Novinky - 13.12.2017 11:00

Smutná správa: Marek Bartl definitívne ukončuje MMA kariéru

redakcia Autor: redakcia | Zdroj: Svet MMA

Mareka Bartla si pamätáme z prvej série projektu Oktagon Výzva. Obľúbeného bojovníka sme ale nakoniec v zaplnenej hale nevideli, keď pre zranenie kolenných väzov musel na podujatiach Oktagon zrušiť dva naplánované duely. A práve zranenia ho prinútili spraviť životné rozhodnutie.

Viac ako rok sme vás nevideli v klietke, prečo?

Už tretíkrát mi prasklo koleno. Keď som bol ešte v Čechách a stalo sa mi to prvýkrát, podstúpil som nejaké rehabilitácie a veci okolo toho. Potom som začal makať naplno a prasklo to znova. Dával som sa tak opäť dokopy, hlavne po psychickej stránke, lebo už som tej nohe neveril.

Ako vyzerala vaša rekonvalescencia?

Po druhej pauze to bolo na mňa strašne veľa, vracať sa do tréningu a tá psychika... Bral som to ale tak, že to k tomu patrí a má to tak byť. Spojil som sa s Lukášom Hackuličom, mojim fyzioterapeutom. Veľa sme pracovali na silovej príprave, aby sa tá noha spevnila, čo sa aj podarilo. Neskôr sme boli na testoch, kde mi výsledky ukázali, že zranená noha je silnejšia ako tá zdravá, čo bol pre mňa obrovský úspech.

Tu nastal zrejme problém, pretože som sa s tým akoby uspokojil a prestal som si dávať pozor, začal som naplno trénovať. Všetko ostatné som nechal a v hlave som mal iba tréning, techniky, sparingy...

Kedy sa vaša problémová noha ozvala opäť?

Šli sme na kemp do Tatier, kde bol ráno o šiestej tréning, rozcvička s výklusom, čo bolo nič. Potom ale prišiel výbeh na nejaký vodopád, šesť kilometrov v lese, čo ma strašne ničilo, lebo som si tam miliónkrát vytkol členok a všetko. Je dosť možné, že tam som si to koleno načal. Potom o päť hodín neskôr bol ďalší tréning, kde som si ho ´odpálil´ úplne.

Bolo to v septembri, tesne pred zápasom na Oktagone. Najhoršie na tom bolo, že som si myslel, že tá noha je už zdravá a na sparingoch som normálne kopal, robil som všetko a znova to prasklo.

Zdroj: Neruda Production

​Ako dlho trvá vrátiť sa po takomto zranení späť do hry?

Ak máte operáciu, tak dva mesiace nemôžete robiť nič, dva mesiace máte fyzioterapiu a až asi po pol roku môžete naplno trénovať. Teraz si predstavte, že sa vám to stane trikrát. Bol som naozaj psychicky zrútený. Darmo vám niekto bude hovoriť, že to nie je doliečené, alebo, že je to už super. Do tej nohy nevidíte. Ja som sa cítil dobre, šiel som do tréningu a bohužiaľ, asi mi to nie je súdené.

Nad čím ste premýšľali, keď ste celý proces museli absolvovať už po tretíkrát?

Po poslednom zranení sa to vo mne zlomilo a povedal som si, že keď to takto bude pokračovať ďalej, tak skončím tak, že nebudem môcť trénovať vôbec.

Mal som dosť času, aby som popremýšľal nad tým, čo chcem v živote ďalej robiť, tak som hľadal alternatívu. Postupne som sa utvrdil v tom, že box bude jediná cesta. Tam síce používam nohy, ale nie tak ako v MMA. Je to jediná možnosť, kde môžem zápasiť a neohrozoval tým nohu. V MMA alebo v postoji na ňu môže stále prísť úder, a keď si nebudem naplno veriť, je to zbytočné. Potrebujem si každý tréning odmakať na 120 percent, nemôžem každému vravieť, nech dáva pozor. Na čo by to bolo dobré, keby som trénoval slabo a v každom zápase sa potom zranil.

Aj teraz, keď boxujem, si dávam strašný pozor, aby bolo všetko technicky správne. Už nechcem ďalšie zranenie, pretože to trvá strašne dlho. Každopádne nebudem nariekať, že sa mi zrútil svet. Okrem MMA sú tu aj iné varianty a ja skúsim box, to je pre mňa tá cesta. Uvidím, čo mi to do budúcnosti prinesie.

Takže definitívne končíte s MMA?

Zatiaľ určite áno. Možno časom príde niečo ako ´comeback´, ale nemám to vôbec v pláne, lebo ako hovorím, bojím sa toho. Uvedomujem si, že je možno neskoro začínať v 24 rokoch novú kariéru, ale pôvodne som postojár, čiže nie je to ako keby ste prešli z futbalu na hokej, ciele ale nemám prehnané. Verím si v tom, uvidím ako to pôjde a čo mi to dá.

Ako vidíte svoju budúcnosť v boxe?

Najprv sa chcem uberať amatérskou kariérou, pretože sa netreba náhliť. Ak to pôjde, tak prejdem do profi a uvidíme.

Čo vaše okolie, najbližší?

Priateľka ma drží skrátka (úsmev). Je zlatá, rešpektuje ma. Lebo nie je ľahké byť s fighterom, a už vôbec nie s niekým ako ja. Každý máme svoje muchy, ale ona to svojim spôsobom chápe, čo je fajn. Okrem toho v OFA robím trénera, čo je najlepšia možnosť. Robím to, čo ma baví, s chlapcami, ktorých mám rád.