Novinky - 18.12.2020 08:49

Chabib Nurmagomedov športovou osobnosťou roka

Tomáš Magáth Autor: Tomáš Magáth | Zdroj: sita/huste

Ruský bojovník MMA Chabib Nurmagomedov sa stal Športovou osobnosťou roka podľa BBC. Vo verejnom hlasovaní Nurmagomedov zdolal švédskeho žrdkára Armanda Duplantisa, amerického basketbalistu LeBrona Jamesa, amerického golfistu Dustina Johnsona, francúzsku futbalistku Wendie Renardovú aj írsku boxerku Katie Taylorovú. Nurmagomedov nadviazal na vlaňajší triumf kenského vytrvalca Eliuda Kipchogeho, štvornásobného víťaza Londýnskeho maratónu a prvého človeka, ktorý zabehol maratón pod 2 hodiny.

Tridsaťdvaročný Nurmagomedov v roku 2020 pôsobivo zavŕšil svoju kariéru v súťažnej klietke. Októbrový súboj s Američanom Justinom Gaethjem na turnaji UFC 254 v Abú Zabí v SAE ukončil ruský majster bojových umení technickou submisiou už v 2. kole a profesionálnu bilanciu v oktagone upravil na 29-0. Stalo sa tak len štyri mesiace po smrti jeho otca, trénera a mentora v jednej osobe Abdulmanapa Nurmagomedova, ktorý podľahol následkom nákazy koronavírusom. "Ďakujem Ti za všetko, čo si ma naučil. Nech Ti všemohúci Alah udelí najvyššie požehnanie. Keď je Boh s nami, nik toto spojenie nerozbije," napísal Chabib Nurmagomedov na instagrame po poslednom triumfe kariéry.

Nurmagomedov trikrát úspešne obhájil titul svetového šampióna v ľahkej váhe a je považovaný za jedného z najdominantnejších športovcov v histórii miešaných bojových umení. Z celkového počtu 29 víťazstiev sa 8 zrodilo knokautom súpera, 11 submisiou a 10 rozhodnutím arbitrov. Až 13 víťazstiev dosiahol pod hlavičkou prestížnej spoločnosti Ultimate Fighting Championship (UFC). Dagestanský bojovník má na instagrame 26,3 milióna sledovateľov a v tomto smere je celosvetovo najpopulárnejší Rus. Ihneď po oznámení, že končí kariéru, sa začali množiť špekulácie o jeho návrate. Niektorí odborníci v Rusku tvrdia, že Nurmagomedov sa aspoň jednorazovo vráti do klietky, aby absolvoval ešte jeden - tridsiaty víťazný súboj na pamiatku svojho otca.

Tomáš Magáth

Tomáš Magáth

Viac článkov od autora