Novinky - 26.11.2021 18:41

Vypadol na amatérovi. Je taký slabý, že na turnaji ani nemal byť

Huste Autor: Huste | Zdroj: huste.tv/youtube

Snooker sa snaží priniesť do svojich turnajov atraktivitu v podobe viacerých nápaditých účastníkov prestížnych turnajov. Len nedávno vmiešal na mužské majstrovstvá sveta aj elitu medzi ženami a na otvorené majstrovstvá Británie dokonca prizval aj amatérov. Tí samozrejme museli prejsť kvalifikáciou a pre najlepšieho z nich bolo odmenou môcť sa konfrontovať s profesionálmi. Že niektorého porazí, možno nedúfal ani v najdivokejších snoch. Ale stalo sa. Devätnásťročný Číňan S' Ťia-chuej si senzačne vyšliapol na Angličana Shauna Murphyho, ktorému v najaktuálnejšom svetovom renkingu patrí 6. priečka.

Bývalý majster sveta, víťaz UK Championship aj šampión Turnaja majstrov nemal mať s čínskym súperom žiadne problémy, stávkové kancelárie naňho sotva vypísali kurzy, no zrodila sa jeho prehra 5:6. Po nej síce športovo premožiteľovi podal ruku a pogratuloval, avšak po zápase zo seba vypustil niekoľko zlostných slov. Sťažoval sa najmä na fakt, že snooker je jeho živobytím a turnajové umiestnenia rozhodujú o tom, koľko peňazí prinesie pre svoju rodinu. Je na ňom preto v každom zápase veľký tlak, obzvlášť, keď ide do akcie ako veľký favorit. "Ja si hrou zarábam peniaze na živobytie. Profesionálom som sa stal ako pätnásťročný, bojoval som o právo nazývať sa profesionálnym hráčom snookru a zúčastňovať sa takýchto turnajov. On nemusel nič z toho, preto by nemal mať šancu hrať," hneval sa vyradený hráč.

Murphy opísal hru svojho súpera ako konanie človeka, ktorý sa vôbec o tento svet nezaujíma. "Nie je to férové, nie je to správne. Nejde o tohto konkrétneho hráča, je to mladý muž a víťazstvo si zaslúžil. Podľa mňa by však amatéri nemali hrať na turnaji profesionálov," uzavrel svoju nahnevanú reč. S' Ťia-chuejovi pritom trochu krivdil. Aj on sa snookru venoval ako profesionál, no keď dlhodobo nedosahoval výsledky, adekvátne venovanému času, štatútu sa vzdal a momentálne sa tomuto športu venuje len ako rekreačný hráč. Napriek tomu to stačilo, aby sa dostal na UK Championship a postúpil medzi najlepšiu 64-ku.

Tagy: Snooker