Novinky - 17.07.2019 09:46

Petra Batthyanyová: Život sa mi zmenil od základov

Tomáš Horváth Autor: Tomáš Horváth | Zdroj: Tomáš Horváth/Instagram

Už o necelé dva týždne sa organizácia Oktagon MMA predstaví v hlavnom meste Českej republiky. V tenisovom areáli na Štvanici je totiž na programe turnaj s poradovým číslom trinásť. Galavečer, ktorý prinesie množstvo zaujímavých súbojov, okorenia aj semifinálové duely Projektu Y. Dve Slovenky a dve Češky sa už niekoľko mesiacov pripravujú na svoje prvé zápasy v MMA a jednou z nich je aj ambiciózna Petra Batthyanyová.

Keď v septembri minulého roka promotéri Oktagonu predstavili Projekt Y, mladá Slovenka bola jednou z prvých záujemkýň o túto výzvu. Ako sama tvrdí, tento šport je pre ňu obrovskou vášňou. „Vždy som zbožňovala životné výzvy. Chcela som prekonávať zábrany a dosahovať ciele, ktoré sa na prvý pohľad mohli zdať nedosiahnuteľné. MMA som vždy obdivovala a túžila som sa mu venovať, no a keď Oktagon predstavil Projekt Y rozbúchalo sa mi srdce. Vedela som, že to je výzva, ktorú chcem a okamžite som poslala prihlášku,“ spomína na zrod celej cesty.

Pod patronát si Batthyanyovú zobral jeden z najlepších trénerov na československej scéne, Ilja Škondrič: „Mám obrovské šťastie, že moja príprava prebieha pod vedením tak skúsených trénerov. Od začiatku som chcela prípravu, v ktorej si siahnem na dno svojich fyzických a psychických síl. Ilja je úžasný človek aj tréner, ktorý presne vie, ako zo športovca dostať všetko. Tréningy mám zostavené tak, aby boli na profesionálnej úrovni a vôbec ma oproti ostatným nešetria. Vopred som vedela do čoho idem a bola som ochotná dať do prípravy všetko,

Do Projektu Y sa prihlásili stovky žien, ktoré chceli zmeniť svoj život a ukázať, čo v nich drieme. Iba štyri z nich však dostali príležitosť zabojovať o priazeň fanúšikov a dokázať, že na to majú. „Na začiatku mi Pali Neruda hovoril, že sa mám pripraviť na to, že sa mi život od základov zmení. Mal absolútnu pravdu. V prvom rade mi Projekt Y dal zmysel a neskutočnú vnútornú radosť. Naučila som sa, že bolesť ako taká je len v hlave a človek s ňou vie pracovať. Zároveň som si začala viac vážiť to, čo nám život prináša. Naučila som sa byť viac vďačná a nebrať veci tak vážne ako predtým,“ povedala slovenská zástupkyňa. Tá sa však musí vyrovnať aj s váhovou kategóriou, keďže sa zápasy uskutočnia vo váhe do 61 kilogramov, zatiaľčo Petra je prirodzene omnoho ľahšia: „Boj s váhou ide veľmi ťažko. Moja prirodzená váha je 49-50 kilogramov. Každý deň mám štyri ťažké tréningy, takže moje telo nestíha regenerovať a ani priberať. Aktuálne vážim 54 kíl, no uvidíme ako to bude do zápasu. Celkovo bude váha mojou nevýhodou, ale dá sa s tým pracovať,“ potvrdila.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Petra Batthyany (@petra_batthyany),

O tom, kto bude súperkou slovenskej reprezentantky rozhodovali diváci prostredníctvom internetového hlasovania. Na základe toho bola Petre prisúdená najmladšia účastníčka Projektu Y, Češka Ivy Hašková. „Som spokojná, že fanúšikovia mali možnosť vybrať si semifinálové zloženie. Ivy je kvalitná súperka, takže s výberom som spokojná,“ okomentovala svoju sokyňu Batthyanyová. Na otázku, koho by si priala do prípadného finále odpovedala jednoznačne: „Evu (Borodáčovú pozn. red.) mám veľmi rada, dokonca máme vďaka Projektu Y aj priateľstvo, ktoré si vážim, pretože nás veľa spája. Spoločne kráčame rovnakou cestou a tak by som si finále chcela užiť s ňou.

Pre všetky účastníčky Projektu Y budú tieto semifinálové zápasy premiérové v MMA. Petra má na svoje ďalšie pôsobenie v zmiešaných bojových umeniach jasný postoj: „Rozhodne v tom plánujem pokračovať. Tento šport mi ukradol srdce a dáva mi zmysel a radosť. Keď skončí Projekt Y plánujem ďalej trénovať a zdokonaľovať sa,“ potvrdila. Či bude prvý zápas slovenskej účastníčky úspešný sa dozvieme už o necelé dva týždne na pražskej Štvanici.

Tomáš Horváth

Tomáš Horváth

Viac článkov od autora