Novinky - 22.01.2021 14:42

Smola ostrovnej krajiny na MS. Peniaze už má, vyradila ju korona

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Hádzanári z Kapverdských ostrovov hovoria o prekliatí tohto športu. Ostrovná krajina na západe Afriky, ktorá bola svojho času lákavou destináciou aj pre slovenských turistov, dokázala doteraz trikrát postúpiť na vrcholné podujatie tohto športu, no vo dvoch prípadoch zasiahla "vyššia moc" a zápolenie im nebolo dopriate. Partia nadšencov, z ktorých značná väčšina pôsobí v nižšej portugalskej lige alebo v nekvalitnej domácej súťaži, má vo svojich radoch len dvoch profesionálov zo španielskej ligy. Vo vlasti pritom bojuje o pozornosť v konkurencii futbalu, ktorý je na citeľnom vzostupe, no i tak si hádzanárske mužstvo zabezpečilo miestenku na Majstrovstvá sveta 2021 v Egypte. Odohralo však len jeden duel.

Vo svojej premiére na svetovom šampionáte čelili Kapverďania Maďarsku, prehrali 27:34 a ďalej mali čeliť Nemecku a Uruguaju. Toho sa už nedočkali. Podľa pravidiel IHF musí mať tím minimálne desať hráčov, z toho jedného brankára. Pre masívny zásah koronavírusu však túto podmienku neboli schopní splniť, vrátili sa domov a do konca turnaja už budú zbierať len kontumácie. Smutný koniec mala aj avizovaná účasť na Afrických hrách v roku 2011. Kvalifikačným turnajom v susednom Senegale si síce ostrovania vybojovali postup, no federácia im oznámila, že z finančných dôvodov sa do Mozambiku cestovať nebude.

Jedinou nezničenou účasťou na veľkom podujatí tak ostáva rok 2020 a Majstrovstvá Afriky. Pri pohľade na kapverdský tím si médiá robili žarty, že ide o partiu detí a vyzerali ako výber do 18 rokov, no výsledkami rýchlo nadobudli rešpekt a obsadili konečné piate miesto. Medzi siedmich afrických kvalifikantov sa dostali aj tento rok na MS, no príliš si ich neužili. Zostava je pritom tvorená primárne rodákmi z Európy, ktorí však majú na Kapverdoch korene. Turnaj bol zároveň prvým, na ktorom reprezentácia pôsobila aspoň poloprofesionálnym dojmom. V nedávnej minulosti nebolo raritou prespávanie na tribúnach futbalového štadióna. Zväz sľubuje, že sa mužstvo vráti v roku 2023 a budú to hádzanári, koncentrujúci sa plne na svoje výkony. Nie na to, ako a kde prespia či čo budú jesť.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora