Novinky - 26.09.2017 08:00

Michal Kotalík bojoval do poslednej chvíle s váhou: Nakoniec dokázal zvíťaziť

redakcia Autor: redakcia | Zdroj: Svet MMA

Prvý zápas naklonil misku váh na slovenskú stranu, keď Radovan Úškrt knokautoval Pavela Simandla. V druhom zápase tak chcel český tím naplno bodovať a vyrovnať tak stav štvrťfinálových duelov.

O výbere bojovníkov, ktorí sa stretli vo vyraďovacom súboji, rozhodla opäť netradičná disciplína. Tentokrát sa oba tímy stretli na lezeckej stene. Úloha bola jednoduchá, dostať sa čo najrýchlejšie k značke, ktorá zanemanala bod pre svoj tím. Už pred začiatkom sa stal favoritom slovenský výber, keď až dvaja bojovníci českého výberu priznali strach z výšok. To sa aj nakoniec potvrdilo, keď postupne Patrik Grűnner, Rado Úškrt a nakoniec aj Tomáš Bolo vyhrali svoje súboje a domáci tréneri tak mali možnosť výberu duelu.

Dvojica Škondrič – Végh nakoniec zvolili za slovenský tím Tomáša Bola a za českú stranu Michala Kotalíka. Vedeli, čo robia, Michal Kotalík mal totiž riadnu nadváhu a dostať sa do požadovanej hranice 86 kilogramov mohol byť veľký problém. A veruže aj bol, Kotalíkovi zhadzovanie vôbec nešlo dobre a problémy nastali už na začiatku zhadzovania, keď to okrem fyzickej stránky nevedel ustáť ani svojim prístupom, ktorý podľa mnohých nebol najlepší. To, že to nebolo nič príjemné ukázal aj fakt, že Kotalík niekoľkokrát skolaboval, a tu už končila celá sranda. Peter Macháček robil všetko preto, aby Michal dokázal zhodiť 14 kíl, to sa ale nakoniec nepodarilo, aj keď k tomu Macháček výrazne dopomáhal. Tomáš Bolo tak mal na výber, vziať zápas aj za takýchto okolností a teda prijať riziko prehry, alebo postúpiť bez boja. Tomáš ale z boja neodchádza a tak sa nakoniec duel uskutočnil.

Kotalík vsadil všetko na jednu kartu, ukončiť súboj na začiatku duelu. Už v úvode sa mu podaril takedown a údery na zemi rozdával až do momentu, kým rozhodca duel nepozastavil. Keď ale prišiel druhý strh, bolo jasné, že prvé kolo šlo na českú stranu. Druhé kolo lepšie začal Bolo, ktorý zaznamenal hneď dva takedowny. Bol to ale Kotalík, kto sa dostal po chvíli do lepšej pozície a po tlaku dokázal nasadiť škrtenie a súboj ukončiť.

„Čakali sme, že Tomáš bude silový,“ hovorí Kotalík. „Vedeli sme ale, že ja budem silovejší, šlo iba o to, ako sa po chudnutí zregenerujem. To nakoniec vyšlo super a myslím si, že som ho fyzicky, silovo a trúfnem si povedať, že aj technicky uťahal a prevalcoval.“

Kotalík priznáva, že slovenský reprezentant mal v zápase taktiež svoje momenty. „Ten jeden takedown, ktorý mi dal, bol úplne brutálny,“ naráža víťaz duelu na moment, keď mal chytenú gilotínu a Bolo ho doslova priklincoval. Nakoniec sa ale Michal z nevýhodnej pozície dostal a radoval sa z výhry. „Keď som ho mal na zemi, cítil som, že príde koniec, pretože už iba odfukoval. Škrtenie som mal chytené dobre, tak som iba čakal, kedy to odklepe. Myslím, že sa mu zlomila aj psychika.“

Obaja bojovníci pritom minuli v prvom kole množstvo síl a tak to bolo o tom, kto jej viac našiel v druhom kole. „Určite to bolo o fyzickej pripravenosti. Keby som nemal také drastické chudnutie, tak by som tie dve kolá utiahol v pohode. Síce si to vyžiadalo daň, ale nebola nakoniec taká, aby ma súper v druhom kole prevalcoval,“ pokračuje český reprezentant.

Po dobrom výkone môže Kotalík pomýšľať na semifinále. „Uvidíme, či si ma zvolia tréneri, pretože naši chlapci môžu vyhrať ďalšie zápasy a postupujú iba dvaja. Dôležitá bude teraz váha, či ju zvládnem. Keď nie, tak sa vlastne vyradím sám.“