Novinky - 02.11.2018 09:40

Takéto chyby rozhodcov poškodzujú vzťahy medzi bojovníkmi, hovorí Škondrič

redakcia Autor: redakcia | Zdroj: Svet MMA

Prvé semifinále Oktagon Výzvy prinieslo poriadne kontroverzný výsledok, ktorý rozohnil trénera slovenského výberu Ilju Škondriča.

Čo si myslíte o výsledku súboja Dohnal vs Arpáš?

Z rozhodnutia som bol prekvapený. Môj názor je, že ´Arpi´ určite vyhral prvé kolo a aj keby nie, tak to tretie bolo tak devastačné, že by to prebil. Rozhodnutie to nebolo správne, možno to bolo tým, že to bolo v Čechách a boli tam českí rozhodcovia. Možno v tej chvíli mali na duel iný pohľad, ako mali diváci v televízii.

Ako tento duel videli tréneri českého tímu?

Podľa mňa aj celý český tím bol prekvapený, že ich chalan vyhral, čo je vlastne aj znamenie, že mal vyhrať náš zástupca. V budúcnosti by mal byť nasadený iný rozhodcovský tím, alebo by sa mali preškoľovať. Tieto veci ale vidíme aj v UFC, čo iba dokazuje, akú úlohu zohráva ľudský faktor.

Matúš Arpáš mal určite vyhrať, ale tieto veci by si mali vysporiadať organizátori s rozhodcami. Ja som tréner, pre bojovníka spravím maximum okolo klietky, ale do týchto vecí nemôžem zasahovať. To rozhodnutie by malo byť nestranné, nemôže sa prihliadať na sympatie, ale iba na dianie v klietke. Podľa mňa to bolo veľké pochybenie.

Kvôli čomu sme podľa vás boli svedkami takéhoto verdiktu? Čo rozhodlo?

Pravidlá sa neustále upravujú. Niekedy mal v UFC najväčšiu váhu takedown, ale teraz sa to mení. Celkovo by sa malo viac času venovať tomu, aby bola verejnosť informovaná o systéme bodovania. Rovnako by mal aj samotný bojovník vedieť, akým smerom sa uberať, lebo často nevie, či sa boduje nejaké oťukávanie súpera, kontrola, či takedowny.

Veď si pamätáme na súboj Pajtina vs Lejsek, kde Pajtina nahádzal Lejska v každom kole 30-krát a nakoniec to prehral. Pritom to bolo na Slovensku s našimi rozhodcami. Aj keď Pajtina v odvete vyhral, nič to nemení na tom, že mal jasne vyhrať aj prvý duel. Vidíme tak, že to nebol prvý prípad a takéto veci sa dejú aj na Slovensku aj v Česku. Čiže ťažko hodnotiť, kto má na tom aký podiel viny.

Čo samotní organizátori, nemali by niečo zmeniť?

Ľudia nadávajú na Oktagon, či náhodou na tom nemá podiel. Je to na organizácii, aby si si vyberali kvalitných rozhodcov a zodpovedali za celý priebeh. Rozhodcovia to zrejme poňali podľa nejakých nových pravidiel, ale to si teba vydiskutovať, lebo sa to stále mení. Potom aj my tréneri máme problém pripraviť bojovníka na zápas, keď nevieme, podľa akých kritérií sa bude bodovať a teda na čo sa máme zamerať.

A ešte ma dosť mrzí, že ja ako tréner sa stále musím doťahovať s rozhodcami. Stále tu musím riešiť verdikty, protesty a vysvetľovať, či už fanúšikom alebo bojovníkom, že ako to vlastne rozhodujú. Myslím si, že rozhodcovia sú za svoju prácu platení a majú si robiť robotu tak, aby sme tieto veci nemuseli vôbec riešiť. Stáva sa to ale aj inde a stále je to o tom pohľade rozhodcu.

Ako vnímate tento duel v celkovom kontexte MMA?

Takéto rozhodnutia poškodzujú vzťahy medzi bojovníkmi. Chybné rozhodnutia rozhodcov poškodzujú všetkých. Nie je to nič dobré, pretože to uberá česť a správny pocit z výsledku u oboch bojovníkov.

Dohnal vyhral, ale teraz musí s ľuďmi riešiť, či si to zaslúžil alebo nie, rovnako ako Arpáš. Na Sherdogu je víťazstvo na Dohnalovej strane, ale určite by bolo lepšie, keby ľudia nemali dôvod uvažovať nad tým, či je výhra zaslúžená alebo nie.

Ako túto prehru vzal Arpáš?

´Arpiho´ to len posilnilo, posunulo ďalej a vyprovokovalo k ešte lepšiemu tréningovému nasadeniu. Nabudúce určite zápas nenechá v rukách rozhodcov.

 

Tagy: MMA Oktagon Oktagon Výzva III

Ďakujeme za vaše názory