Novinky - 22.05.2019 12:11

Gábor Boráros: Súper na mňa nebude pripravený

Zdroj: Tomáš Horváth/Instagram

Jednou z najjagavejších hviezd blížiaceho sa turnaja Oktagon 12 bude bezpochyby populárny Gábor Boráros. Ten sa naposledy v klietke predstavil v novembri minulého roka, keď musel po nešťastnom zranení odstúpiť z titulového zápasu s Davidom Kozmom. Jeho návrat do zápasového kolotoča sa však blíži a slovenský bojovník je poriadne namotivovaný.

Už pri svojich začiatkoch so zmiešanými bojovými umeniami vedel, že toto je šport, ktorý chce robiť: „Začínal som ako futbalista v Trhovej Hradskej, ale to len preto, lebo som chcel robiť nejaký šport a iný sme tam nemali. V šestnástich, alebo sedemnástich rokoch som začal chodiť do Dunajskej Stredy na tréningy, kde sme s kamarátmi cvičili, ale aj boxovali. Tam som sa zoznámil s Attilom Véghom a on mi hovoril, že trénuje aj v Gabčíkove. Ponúkol mi, že ak chcem, tak tam môžem chodiť a budeme trénovať spolu, aby som si vyskúšal MMA. Bol som veľmi zvedavý, tak som prišiel na prvý tréning, ktorý bol veľmi tvrdý. Nebol som na to pripravený, ale strašne som to chcel vyskúšať. Dostal som veľké bomby, mal som bolesti, modriny, svalovicu, ale tešil som sa, že toto je presne to, čo som chcel a hľadal,“ Spomína si tiež na svoj prvý MMA zápas: „Mal som 19 rokov a bolo to hrozné. Už ani neviem s kým som zápasil, ale vyzeralo to ako bitka v krčme (smiech). Všetko čo som trénoval som zabudol a len som sa bezhlavo bil, bez akejkoľvek techniky,“ priznal s úsmevom.

Fanúšikovia na Slovensku a v Českej republike registrujú meno Gábor Boráros najmä od projektu Oktagon Výzva 1, kde dokázal 27-ročný fighter zvíťaziť a získal si tak veľa nových fanúšikov. Na otázku, či ho prílišná popularitu unavuje, odpovedal jednoznačne: „Vôbec to nie je otravné. Je to dobrý pocit a motivuje ma to. Absolútne sme nečakali, že po Oktagon Výzve budeme takto slávni. Po mojom víťazstve mi ľudia hovorili, že síce pôsobím nesympaticky, ale keď ma spoznali tak videli, že nie som šibnutý a hovorili mi, že som sympaťák a pozitívny chalan.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Boráros Gábor (@boraros_gabor),

Svoj posledný zápas absolvoval Boráros koncom minulého roka, keď sa nešťastne zranil v zápase s Davidom Kozmom. Celkovo to bola pre populárneho bojovníka tretia prehra za posledné dva roky. „Zápas s Kozmom dopadol tak, ako dopadol, ale neviem, či je horšie prehrať, alebo sa takto nešťastne zraniť. Keby však prišla možnosť odvety s ktorýmkoľvek súperom, bez problémov by som do toho išiel,“ skonštatoval. Na najbližšom turnaji Oktagon 12 ho v Bratislave čaká neľahká výzva v podobe českého bojovníka Jana Janku, no Gábor si porážku nepripúšťa. „Samozrejme, plánujem opäť v Bratislave zvíťaziť. Preto trénujem takmer každý deň na maximum. Súper je podľa mňa tvrdý, taký bitkár, má agresívny štýl. Myslím si však, že na mňa nebude pripravený. Ešte necítil tú silu, čo bude cítiť teraz,“ povedal jasne. Dodal tiež, že sa už netrápi s kondičnými problémami: „Janka na Oktagon Day v Bratislave povedal, že si myslí, že keď so mnou prežije prvé kolo, tak ja ďalej nebudem vládať. Ale to už vôbec tak nie je. V minulosti som síce mal také kondičné problémy, že som bol v prvom kole silný a potom už nie, ale teraz to zmizlo a pokojne môže byť zápas aj na päť kôl.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa OKTAGON MMA (@oktagonmma),

Boráros je typ zápasníka, ktorému chutia najmä tréningy, čo je vidno aj na jeho postave. S váhou však nikdy problém nemá: „V príprave chudnem zhruba 10 kilogramov. Už som zvyknutý, mám to odskúšané ako to ide najľahšie,“ potvrdil. V zápase však je, tak ako všetci bojovníci, o čosi ťažší. „Pred zápasom mám tak 83-84 kilogramov. Nie je tam žiadny limit, koľko fighter môže pribrať, po vážení to už je jedno,“ prezradil. Pred samotným zápasom je pre bojovníka mimoriadne ťažké skoncentrovať sa a podať následne špičkový výkon. Pre slovenského zápasníka sú to zmiešané pocity: „Je to najväčší adrenalín na svete. Samozrejme sa teším, ale som aj nervózny, že koľko je tam ľudí, ktorí čakajú na môj zápas. Je to síce super, ale zároveň je to aj obrovský tlak.

Pre väčšinu MMA fighterov je vysnívanou organizáciou UFC. Boráros nie je výnimkou, no ešte predtým by sa rád pozrel aj k našim severným susedom: „Samozrejme, je to UFC, ale predtým by som si rád vyskúšal aj KSW v Poľsku,“ potvrdil a na otázku, či má v tomto športe nejaký vzor, odpovedal jasne: „Pre mňa je vzor aj Attila Végh, Ivan Buchinger, či Tomáš Deák. Samozrejme aj Ilja Škondrič, jeden z mojich trénerov, ktorého si veľmi vážim. Jednoducho všetci, s ktorými trénujem, či už v OFE, alebo v Spartakus Fight Gyme v Trnave. Všetci sú to dobrí ľudia, pomáhajú mi a držíme spolu ako tím. Globálne je môj najväčší vzor Dwayne „The Rock“ Johnson. On mal takú kariéru, že začínal ako wrestler a teraz je úspešný aj ako herec.

Napriek tomu, že v mladosti začal svoju športovú kariéru ako futbalista, tento šport nesleduje a obľubuje skôr bojové športy: „Občas sledujem americký futbal a tiež ostatné bojové športy (box, kickbox...). Futbal vôbec nesledujem a ani som nesledoval. V živote som ani jeden futbalový zápas nevidel,“ dodal na záver.