Novinky - 18.12.2020 13:49

Definitíva pre Rusov - tvrdý, ale kratší trest

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/sita

Ruskí športovci majú na najbližších medzinárodných podujatiach zákaz štartovať pod vlastnou vlajkou a v prípade víťazstva im ani nebude hrať štátna hymna. S trestom za štátom riadený doping sa odmietali zmieriť a odvolali sa na Športový arbitrážny súd. Aj ten však verdikt potvrdil, jeho platnosť určil na najbližšie dva roky a v takomto režime tak krajina absolvuje olympiádu v Tokiu aj v Pekingu. Zároveň sa týka všetkých svetových šampionátov a Rusi sa navyše nesmú uchádzať o organizáciu žiadneho veľkého medzinárodného podujatia.

Svetová antidopingová agentúra navrhla trvanie trestu na dobu štyroch rokov, no jej návrh neprešiel, respektíve bol uplatnený len v skrátenej podobe. Všetci športovci z Ruskej federácie sa môžu zúčastňovať všetkých podujatí a platiť pre nich budú rovnaké pravidlá, ako pre ostatných zúčastnených. Na rozdiel od nich však nesmú nosiť národné dresy a fungovať budú v pozícii "nezaradených športovcov", ako tomu bolo na OH v Pchjongčangu. To isté bude platiť aj o futbalovej reprezentácii, v prípade postupu na MS 2022.

Maličkou útechou je aspoň fakt, že na dresoch či kombinézach môže figurovať aj názov krajiny. Ten však nesmie byť výraznejší ako označenie "neutrality". Riešenie dopingových problémov v Rusku odštartovala domáca olympiáda v Soči v roku 2014. Vyšetrovanie odhalilo množstvo problémových postupov, ktorými politické špičky pomáhali šíriť doping pre svojich športovcov a následne ho kryli. Súdny proces bol poňatý ako spor medzi WADA a ruskou antidopingovou agentúrou, ktorá akékoľvek prijímanie zakázaných látok odmietala. Po najnovšom verdikte má Rusko ešte jednu a poslednú šancu. Tou je Najvyšší federálny súd Švajčiarska.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora