Novinky - 20.07.2019 14:01

Kateřina Klinderová: Zápas si premietam pred spaním

Tomáš Horváth Autor: Tomáš Horváth | Zdroj: Tomáš Horváth/Instagram

Najväčšia výzva, životná šanca, či okamih, na ktorý sa len tak nezabudne. Aj to sú prívlastky blížiacich sa semifinálových zápasov Projektu Y. Už len zhruba týždeň zostáva do ďalšieho turnaja organizácie Oktagon MMA. Tentokrát sa celý kolos presunie do Prahy, kde sa na Štvanici uskutoční galavečer s poradovým číslom trinásť a pre štyri ženy bude tento večer špeciálny. Česká zástupkyňa Kateřina Klinderová nám porozprávala o svojej ceste a priblížila, čo všetko musela počas prípravy prežiť.

V septembri minulého roka promotéri Oktagonu Pavol Neruda a Ondřej Novotný predstavili plánovaný Projekt Y ako príležitosť pre ženy, ktoré sa chcú ukázať a presadiť v MMA. Jednou z prihlásených je aj Češka, ktorá spomína na zrod celej myšlienky: „Nápad prihlásiť sa vznikol úplne náhodou, keď mi o tom kamarátka hovorila vo fitku. Najprv sme sa tomu smiali, ale potom mi to vŕtalo hlavou a povedala som si, že tú prihlášku musím aspoň poslať, aby som si neskôr nevyčítala, že som to neskúsila.“ K zmiešaným bojovým umeniam sa však dostala o čosi skôr: „Už predtým som robila cage girl, takže som MMA poznala. Veľký zlom nastal, keď som po prvýkrát videla naživo bojovať Macha Muradova. Úplne ma to vtiahlo, ale zaujímala som sa o to len okrajovo, keďže som mala vždy dosť práce a starosti s inými vecami. Teraz je to iné, som v centre diania a o to viac ma to baví,

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Babiš je píča, pošli to dál (@kundosaki_),

Práve Klinderová je považovaná za najextravagantnejšiu účastníčku Projektu Y, no ako sama hovorí, na podobné označenia je už vo svojom živote zvyknutá: „Vyhovuje mi byť takto vnímaná, pretože som to ja. Extravagantný cholerik s ostrým vyjadrovaním, za to veľký srdciar. Snažím sa nič si nerobiť z kritiky divákov Projektu Y, zaujala som v ich očiach úlohu čiernej ovce čo nič nerobí, ale ľudia veria len tomu, čomu chcú veriť a nie tomu, čo je naozaj pravda. Nehodlám s tým bojovať, snažím sa byť najlepšou verziou samej seba a nemám potrebu o tom niekoho presviedčať,“ skonštatovala.

Pre amatérov je prechod na profesionálny šport vždy náročný a keď sa jedná o šport bojový, tá cesta je ešte omnoho ťažšia. Potvrdzujú to aj slová Kateřiny: „Môj život sa zmenil v podstate o 360 stupňov a ten, kto to neprežil, to nikdy nebude vedieť posúdiť. Iba my štyri vieme aké zložité a náročné to bolo. Zrazu všetko obetovať a podriaďovať zápaseniu. Za tú dobu sa mi veľmi zmenila psychika, myslela som si, že som dostatočne pokorná voči všetkému, čo mi do života vstúpi, ale nie. Až teraz viem, čo to naozaj znamená a koľko úsilia to stojí.

Súperky do semifinálových bojov si účastníčky nevyberali samé. Neboli to dokonca ani promotéri Oktagonu. Príležitosť dostali diváci prostredníctvom online hlasovania a tak sa Klinderová stretne so Slovenkou Evou Borodáčovou, ktorá je mnohými považovaná za najväčšiu favoritku na celkový triumf: „S výberom som viac než spokojná, Eva mi to nedá zadarmo a bude sa biť hlava-nehlava. Mám rada silné osobnosti, či už v osobnom živote, alebo v klietke. Každým dňom mi dokazuje aká veľká a silná súperka to bude, čo je pre mňa obrovskou motiváciou pripravovať sa o to viac a tvrdšie,“ povedala na margo súperky česká reprezentantka. Zároveň potvrdila, že je na zápas pripravená napriek tomu, že doň bude vstupovať ako menší papierový outsider: „Eva je favoritka. Pre niekoho to môže byť výhoda, pre niekoho len väčší tlak. Neviem, ako to má ona, ale už v prvých chvíľach sa v klietke uvidí ako sme na tom s hlavami. Na skúsenostiach v tomto konkrétnom prípade podľa mňa až tak nezáleží, bude to o tom adrenalíne pred toľkými ľuďmi a šťastie tiež zohrá určitú rolu. Ja sa cítim byť pripravená, minimálne tisíckrát som sa už s Evou v klietke stretla. Pred spaním si totiž náš zápas premietam stále dookola a snažím sa predstaviť si všetky možné situácie. Každopádne som považovaná za outsiderku a tak môžem prekvapiť. Teraz je to zrejme lepšia pozícia aj keď nie vždy to tak vnímam.

Na otázku koho by si z druhej semifinálovej dvojice priala do finále odpovedala okamžite: „Jednoznačne Ivy.“ Uvidíme, či sa teda dočkáme čisto českého, alebo slovenského finále. Ďalšou možnosťou je znova československý súboj. O tom kto sa vo finále predstaví sa rozhodne na Štvanici, rozhodujúci súboj by sa mal odohrať 14. septembra na bratislavskom Zimnom štadióne Ondreja Nepelu v rámci turnaja Oktagon 14.

Tomáš Horváth

Tomáš Horváth

Viac článkov od autora