Novinky - 01.06.2020 10:12

Aj Chára sa už ozval!

Tomáš Magáth Autor: Tomáš Magáth | Zdroj: sita

Už nebudeme mlčať, treba otvorene hovoriť o veciach, ktoré deformujú našu spoločnosť. A jednou z nich je rasová neznášanlivosť osôb odlišnej pleti. Násilná smrť Afroameričana Georgea Floyda pri neprimeranom policajnom zatýkaní v Minneapolise vyvolala obrovskú vlnu protestov v amerických mestách aj po celom svete. Pridali sa k nej aj viacerí elitní športovci tmavej pleti, hoci tí si na rozdiel od stoviek obyvateľov USA zvolili oveľa miernejšiu podobu verejných apelov prostredníctvom sociálnych sietí. Jedným z nich je aj Zdeno Chára. 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

http://chng.it/tqBsYrtHTk

Príspevok, ktorý zdieľa Zdeno Chara (@zeechara33),

"Musíme sa začať zaoberať problémom, ktorý už viac nemožno ignorovať. Nikto by nemal čeliť strachu a neustálej nespravodlivosti, ktorú každý deň zažívajú menšiny v USA a na celom svete. Spoločne stojíme pri sebe a žiadame spravodlivosť pre Georgea Floyda a mnohých ďalších. Žiadame všetkých, ktorí s nami súhlasia, aby sa pripojili, nielen slovami, ale aj mierumilovnými činmi," uvádza sa v deklarácii.

"Som zdrvený, ubolený a nahnevaný. Stojím za tými, ktorý sa stávajú obeťami násilia na farebných ľuďoch v našej krajine. Máme už všetci toho dosť," vyhlásil legendárny basketbalista Michael Jordan a ďalej pokračoval: "Nesmieme poľaviť v protestoch proti prejavom nespravodlivosti a rasovej neznášanlivosti. Musíme spoločne vyvinúť tlak na našich vodcov, aby zmenili zákony a vytvorili sa systémové zmeny. Musíme však držať spolu, inak sa nedočkáme spravodlivosti pre všetkých."

K Jordanovej výzve sa rýchlo pridali aj dvaja tréneri tmavej pleti aktuálne pôsobiaci v NBA. Doc Rivers je koučom Los Angeles Clippers a Monty Williams šéfuje lavičke v tíme Phoenix Suns. "Dosiaľ sme urobili veľmi málo, aby sme predišli takýmto tragédiám. Toto nie je afroamerický problém, toto je vizitka skazeného ľudstva. Musíme sa konečne začať otvorene rozprávať aj na témy, ktoré nie sú príjemné. Ticho a nečinnosť nie sú akceptovateľné. Je čas prehovoriť," napísal Doc Rivers.

Originálnym spôsobom na kontroverznú tému zareagovala Vanessa Bryantová. Vdova po nedávno tragicky zosnulom basketbalistovi Kobem Bryantovi na instagrame oprášila fotku svojho manžela spred niekoľkých rokov ako má na sebe čierne tričko s nápisom "Nemôžem dýchať." Bryant ho nosil pred šiestimi rokmi so spoluhráčmi z tímu Los Angeles Lakers. Bola to ich reakcia na smrť Erica Garnera, ktorú mali tiež na svedomí policajti.

Svoje si povedala aj ďalšia legenda a člen Siene slávy NBA Kareem Abdul-Jabbar. Čulý sedemdesiatnik odsúdil rabovanie obchodov a ulíc v amerických mestách, ale zároveň zdôraznil. "Nepáči sa mi, keď ľudia v hneve podpaľujú budovy. Treba si však uvedomiť, že veľká časť amerických černochov žije už veľa rokov v horiacej budove a dusia sa v zajatí dymu. A plamene sú čoraz bližšie a neznesiteľnejšie. Rasizmus v Amerike je ako prach vo vzduchu. Zdá sa, že je neviditeľný, ale môže vás zadusiť, pokiaľ nevyjde slnko. Aj keď sa nám zdá, že tu už možno nie je, musíme zostať ostražití, lebo ho iba nie je vidieť..."

K podpore športovcov na ochranu ľudí tmavej pleti sa pridala aj mladá tenistka, iba 16-ročná Coco Gauffová. Osemfinalistka tohtoročného Australian Open či vlaňajšieho Wimbledonu zverejnila na twitteri video, v ktorom sa v čiernej mikine a obrannom geste s rukami nad hlavou naliehavo pýta: "Budem ďalšia na rade?“ Gauffová v emotívnom videu ukázala aj fotky ďalších takmer dvoch desiatok "tmavých" Američanov, ktorí zahynuli vinou policajného násilia. "Využívam svoj hlas v boji proti rasizmu. Použijete aj vy ten svoj?," dodala tenisová hviezdička.

Tomáš Magáth

Tomáš Magáth

Viac článkov od autora