Novinky - 25.03.2021 13:51

Pochodeň s ohňom pre OH v Tokiu vyštartovala z Fukušimy, čaká ju 121-denná cesta naprieč celým Japonskom

Tomáš Magáth Autor: Tomáš Magáth | Zdroj: sita/huste.tv

 Vo štvrtok začala 121-dňovú púť naprieč celým Japonskom pochodeň s olympijským ohňom pre OH v Tokiu. Tie sa mali v "krajine vychádzajúceho slnka" konať už vlani, no pandémie koronavírusu spôsobila odklad o jeden rok. Pochodeň podľa plánu vyrazila z Fukušimy a 23. júla dorazí na Olympijský štadión do Tokia, kde sa bude konať otvárací ceremoniál prestížneho podujatia.

Trasa štafety je totožná s tou, ktorá mala prebehnúť už v jari 2020. Povedie cez všetkých 47 japonských prefektúr a vystrieda sa v nej približne 10-tisíc bežcov naprieč všetkými sférami. Štart štafety bol bez divákov, sledovalo ho len niekoľko novinárov a príslušných funkcionárov. Dôvodom je pretrvávajúca pandémia. Ako prvý pochodeň niesla futbalistka Azusa Iwasimizuová ako jedna z kľúčových hráčov na ceste Japoniek za zlatom na MS 2011.

"Štart štafety s pochodňou je svetlom nádeje pre všetkých obyvateľov Japonska aj ľudí na celom svete, je to akési svetlo na konci tunela," povedala niekdajšia olympionička a aktuálne šéfka organizačného výboru OH a PH v Tokiu Seiko Hašimotová. Vyzvala tiež, aby sa Japonci nezdružovali pozdĺž trasy štafety, pretože to môže priniesť jej prerušenie. Diváci však môžu pri dodržaní rôznych opatrení sledovať púť pochodne.

Fukušimu, kde sa púť pochodne s olympijským ohňom začala, zasiahlo v roku 2011 nešťastie, keď po zemetrasení prišla ničivá vlna cunami a spôsobila nukleárnu katastrofu v miestnej jadrovej elektrárni. "Pred desiatimi rokmi sa tu stala katastrofa, takže vidieť pochodeň štartovať práve tu je niečo vyrážajúce dych," poznamenala zjavne dojatá Hašimotová.

Väčšina obyvateľov Japonska je napriek blížiacemu sa termínu začiatku skeptická, čo sa týka OH a PH. Najnovšie padol verdikt, že do hľadísk športovísk sa dostanú iba domáci priaznivci, fanúšikovia zo zahraničia sa totiž ani nedostanú do krajiny. Za všetkým stojí pretrvávajúca pandémia ochorenia COVID-19.

Tomáš Magáth

Tomáš Magáth

Viac článkov od autora