Kanoistika zháňa mladších fanúšikov. Chce extrémny slalom na OH
Miesto v olympijskom programe v dnešnej dobe už rozhodne nezaručuje tradícia, ale veľká pozornosť je venovaná aj diváckej atraktivite a prognózam na dynamický rozvoj disciplíny. Dobre vedomá si toho je aj kanoistika, ktorá sa snaží zaujať mladšiu generáciu a Medzinárodná federácia preto prišla s nápadom implementovať extrémny slalom. Myšlienku odprezentoval José Perurena na víkendovom kongrese v Ríme. Odôvodňuje to vlastným pozorovaním, že Medzinárodný olympijský výbor chce ísť oproti mladým ľuďom, zaujať ich a pod piatimi kruhmi sa preto súťaží v skejtbordingu, trojkovom basketbale, v športovom lezení a pribudnúť dokonca má breakdance.
Olympijské hry 2024 v Paríži by chceli odprezentovať aj niekoľko extrémnych športov. Vychádza sa pritom z konceptu, podľa ktorého má byť 28 športov z "jadra" a doplnia ich prídavné disciplíny, ktoré si každý organizátor môže prispôsobiť svojim podmienkam a preferenciám. Francúzi vedú rozsiahle diskusie o tom, akou formou by mohol svoju olympijskú premiéru absolvovať segment ešportov. Zároveň pridali už spomenutý breakdanc. Naopak, súťažiť sa nemá v bejzbale, softballe ani v karate. Vodný slalom a rýchlostná kanoistika pritom je už osemdesiat rokov súčasťou olympiády a Slovensko patrí medzi jej veľmoci.
Slovensko v ére samostatnosti pozbieralo už dvadsať medailí na divokej vode a bolo by zaujímavé sledovať, ako sa naši reprezentanti presadia v nových disciplínach. Extrémny slalom začína pádom z dvojmetrovej výšky, po ktorom musí začať aktér okamžite pádlovať. Vidieť sme ho mohli aj na Majstrovstvách sveta 2021 v Čunove a v pôvodne "adrenalínovej zábavke" sa odrazu objavuje viac pretekárov aj z klasických disciplín. Medzi nimi aj Eliška Mintálová či Jakub Grigar. Ich dojem z tejto novej disciplíny nebol práve pozitívny a považujú ju za nebezpečnú. Za také momentálne na olympiáde sú považované cyklistické, lyžiarske či snowbordové eventy, ako aj dráhová cyklistika či bojové športy.