Novinky - 11.06.2019 21:24

Ďalší turnaj Oktagonu priniesol vzostupy aj pády

Tomáš Horváth Autor: Tomáš Horváth | Zdroj: Tomáš Horváth

Počas uplynulého víkendu sa v Bratislave zhromaždili tisícky fanúšikov zmiešaných bojových umení, aby boli svedkami ďalšieho sviatku MMA. Turnaj Oktagon 12 priniesol skvelú divácku šou, jedenásť zápasov a niekoľko zaujímavých situácií.

Začiatok galavečera poznačila informácia o zlom zdravotnom stave Branislava Zuzáka, ktorý napokon na svoj zápas nenastúpil a tak sa o úvod turnaja postarala ženská dvojica Clara Ricignuolo a Nikoleta Domoráková. Pre slovenskú zástupkyňu to bol premiérový profesionálny zápas a to hneď na obrovskej scéne. Fighterka trnavského Spartakus Fight Gymu si po prvýkrát vyskúšala atmosféru veľmi slušne zaplneného Zimného štadióna Ondreja Nepelu a napriek prehre si do budúceho merania síl odnesie bezpochyby niekoľko cenných skúseností.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Bol to zážitok, čo vám poviem ❤️? #oktagonmma #fight #neexistujuprehry #mma #femalefighter #sfg

Príspevok, ktorý zdieľa Nikoleta "Nikolas" Domoráková (@ni_koletad),

Následne sa najväčšia slovenská aréna na pár desiatok minút zafarbila do bielo-červených farieb zásluhou poľskej dvojice Mateusz Legierski a Robert Bryczek. Prvý menovaný si poradil s domácim talentom Ronaldom Paradeiserom a po štvrtej profesionálnej výhre si tiež vypýtal titulový zápas v ľahkej váhe, ktorý si však zrejme ešte bude musieť vybojovať ďalším víťazstvom. Novou tvárou organizácie je Bryczek, ktorý si zodpovedným výkonom zaslúžil pozornosť nielen publika, ale aj promotérov a to po víťazstve na body nad Mátém Kertészom. Po turnaji sa začali špekulácie o jeho ďalšom súperovi a keďže začína byť welterova váha poriadne nabitá, mihol sa tiež návrh na duel s Machmudom Muradovom.

Návrat ako z rozprávky na starú známu pôdu zažil Ľudovít Klein. Jeho súper, Willian Lima, ktorý obetoval pozvánku prezidenta UFC Danu Whita, aby prišiel bojovať na Slovensko, svoje rozhodnutie už zrejme oľutoval. Už v prvom kole ho totiž „Lajoš“ poslal k zemi a možno práve on prevezme vstupenku do najlepšej svetovej organizácie. S aktuálnym skóre 14-2 je najväčším adeptom na to, aby sa stal prvým slovenským zástupcom v UFC. Či sa tak stane v blízkej budúcnosti je nateraz vo hviezdach, no oficiálne stanovisko Kleina je jednoznačné, s Oktagonom podpísal zmluvu na štyri zápasy a v momentálnom rozpoložení bude len ťažko v Európe hľadať premožiteľa.

Posledný zápas prvej karty a v ňom debutant v organizácii Oktagon, Machmud Muradov. Bojovník pôvodom z Uzbekistanu všetkých ubezpečil, že je v životnej forme a počas celého trvania zápasu bol absolútne uvoľnený. Potvrdil to aj jedným typickým naskočeným kolenom a zároveň sa tiež postaral o ukončenie večera. Brazílčana Alberta Pereiru poslal neskutočným pravým hákom k zemi a následne mu doslova „zaklincoval“ hlavu do podlahy oktagonu. Muradov po zápase potvrdil, že si zmeria sily s každým, koho mu promotéri postavia do cesty a rád by sa predstavil už na ďalšom turnaji na Štvanici. Avizuje tiež prechod do welterovej váhy, no predtým si vie predstaviť súboj v „catchweight“ do 80 kilogramov.

Hlavnú kartu otvoril druhý ženský duel večera, no v ňom na body prehrala česká zástupkyňa Veronika Rodová. Jej súperka zo Švédska, Cornelia Holmová, využila svoj lepší wrestling a na zemi väčšinu zápasu odkontrolovala. Následne sa hala rozdelila na dve časti, pretože sa do klietky postavili Karol Ryšavý a Samuel Daňko, teda súboj nazývaný západ proti východu. Daňko si chcel udržať svoju neporaziteľnosť a spočiatku to vyzeralo, že môže mať v tomto zápase navrch. Potom však Ryšavý ukázal, že sa za uplynulý rok dostal na špičkovú úroveň a svojho súpera ukončil tvrdým lakťom. V pozápasovom rozhovore spomenul, že pomýšľal na titulový duel s Paradeiserom, ktorý však svoj zápas prehral a tak sa plány aktuálneho šampióna Oktagon Výzvy zrejme narušia. Fanúšikov by zrejme najviac zaujímal fight s Poliakom Mateuszom Legierskim.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa OKTAGON MMA (@oktagonmma),

Následne sa do akcie dostali bombardéri z poloťažkej váhy. Brazílčan Henrique „Frankenstein“ da Silva potvrdil svoje kvality a napriek húževnatému výkonu Jana Gottvalda predviedol tvrdý knokaut. Najskôr ustál spŕšku úderov českého bojovníka a následne veľmi skúsene svojou ľavou rukou odkryl Gottvaldovu tvár, ktorú zasiahol tvrdým pravým hákom. Po zápase si vypýtal Karlosa Vémolu, známeho tým, že sa nevyhýba žiadnym výzvam. „Terminátor“ okamžite pribehol do klietky a sebavedomo Brazílčanovu výzvu prijal. Tento zápas by sa mal uskutočniť už na ďalšom turnaji Oktagonu.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa OKTAGON MMA (@oktagonmma),

Posledné tri zápasy večera pútali obrovskú pozornosť fanúšikov. Ako prvý sa do oktagonu postavil divákmi milovaný Gábor Boráros, ktorého po ťažkom zranení čakala veľká výzva, český bitkár Jan Janka. Víťaz prvej série Oktagon Výzvy však dokázal, že počas takmer sedemmesačnej pauzy nezaháľal a svedomito sa na svoj ďalší fight pripravoval. Súpera jednoznačne prevalcoval, nepustil ho takmer k ničomu a pripísal si sedemnáste kariérne víťazstvo. V prípade Borárosa taktiež nastáva otázka čo ďalej. V nabitej váhovej kategórii do 77 kilogramov je adeptov hneď niekoľko a tak uvidíme koho promotéri Gáborovi pripravia. Dá sa však očakávať, že sa najbližšie predstaví až na turnaji Oktagon 14 v Bratislave.

Hlavný predzápas večera a tiež zvýšený tlak na víťaza druhej série Oktagon Výzvy Samuela „Piráta“ Krištofiča. Ten mal na svojom konte dve prehry v rade a pred sebou nepríjemného súpera z Brazílie, Andersona Diniza. To, čo sa však v hale udialo, nečakal zrejme nikto. Stačilo 28 sekúnd a domáci zápasník poslal prvý a zároveň jediný presný úder na hlavu súpera, ktorým ho poslal k zemi. Príjemne prekvapení fanúšikovia tak mohli sledovať dojatého a radosťou naplneného „Piráta“. Jeho najbližším súperom bude s najväčšou pravdepodobnosťou Róbert Pukač. Diváci sa tak pomaly môžu tešiť na „boj o Bratislavu“ na turnaji Oktagon 14.

O najväčšie prekvapenie turnaja sa však postaral Virgil Zwicker. Američan prišiel ako náhrada za pôvodného súpera Attilu Végha, Jaka Heuna, no už v prvom kole utíšil Zimný štadión Ondreja Nepelu. Niekoľkými presnými údermi zasiahol bývalého šampióna Bellatoru a ten nečakane putoval k zemi. Po zápase sa síce objavilo video, ktoré ukázalo nedovolený zásah Zwickera hlavou do tváre Végha, no zároveň bolo zo záznamu zrejmé, že nešlo o úmysel, čo vo vyjadrení na sociálnej sieti potvrdil aj Attila Végh. Ten zároveň dodal, že tento šport nie je len o výhrach a prisľúbil návrat do klietky v lepšej forme.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Som veľmi rád za včerajšiu skúsenosť. ?Aj keď s výsledkom samozrejme niesom spokojný. Netreba nic analyzovať, pripravoval som sa najlepšie ako som vedel. Mal som pri sebe tých najlepších kaučov, najvážnejšiu podporu od mojich sponzorov, fanúšikov, najbližších priateľov, rodiny aj mojej ženy. Citil som neskutočný hlad po mojom súperovi. Preto nechcem tento zápas moc komentovať,(čo by bolo keby...) možno jednou vetou a to: TOTO JE MMA!!! A samozrejme ide sa ďalej. ? Na ďalší zápas nastúpim ešte lepší, pripravenejší, hladnejší☝️ Srdce bojovníka sa nikdy nevzdáva a tak ako vie vyhrávať vie aj prehrávať. A poviem Vám, že aj to je obrovské umenie ☝️ A v neposlednom rade veľká vďaka organizatorom Oktagonu, za neskutočnú atmosféru. To čo robíte, robíte veľmi dobre ? Klobúk dole pred Vami ?

Príspevok, ktorý zdieľa Attila Vegh (@veghattila),

Pred „Zápasom storočia“ medzi Attilom Véghom a Karlosom Vémolom to spôsobilo nečakané trhliny, no Ondřej Novotný s Pavlom Nerudom potvrdili, že tento zápas v ohrození nie je. Zaujímavé však bude sledovať, ako sa Végh s touto situáciou vysporiada a ako dopadne duel Vémolu na Štvanici. „Terminátor“ prijal výzvu „Frankensteina“, no zdá sa, že konal neuvážene. V posledných dňoch a hodinách totiž prejavil veľký záujem o zápas s Attilovým premožiteľom Zwickerom. O trojicu Vémola, Zwicker a „Frankenstein“ však má záujem aj Jeremy Kimball, ktorý tvrdí, že každého z nich porazí. Situácia v poloťažkej váhe sa tak v Oktagone poriadne zamotáva.

Najbližšie sa kolos najväčšej československej organizácie presunie do hlavného mesta Českej republiky, kde sa s určitosťou predstavia mená ako Karlos Vémola, Machmud Muradov, či Miroslav Brož. Prvým potvrdeným zápasom je duel Milana Ďatelinku s Václavom Mikuláškom a diváci sa tiež môžu tešiť na semifinále Projektu Y. Na základe filozofie Oktagonu sa však dá očakávať, že na Oktagone 13 dostanú prednosť českí zápasníci a tak vstupujú do hry aj ďalší možní fighteri ako Tomáš Kvapil, Filip Macek, či najnovšia posila David Dvořák.

Tomáš Horváth

Tomáš Horváth

Viac článkov od autora