Novinky - 25.02.2018 12:06

Jednoznačné rozhodnutie! Rusi na slávnostnom ukončení bez vlajky

Huste.tv Autor: Huste.tv | Zdroj: sita

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) v nedeľu na sklonku ZOH 2018 v juhokórejskom Pjongčangu nepovolil 168 ruským športovcom účasť na slávnostnom ukončení tohto podujatia pod vlajkou krajiny. Zostanú s neutralizujúcim označením Olympijskí športovci z Ruska (OŠR), čo je 5. decembra nastolená konzekvencia plošných dopingových praktík z minulosti. Členovia MOV jednomyseľne odobrili predchádzajúce odporúčanie exekutívy, ktoré bolo zamietavé. Na hlasovaní bolo prítomných 52 zo 100 členov MOV. Prezident organizácie Thomas Bach skonštatoval, že jednou z podmienok na prípadné odobrenie ruských atribútov na ceremoniáli boli negatívne výsledky antidopingových kontrol. Analýzy priniesli dva pozitívne nálezy, polovicu zo štyroch prípadov pod piatimi kruhmi v Ázii.

"Po tom, čo prepukli dva ruské dopingové prípady v Pjongčangu, prakticky všetci rátali s rozhodnutím, že olympijskí športovci z tejto krajiny nebudú môcť vystúpiť na záver Hier pod svojou vlajkou. Záver bol jasný - ruská delegácia nesplnila požiadavky Medzinárodného olympijského výboru a implementačnej skupiny. Tlak proti nim bol stopercentný. Mali sme aj spätnú väzbu od ostatných športovcov, ktorí nechceli, aby mali olympijskí športovci z Ruska na záverečnom ceremoniáli svoju vlastnú vlajku. Rozhodnutie bolo prijaté jednoznačne. Suspendáciu ruských športovcov zrušia až v deň, keď bude posledný test športovca z tejto krajiny uzavretý a vyhodnotený ako negatívny," uviedla v rozhovore pre slovenské agentúry Danka Barteková, členka Medzinárodného olympijského výboru.

K téme dvoch dopingových prípadov olympijských športovcov z Ruska na ZOH 2018 v Pjongčangu (sú nimi bobistka Nadežda Sergejevová a curler Alexander Krušeľnickij) ešte podotkla: "Vedenie ruskej výpravy ani nepodalo odvolanie voči rozhodnutiu Svetovej antidopingovej agentúry, respektíve Športového arbitrážneho súdu, ktorý má svoju priamu divíziu v Pjongčangu. Títo športovci okamžite odovzdali akreditácie a odišli z olympijskej dediny. Na druhej strane delegácia olympijských športovcov z Ruska sa počas celej olympiády správala v súlade s podmienkami, ktoré dostali. Až ma dojímalo, keď ruskí športovci súťažili s hrdosťou, hoci nemali pri svojom mene národnú vlajku. Boli radi, že prišli na olympijské hry a mohli reprezentovať."