Novinky - 10.07.2018 08:30

Michal Martínek: Príde mi, že ľudí poslednú dobu baví viac ´trash talk´ ako samotný zápas

redakcia Autor: redakcia | Zdroj: Svet MMA

Neporazený bojovník už o pár týždňov vstúpi opäť do klietky, keď sa na pražskej Štvanici postaví Danielovi Dittrichovi. Nepôjde pritom iba o hlavný zápas večera Oktagon 7, v hre je opasok šampióna ťažkej váhy.

Pred vami je zrejme najdôležitejší duel kariéry. Ako sa na neho pripravujete? Na čo sa zameriavate?

Príprava ide dobre. Maká sa na 100% a cítim na sebe veľké fyzické a psychické zmeny pozitívneho rázu.

Sústredím sa na všetko, robím tento šport a snažím sa priebežne zdokonaľovať vo všetkom, pretože jedno bez druhého nejde, keď sa človek dostane na určitú úroveň.

Vy ste sa spoju s ďalšími špičkovými bojovníkmi na čele s Vémolom ocitli aj v kvalitnom anglickom gyme London Shootfighters. Aké to tam bolo?

Predstavte si naozaj ´old school´ starý gym, kde nemáte zrkadlá, peknú recepciu, ale iba ring, klietku, nejaké železa a kardio zónu. Tam tá duša tímu nie je o vizuále, ale o ich komunite, tréneroch a bojovníkoch. Má to tam svojho ducha a sú tam naozajstní šampióni svetovej úrovne. Sú to fyzicky nadupaní frajeri, každý jeden, s ktorým sa tam stretol. Obrovská skúsenosť pre mňa.

Vy ste sa už s Dittrichom jedenkrát stretli a dokázali ste triumfovať. V čom ale bude odvetný súboj odlišný?

Tak iný bude v tom, že sme obaja starší a skúsenejší, inak si nemyslím, že bude veľmi iný.

Po odstúpení Samuela Krištofiča ste sa dostali na pozíciu hlavného zápasu večera. Cítite väčšiu zodpovednosť, prípadne tlak?

Zodpovednosť to bola aj minulý rok, keď som ho porazil na Oktagon 3. Do každého zápasu pristupujem rovnako, či to boli súboje v telocvični, alebo teraz vo veľkých arénach. Tlak je väčší, pretože sú veľké očakávania, veľa ľudí to sleduje, ale s tým už tiež viem pracovať.

Aj keď sa zdalo, že si s Dittrichom budete mať čo pred zápasom povedať, nepočujeme z vašej strany žiaden ´trash talk. Prečo?

Ja nie som divadelný herec, keď s niekým mám problém, vyriešime to buď hneď alebo na rovinu. Tým, že viem oddeliť šport od osobného života, si zachovávam mentálnu silu a neriešim zbytočnosti, ktoré nemusím. Nehovorím, že ma to vyslovene nebaví a nehovorím, že občas sám niekedy nehádžem vtípky. Ale keď mám nejakú skúsenosť, tak sú slová a sú činy. Slovo človek môže povedať akékoľvek, ale to nič neznamená, pretože sa všetko ukáže v klietke.

Príde mi, že poslednú dobu divákov baví viac trash talk, než samotný zápas. Neviem, či je to dobré, ale pre rozvoj mladých chlapcov to podľa mňa nič pozitívne nebude. Ja rád dávam von videa ako trénujem, či už ako inšpiráciu, alebo motiváciu, a to nie som žiaden guru. Človek sa učí celý život a nikdy sa nesmie uspokojiť, pretože potom jeho cesta v športe končí.

Vy ste v do semifinálového súboja s Krištofom Nataškom nastupovali so zraneným ramenom. Ako je na tom zranenie momentálne?

Áno, v tú dobu som mal byť na operácii miesto zápasu, ale proste som si veril natoľko, že som do toho išiel iba s jednou zdravou rukou. Aj keď sa to veľa ľuďom nepáčilo, po psychickej stránke ma to veľmi pozdvihlo. Keď ale vidíte kombinácie, ktoré môžete urobiť okom a myšlienkou, ale nepustí vás tam zdravie, tak je to demotivujúce.

Po zápase sa riešilo, čo so mnou. Jedni chceli plastiku, druhí nejakú skobu. Nakoniec som si zaplatil drahé konzultácie a rozhodol som sa ísť cestou preťahovania a posilnenia vnútorných svalov v ramene. Musím povedať, že sa zadarilo na jednotku a vyšiel tým môj riskantný plán ísť do zápasu zranený, aby som mal dostatok času byť na finále ready a ukázať na domácej pôde poriadnu show v súboji o titul.

Na karte figuroval aj Alex Cverna, o ktorom sa dlho špekulovalo, že by vás mohol vyzvať. Aj keď sa Alex kvôli zdravotným problémom na podujatí nepredstaví, máte stále záujem o tento duel?

Kedysi bol Cverna predo mnou na www.fightmatrix.com, čo je svetový rebríček, a ja chcel všetkým dokázať, že za Viktorom Peštom som tu dvojka ja. Teraz som číslo 2 v Českej republike a som pred ním, teda ma to už nezaujíma. Chcem porážať súperov, ktorí sú vo svetových rebríčkoch predo mnou.

Ale samozrejme, keď si to bude priať asociácia, alebo ma vyzve, či bude tento zápas chcieť hlas ľudu, tak prosím, problém s tým určite nemám. Odsparované spolu máme a obaja vieme...

Vy ste tréningovým partnerom Miloša Petráška. Čo hovoríte na vzniknutú kauzu okolo jeho duelu s Krištofičom, ktorý sa zrušil kvôli ´Pirátovmu´ zraneniu, aj keď v pozadí sa vynorili aj iné hypotézy. Bavili ste sa o tom spolu?

Ja nebudem šíriť nejaké špekulácie a nebol som pri tom, ale predpokladám, že Samuel by sa nenechal na niečo také ukecať, pretože má v sebe taktiež bojového ducha a nenechal by si nič zakázať, keď už to bolo vypísané. Myslím si, že ani organizácia by si to k divákom nikdy nedovolila. Zranenie sa stane, je to hneď. Sám to poznám. 

Samozrejme, bavil som sa s Milošom. Trénujte každý deň spolu a vidíme sa pomaly častejšie ako svoje priateľky. Miloš sám Samuela podržal v rozhovoroch na túto tému, ako by mal športovec podržať športovca.

Na podujatí Oktagon 7 sa predstaví viacero zverencov André Reindersa. Aká je atmosféra v gyme?

Tak predovšetkým pozitívna, pretože my sme ready. Máme okolo seba kvalitný tím, André nás obohatil o trénerov jiu jitsu (Nikita Simanenko), graplingu (Richard Andrs), wrestlingu (Artur Omarov), laperov (buď André sám, alebo Lukáš Barta z Monster gym).

S takouto spoluprácou so špičkovými trénermi na CZ scéne rastieme ako celok oveľa rýchlejšie. Chodím na všetky tréningy a žeriem ich ako ´Pac-Man´, teda ja som so svojou prípravou veľmi spokojný, pretože som obohatil svoje zručnosti a cítim sa už teraz pripravený.

Tagy: MMA Oktagon

Ďakujeme za vaše názory