Novinky - 29.07.2021 10:00

Rehák-Štefečeková desiatou zlatou medailistkou v histórii Slovenska

redakcia Autor: redakcia, Tomáš Magáth | Zdroj: huste.tv/sita

Štvrtkové ráno bolo pre slovenského športového fanúšika mimoriadne príjemné. Strelkyňa Zuzana Rehák-Štefečeková vybojovala pre našu krajinu prvý cenný kov z Tokia, a to hneď zlatý. Vyhrala súťaž v trape žien, keď vo finále trafila 43 terčov z päťdesiatich a ovládla šesťčlennú finálovú skupinu. Ide zároveň o olympijský rekord, keďže viac presných zásahov v jednej súťaži nepozbierala doteraz žiadna strelkyňa pod piatimi kruhmi. Strieborná Američanka Kayle Browningová pritom zaostala o jediného holuba, hoci o víťazke bolo rozhodnuté už pred jej posledným výstrelom. Bronz si odnesie sanmarínska reprezentantka Alessanda Perilliová.

Pre Slovensko ide o 29. olympijskú medailu a okrúhlu desiatu zlatú. "Prežívam obrovskú radosť. Sama sebe som dokázala, že po vydarenej kvalifikácii viem zastrieľať aj vo finále. Finále sa strieľa na jednu ranu, kým kvalifikácia na dve. Niekedy v ňom trafím len 17 z 25 výstrelov, ale teraz som dala 21 a dokázala som si udržať chladnú hlavu až do konca. Spočiatku som aj pokukovala po súperkách, ale potom si vravela, že sa radšej nebudem pozerať, ako strieľajú, a sústredím sa na seba. Maximum 125 v kvalifikácii je asi sen každého strelca, zlato je k tomu u mňa už len taký bonus," povedala, odkazujúc na stopercentnú kvalifikáciu, pričom 125 zásahov bolo novým svetovým rekordom.

Rehák-Štefečeková v rozhovoroch žartovala, že nejakú tú slzičku pravdepodobne uronila mama a možno aj manžel. Tento výkon ju posúva do desiatky najlepších slovenských olympionikov v ére samostatnosti, po boku Kuzminovej, Hochschornerovcov, Martikána či Kaliskej. Zoznam slovenských športovcov so zlatom sa tak rozrástol na deväť. Kraľuje mu biatlonistka Anastasia Kuzminová, ktorá popri troch zlatých medailách vlastní aj tri strieborné. Rovnako trojnásobnými olympijskými víťazmi sú aj Peter a Pavol Hochschorner. Dvojnásobná mama svoju zlatú medailu doplnila ku dvom predošlým striebram z Pekingu a Londýna.

Desiati najúspešnejší slovenskí medailisti na OH a ZOH v ére samostatnosti:
Anastasia Kuzminová (biatlon) 3 - 3 - 0
Pavol Hochschorner (vodný slalom) 3 - 0 - 1
Peter Hochschorner (vodný slalom) 3 - 0 - 1
Michal Martikán (vodný slalom) 2 - 2 - 1
Elena Kaliská (vodný slalom) 2 - 0 - 0
Zuzana Rehák Štefečeková (streľba) 1 - 2 - 0
Ladislav Škantár (vodný slalom) 1 - 0 - 0
Peter Škantár (vodný slalom) 1 - 0 - 0
Matej Tóth (atletika) 1 - 0 - 0
Erik Vlček (rýchlostná kanoistika) 0 - 2 - 1
Zdroj: fotosita

Tomáš Magáth

Tomáš Magáth

Viac článkov od autora