Novinky - 17.07.2018 10:00

Ilja Škondrič: Byť naraz tréner aj zápasník je veľmi ťažké

Juraj Recký Autor: Juraj Recký

Pýtať sa Ilju Škondriča (38) na históriu slovenského MMA je na mieste. Spolu so Slavom Molnárom sú v našich končinách pri tomto bojovom športe od úplných začiatkov. Ilja má však tém oveľa viac. My sme sa tentokrát zamerali na to, čo so sebou prináša rola trénera. 

Pripravuje sa Oktagon Výzva 3. V prvých dvoch častiach ste boli hlavným slovenským trénerom. Budete aj v “trojke”?

Dostal som ponuku, opäť s Attilom Véghom. Myslím si, že by bolo dobré, keby sa to obmenilo, aby sa predstavilo viac ľudí, ale trénerov na Slovensku nie je až toľko.

Bojovníci majú vďaka reality show obrovskú príležitosť mediálne sa zviditeľniť…

Áno, ale hlavne ich to vychováva. Dnes už MMA nie je len o tom, že bojovník trénuje, zápasí. V Amerike, v Rusku, vlastne všade, je to spojené s prezentáciou, nakrúcaním, fotením, kontaktom s fanúšikmi, rozhovormi. Keď na to niekto nie je pripravený, môže ho to položiť. Môže byť dobrý športovec, ale ak ho rozladia tieto mediálne veci, nie je to dobré. Chalani sú často pred zápasom na diéte, ktorá nie je jednoduchá. Musia sa aj počas nej tváriť normálne, vedieť reagovať. V Oktagon Výzve počas chudnutia niektorí odpadávali, všeličo narozprávali a ľudia ich hneď odsúdili.

Niektorí sa po Výzvach dobrovoľne stiahli do úzadia s tým, že im tento spôsob medializácie nevyhovuje. Ako to vnímate ako tréner?

Áno, niektorí to spravili, no už chcú späť. Pochopili, že dnes už len trénovať, zápasiť a mať pokoj nestačí. Keď ich nie je vidno, nie je to dobré pre biznis. Nemajú sponzorov a teda ani peniaze. A sponzor nebude investovať do niekoho, o kom nikto nevie. Šancu má teraz každý dobrý športovec. Ľudí MMA zaujíma, len chalani musia dať ľudom viac ako zápas, ak chcú dobre zarábať.

Aký je najväčší rozdiel v tréningu v rámci reality show a na turnaj?

Bežná príprava na zápas trvá tri mesiace, v Oktagon Výzve mesiac. V rámci mesiaca reality show majú chalani hneď niekoľko zápasov. Príprava sa nedá tak dobre rozfázovať. Je tam časová tieseň, ktorej sa musíme prispôsobiť.

Byť tréner a súčasne aktívny športovec sú dve odlišné veci. Vy ste, ale od začiatkov slovenského MMA robil oboje naraz.

Hlavne to musíte mať v sebe. Či ste študovaný tréner alebo dobrý bojovník, neznamená to, že budete skutočne dobrý tréner. Keďže tu v roku 2005 neboli žiadni tréneri, tak som tom musel nejako ťahať. Staral som sa o seba, Attilu Végha aj Ivana Buchingera. Skúsenosti som získaval v zahraničí. Turnaje, semináre, kempy, tréningové centrá. Stále som niekde bol a učil sa. Skúsenosti som zbieral aj priamo v klietke. Veľa ma naučilo brazílske jiu jitsu a grappling.

Stále sa vzdelávate?

Stále zbieram nové skúsenosti. Učím sa, keď chodím s chalanmi po turnajoch. Stále zápasím, čo ma učí nové veci. Zápasenie mi dáva výhodu v tom, že priamo zažívam čo učím. Nerozprávam chalanom len niečo teoreticky.

Vediete chalanov k tomu, aby z nich boli časom tréneri?

Musím sa zameriavať na to, aby som z nich vychoval MMA šampiónov. Nedá sa robiť viac vecí naraz na sto percent. Toto som sa naučil sám na sebe. Som tréner, okrem toho pracujem ako security koordinátor. Keď som mal zápas, vedel som sa pripraviť a poraziť veľa bojovníkov. Ale keď som dostal nejakého s kvalitami šampióna, nevyšlo to. Nemôžete mať v hlave nič iné, keď chcete byť šampión, iba víťazstvo. Nesmiete rozmýšľať nad tým, čo bude zajtra a riešiť, čo bolo včera. Jediné na čo musíte sústrediť je titul šampióna.

Aktuálne preferujete pred MMA jiu jitsu a grappling. Prečo?

Jiu jitsu a grappling si nevyžadujú tak špecifickú prípravu. Nemusím ani zhadzovať. Je to bez toho mediálneho frmolu okolo. Stále je to o tom, že prídete, odzápasíte, zoberiete medailu a idete domov. Nie je to ale ľahšie ako MMA. Za deň môžete dostať na turnaji aj desať zápasov. Naposledy mi chalan vypáčil ruku tak, že mi ju skoro prelomil. Na MMA zápas musíte na tri mesiace všetko odstaviť a venovať sa len príprave. A to si dnes už nemôžem dovoliť.

Dokážete rozpoznať MMA talent už na prvom tréningu?

Určite áno, pretože to nie je len o technike, ale aj o vôli. Tomáš Deák bol zápasník. Keď prišiel do OFA bol vypapkaný, a nemôžem ani povedať, že by bol technicky extrémne zdatný. Videl som v ňom chuť, vôľu, presvedčenie zápasiť. Tiež tam bola poslušnosť. Keď som mu niečo povedal, dodržal to. To sú signály šampióna. Keď niekto odchádza z tréningu posledný, nie niekde v strede, je pokorný, aj keď je v živote divoký, no v gyme poslúcha. Keď je slušný voči súperom, už viem vycítiť, že by z neho mohlo niečo byť. Ak chcete byť šampión MMA musíte do toho dať všetko. Kto uprednostní diskotéku alebo dovolenku pred tréningom, je to vidno už na začiatku, že z neho nič nebude.

Máte v OFA takýchto budúcich šampiónov?

Chodím aj na verejné tréningy, veľa ľudí je v OFA aj kvôli mne, a vídavam tam ľudí, z ktorých niečo bude. V skupine, ktorú trénujem zloženú z poloprofíkov a profíkov, sa tiež črtajú nejaké talenty. Ronald Paradeiser je veľmi šikovný. Miro Štrbák sa vrátil na víťaznú vlnu, tam vidím veľký potenciál. Máme tu chalanov, ktorí by sa mohli dostať naozaj vysoko. Tomáš Deák je už teraz obhájeným šampiónom v Rusku, kde mal naozaj ťažkých súperov.

Ako dlho trvá, kým z bežného človeka spravíte bojovníka, ktorý má reálnu šancu v zápase?

Dnes je tu skvelá vec, ktorá predtým nebola a tou sú amatérske turnaje. Niekedy sme išli hneď do profi a hrozilo, že začínajúci bojovník dostane nebezpečného súpera. Dnes sa to selektuje vďaka amatérskej lige. Ale zasa ani v nej nemôžete byť dlho. Aj tam prichádzajú zranenia, prípadne, ak má bojovník veľa zápasov, môže proste vyhorieť, prestane ho to baviť a v profi už nič nedosiahne. Závisí tiež od toho, či sa ten človek predtým venoval bojovým športom alebo nerobil nič. Rolu hrá, či je alebo to nie je talent. Vek je dôležitý. Takže je to veľmi individuálne. Ale stalo sa nám, že už aj po roku trénovania niektorí chalani fakt vystrelili. Mali sme tu naopak aj antitalenty. Napríklad dobrý zápasník mal úplne katastrofálny boj v postoji. Tiež si chalani môžu priniesť nejaké návyky z iných športov, ktoré nie sú vhodné v MMA. Teda povedať, za aký čas vychováme šampióna je ťažké.

Na turnajoch ste zápasili aj stáli pri klietke ako tréner svojich zverencov. Je to v poriadku?

Prišiel som na to, že to nie je dobré. To, že som zápasil aj trénoval na turnajoch bolo spôsobené tým, že si navzájom všetci nezištne pomáhame. Nikdy sa nestalo, že by k nám do Bratislavy niekto prišiel, povedzme z východu, a my sme mu povedali, že nemôže s nami trénovať. Keď som ho trénoval v telocvični, stál som aj pri klietke. Zároveň práca trénera nebola dlho dobre ohodnotená. Čo sa našťastie zmenilo. Rovnako som si ako bojovník nemohol dovoliť zavolať trénera, ktorý by sa venoval len mne. Ale do budúcna, ak pôjdem zápasiť, si to vyriešim tak, aby som nemusel trénovať. Potrebujem sa sústrediť len na seba a svoj zápas. Moji poslední súperi boli špičky z Ruska a Poľska dotovaní štátom, nerobia nič iné len trénujú. Snažil som sa ich zdolať vôľou, no nedá sa to oklamať. Keď chcete robiť to aj to, môže sa vám stať, že sa nepodarí to, čo si zaumienite.

Trénuje vás Robo Pukač...

Robo mi sedí. Sám je bojovník, má prehľad a vyhovuje mi pri klietke. Vie mi vecne poradiť počas zápasu, ale v príprave nie je mojím trénerom.

Je od vás výrazne mladší, má zrejme aj menej skúseností, vie dobre poradiť?

Áno, vie! Robo má veľa skúseností. Je to bojovník, ktorého trochu zbrzdili zranenia. Páči sa mi jeho práca pri klietke, vyhovuje mi jeho prehľad. Preto so mnou často chodil.

Kedy sa vráti do klietky?

Nemôžem zatiaľ nič konkrétne povedať, ale máme sa na čo tešiť.

Kempy sú dôležitým prvkom prípravy. V čom sú iné v porovnaní s bežným trénovaním?

Keďže sú na rôznych miestach po celom svete, je tam vplyv klímy a nadmorskej výšky. Celkovo zmena prostredia vplýva na výkony a tréning. Keď máte tri tréningy denne v tom istom gyme, môže prísť ponorka. Chalani chodia do práce, majú problémy bežného života, frajerky, ktorým sa treba venovať a to všetko na nich vplýva. Trpí tým aj regenerácia. Od toho všetkého sú na kempoch oslobodení a môžu sa maximálne sústrediť len na tréning a regeneráciu. Nemusia riešiť vôbec nič, čo by ich mohlo rozptyľovať. Psychická pohoda a stopercentné nasadenie do tréningu sú najväčšími prínosmi kempov.

Tagy: Ilja Škondrič MMA Oktagon

Ďakujeme za vaše názory