodli, že športovci prídu o svoje medaily a ich výkony budú vymazané. Trvalo to nejaký čas, pretože sme chceli mať istotu, aby títo športovci neboli poškodení," informovali organizátori podujatia prostredníctvom tlačovej správy.

Okrem brazílskej džudistky odhalili stopy zakázaných látok aj u bejzbalistov z Dominikánskej republiky Audryho Péreza a Osvalda Abreua, brazílskeho cyklistu Kacia Fonsecu da Silvu, peruánskeho hádzanára Briana Cesara Paredesa Vergaru, reprezentanta Portorika v bowlingu Jeana Francisca Péreza a kolumbijskej basketbalistky Narlyn Mosqueraovej Córdobovej. Na základe týchto prípadov prišla Brazília aj o zlato v cyklistike a Portoriko o bronz v bowlingu. Previnilci sa ešte môžu odvolať prípadne požiadať o analýzu B-vzorky, v piatich prípadoch dôjde v úvode októbra k výsluchom športovcov.

Silvová o celej záležitosti informovala minulý týždeň na tlačovej konferencii v rodnom Riu de Janeiro. Dvadsaťsedemročná džudistka trvala na svojej nevine a prítomnosť zakázaného prostriedku vo svojom tele vysvetlila častým kontaktom so 7-mesačným dieťaťom trpiacim astmou.

Na nedávno skončenom svetovom šampionáte v japonskom Tokiu brala dvakrát bronz - medzi jednotlivkyňami aj v tímoch. A stále patrí medzi favoritky na najcennejší kov na budúcoročných OH v Tokiu.