Novinky - 24.02.2018 07:33

Astmatiáda...Nóri s rekordným počtom medailí na ZOH

Huste.tv Autor: Huste.tv | Zdroj: sita/huste.tv

Športovci z Nórska sa v sobotu postarali o nové maximum v počte získaných medailí na ZOH v podaní jednej krajiny. Po bronze v tímovej súťaži v zjazdovom lyžovaní majú na svojom konte 38 cenných kovov (13 - 14 - 11), doterajším rekordom bolo 37 medailí v Američanov na ZOH 2010 vo Vancouveri. Nóri ešte môžu tento rekord zlepšiť, pod piatimi kruhmi v Kórejskej republiky ešte majú niekoľko medailových kandidátov.

A pritom...

Lieky a medikamenty určené pre 121-člennú výpravu nórskych športovcov na zimných olympijských hrách v Pjongčangu obsahujú aj 6000 prípravkov proti astme. Informovala nedávno o tom nórska televízna spoločnosť NRK. Tá tvrdí, že medzi nimi je aj salbutamol, liek, ktorý je oficiálne zaradený do dopingového zoznamu WADA a môže sa používať len v prísne obmedzenom režime. "Vieme si obhájiť všetky do jedného," povedala o liekoch proti astme Mona Kjeldsbergová, šéflekárka nórskej výpravy na ZOH v Kórejskej republike.

Vedenie nórskej výpravy tvrdí, že ich športovci naozaj potrebujú také množstvo protiastmatických prípravkov, z ktorých väčšinu tvoria spreje. Švajčiarske zdroje tvrdia, že Nóri nikdy netajili, že majú vo svojom tíme veľa astmatikov. Pred majstrovstvami sveta v klasickom lyžovaní v roku 2017 vo fínskom Lahti dokonca s úsmevom informovali o tom, že prípravky proti astme podávajú aj športovcom, ktorí ju nemajú - ako žiadúcu prevenciu, vrátane salbutamolu. "Vždy sa prezentujú ako výsostne čistí a všetko robia v duchu zásad športovej etiky. Osobne si myslím, že je v tom čosi pokrytecké," uviedol švajčiarsky tímový lekár Patrick Noack v rozhovore pre denník Blick.