Novinky - 04.04.2018 15:00

Kto z dvojice Végh – Vémola je väčší favorit na výhru? Čísla v tom majú jasno!

redakcia Autor: redakcia | Zdroj: Svet MMA

Azda sa nenájde jediný fanúšik domáceho MMA, ktorý nemá v hlave súboj Végh vs Vémola. Nekonečné rokovania o zápase sa ale dostali na mŕtvy bod a súboj je tak v nedohľadne. Polemiky o tom, kto je skutočne silnejší bojovník tu budú ale stále, a práve  na túto otázku sme sa spoločne s Dávidom Šubjákom pokúsili dať aspoň papierovú odpoveď.

Samozrejme, šli sme na to čiste technicky, čísla totiž nikdy nepustia. Dávidova schéma pozostávala z výpočtu koeficientov kvality jednotlivých súperov Végha a Vémolu. Základný údaj tvoril podiel výhier voči prehrám, pričom čím väčší koeficient, tým lepší bojovník.

Najprv sme si zobrali na mušku Vémolu. Ten mal ku koncu roka 2017 na konte podľa oficiálnych štatistík 24 duelov, z toho 19 víťazných, čo predstavuje koeficient 3,8. Jeho súperi mali v súčte koeficient výhier voči prehrám 1,51, čo znamená priemer jedna a pol výhry ku jednej prehre (ku 2 prehrám 3 výhry).

​Zaujímavejšia je už ale štatistika výhier a prehier samotného Vémolu. Tá ukazuje, že ´Terminátor´ vyhral s bojovníkmi s koeficientom 1,23, čo je iba mierny náklon na stranu výhier. S kým mal ale Vémola problémy sú bojovníci s vysoko pozitívnym skóre. Svojich 5 prehier totiž Karlos zaznamenal s protivníkmi s koeficientom 2,85, čiže takmer 3 výhry k jednej prehre.

Na druhej strane tu máme Attilu Végha. Ten počas svojej kariéry oficiálne ´odbúchal´ 39 duelov, v ktorých sa radoval z výhry 31 krát a patrí mu rovnako pekný koeficient 3,8. Jeho súperi ale mali o dosť vyšší koeficient výhier oproti prehrám, a to 2,41, čiže si pri jednej prehre na konto pripísali 2 až 3 výhry.  

​Veľmi vysoké číslo si Attila udržal aj v štatistike porazených bojovníkov, keď dokázal zdolať borcov s priemerným koeficientom 2,4, čo je takmer dvojnásobne viac ako u Karlosa Vémolu. Jeho prehraté zápasy sú pritom taktiež s kvalitnými bojovníkmi, kupodivu ale dosiahli menší koeficient na úrovni 2,27.

Ak by sme mali porovnávať kvalitu oboch bojovníkov iba na základe štatistiky súbojov, uvidíme zaujímavé veci. Obaja sú svojim skóre nesmierne vyrovnaní, kľúčový rozdiel je ale vo vyhratých súbojoch, kde sa ukázal markantný rozdiel. Zatiaľ čo Végh dokázal zdolávať aj skutočne ťažkých protivníkov s vysoko pozitívnym skóre, Karlos je na tom o poznanie horšie.

Samozrejme, na stole je ešte veľa premenných, ako deformácie koeficientu jedným bojovníkom s vysoko pozitívnym/negatívnym skóre, kvalita organizácie, momentálne skóre v čase duelu a podobne. Na základe tejto štatistiky ale môžeme konštatovať jedno: Végh by mal byť favoritom vysnívaného súboja najväčších domácich hviezd!

Tagy: Bojové športy MMA Attila Végh Karlos Vémola

Ďakujeme za vaše názory