Novinky - 08.07.2020 09:10

Pol miliardy! Najvyššia suma pre športovca v histórii

Tomáš Magáth Autor: Tomáš Magáth | Zdroj: sita/huste

Vo februári priviedol Kansas City Chiefs k zisku Super Bowlu po 50 rokoch a teraz sa dočkal nebotyčnej odmeny. Dvadsaťštyriročný quarterback Patrick Mahomes predĺžil zmluvu s aktuálnym šampiónom NFL o 10 rokov až do konca sezóny 2031. "Zostávam s týmto klubom," krátko reagoval Mahomes na twitteri.

Má veľký dôvod na radosť. Megakontrakt na 450 miliónov amerických dolárov môže vďaka bonusom dosiahnuť až závratných 503 miliónov. Súčasťou kontraktu je aj klauzula o tom, že úradujúci MVP Super Bowlu nemôže byť vymenený do iného klubu. Podľa ESPN je to najvyššia suma na zmluve v histórii amerických kolektívnych profesionálnych športov. Dosiaľ ňou bolo 426,5 miliónov USD medzi bejzbalovým tímom Los Angeles Angels a Mikom Troutom v MLB. Táto dohoda znela na 12 rokov.

"Podpísali sme Patricka Mahomesa na ďalších 10 rokov. Keďže mal zmluvu do roku 2022, bude u nás ešte ďalších 12 sezón," potvrdili predstavitelia Chiefs na twitteri. Prezident klubu Clark Hunt označil predĺženie kontraktu s Mahomesom za mimoriadne dôležitý moment. "Odkedy sa k nám pred pár rokmi pripojil, stal sa z neho jeden z najvplyvnejších športovcov aj v rámci iných odvetví. Svojou dynamickou hrou, ale aj nákazlivou povahou sa stal jednou z najväčších osobností, aká si obliekala dres Chiefs. Je to pravý vodca a som nadšený, že zostane súčasťou našej komunity ešte mnoho rokov," uviedol Hunt na adresu Mahomesa.

To ešte nie je z finančného hľadiska všetko. Do vypršania jeho súčasného kontraktu v Kansas City zostávajú dva roky, počas ktorých zarobí 27,6 milióna USD. V tomto roku 2,8 mililóna a na budúci rok 24,8 mililóna. Generálny manažér Brett Veach označil predĺženie spolupráce s Mahomesom za absolútnu prioritu.

"Jeho mimoriadne športové schopnosti v spojení s jedinečnou osobnosťou sú u športovca zriedkavé. Budeme naďalej robiť všetko, čo je v našich silách, aby sme ho obklopili talentom. Táto dohoda nám poskytuje väčšiu flexibilitu. Je očividne neoddeliteľnou súčasťou nášho úspechu a sme nadšení, že to tak bude ešte dlhý čas," uviedol Veach.

Mahomes mal veľký podiel na februárovom triumfe Chiefs nad San Francisco 49ers 31:20 v Super Bowle 54. Položil dva touchdowny a zaznamenal 26 zo 42 prihrávok na 286 yardov. Stal sa prvým hráčom, ktorý získal titul aj ocenenie pre Najužitočnejšieho hráča (MVP) Super Bowlu vo veku mladšom ako 25 rokov. Celkovo v sezóne mal ako hráč základnej zostavy bilanciu 24 víťazstiev - 7 prehier, položil 76 touchdownov a 18-krát predviedol interception, čiže keď jeho prihrávku zachytil súper.

Tomáš Magáth

Tomáš Magáth

Viac článkov od autora