Novinky - 15.09.2019 16:07

Nový šampión, či kráľ Bratislavy. Aj taký bol Oktagon 14

Tomáš Horváth Autor: Tomáš Horváth | Zdroj: Tomáš Horváth

Nový šampión, vzostup kráľa Bratislavy, či KO večera v podaní najväčšieho adepta na UFC. To sú jedny z prívlastkov včerajšieho turnaja organizácie Oktagon MMA, na ktorom sa v Bratislave predstavili najväčšie hviezdy domácej scény.

Galavečer s jedenástimi zápasmi otvoril tvrdý súboj medzi českým zástupcom Lukášom Dvořákom, pre ktorého to bola premiéra v Oktagone a Gruzíncom Giorgim Kvelidzem. Navrch mal Dvořák, zvíťazil v druhom kole na arm triangle a pripísal si tak prvé víťazstvo pod novou organizáciou. Nasledoval zápas, o ktorom sa zrejme ešte bude rozprávať. Marek Mazuch síce podľa bodových rozhodcov zvíťazil nad Holanďanom Pimom Kustersom v pomere 2:1, no tento verdikt vyvolal množstvo otáznikov a pochýb: „Zápas Kustersa s Mazuchom bol zápas večera, ale bolo tam jasné víťazstvo Kustersa. Absolútne nechápem, ako mohli rozhodcovia vidieť víťazstvo Mazucha. Som z toho veľmi sklamaný a budeme sa tomu venovať,“ povedal na tlačovej konferencii po turnaji promotér Ondřej Novotný. V treťom zápase večera predviedla jedno z najlepších ukončení Ivana Hašková, ktorá v druhom kole knokautovala Kateřinu Klinderovú a v budúcom roku sa tak stretne vo finále Projektu Y s Evou Borodáčovou.

Dlhoočakávaný zápas Lukáša Pajtinu s Jaroslavom Jartimom priniesol víťazstvo českému bojovníkovi, a to konkrétne v druhom kole na TKO. Slovné odklepanie mohli fanúšikovia vidieť v zápase Ronalda Paradeisera s Leošom Brichtom. Český fighter v druhom kole nezvládol nasadený armbar a Paradeiser si tak pripísal jubilejnú desiatu výhru v profesionálnej kariére. Úvodnú kartu „Prelims“ uzavrel zápas obľúbeného Jeremyho Kimballa s talentovaným Nemcom Timom Feuchtom. Ten prekvapil divákov v hale, keď hneď v prvom kole zdolal Kimballa na TKO a možno tiež poslal Američana do športového dôchodku: „Jeremy mi po zápase povedal, že to bol jeho posledný zápas,“ potvrdil Feucht. Plánovaný zápas Kimballa s Viktorom Peštom tak dostal trhliny: „Budeme sa o tom rozprávať, ale nie je to jediná možnosť,“ prezradil Ondřej Novotný na margo toho, či Feucht nahradí Kimballa na turnaji Oktagon 15 v Prahe.

​Hlavnú kartu otvoril zápas dvoch bývalých thaiboxerov. Igor Daniš sa stretol s Danielom Hromekom. Pre Hromeka to bol druhý profesionálny zápas v MMA, zatiaľčo pre Daniša premiérový a to sa potvrdilo hneď v prvom kole, kedy Hromek uštedril svojmu súperovi niekoľko tvrdých úderov a na TKO ho zdolal. Svoju bilanciu v MMA tak zveľadil na 2-0. Nasledoval súboj ťažkotonážnikov a zároveň zápas, ktorý mal určiť najbližšieho vyzývateľa Michala Martínka v súboji o titul ťažkej váhy. Martin Buday dokázal uhájiť domácu pôdu a v druhom kole na kimuru porazil Daniela Dittricha: „Martin je v tomto momente právoplatný vyzývateľ. Všetci vieme, že Michal Martínek už neobhajoval dlho, nám sa to tiež nepáči a tak najneskôr, kedy sa tento duel stane, bude v marci. To je ale najneskorší možný termín,“ dodal Novotný.

Trojicu najočakávanejších zápasov otvoril duel Ľudovíta Kleina s Brazílčanom Joaom Paulom. Zápas sa napokon dostal do tretieho kola, kde Klein high-kickom knokautoval svojho súpera a pripísal si tak pätnástu výhru v kariére a opäť si tiež vypýtal väčšiu pozornosť od UFC. Nasledovali zápasy, v ktorých diváci ukončenie nevideli. Oba trvali 25 minút a skončili jednohlasnými rozhodnutiami. V hlavnom predzápase večera Samuel Krištofič zdolal Róberta Pukača a po zápase si vypýtal odvetu s Davidom Kozmom. Na tlačovej konferencii po turnaji však potvrdil, že má zdravotné problémy a tak ho čaká pauza: „Mám nejaké problémy s chrbtom, ktoré musím doriešiť. Teraz som si navyše asi zlomil ruku, takže sa nebudem môcť pripravovať. Mám pekné víťazstvo, takže sa nemám dôvod hnať do ďalšej prípravy, keď som zranený a ubolený,“ povedal Krištofič.

V hlavnom zápase večera si opasok v bantamovej váhe vybojoval Tomáš Deák, ktorý na body porazil Filipa Macka. Zaujímavé bolo najmä prvé kolo, kedy Macek zvolil taktiku padania, čím chcel Deáka vyprovokovať, aby za ním šiel na zem: „Hovoril som si, že pôjde za mnou na zem, ale nešiel. Mohol som to skúšať inak, ale to prvé kolo bolo také aké bolo. Potom, keď som počul ten piskot publika, tak som si uvedomil, že to asi nie je úplne ideálne,“ povedal Macek. Slovenský bojovník tak potvrdil pozíciu favorita a získal ďalší opasok do svojej zbierky. Na margo svojej budúcnosti sa taktiež na tlačovej konferencii vyjadril: „Veľmi chcem ísť do Rizinu, ale dohodnúť s nimi takú zmluvu, že keby som tam mal dlhšiu pauzu, tak by som obhajoval tu v Oktagone. Myslím si, že to pre nich nie je konkurencia, je to na druhom konci sveta, tak nevidím dôvod, prečo by to tak nemalo byť.

Najbližšie sa fanúšikovia na turnaj Oktagonu môžu tešiť 25. októbra, kedy sa uskutoční Oktagon Prime 2 v Košiciach. Ďalším číslovaným turnajom bude 17. novembra v Prahe Oktagon 15 s dlhoočakávaným zápasom storočia medzi Attilom Véghom a Karlosom Vémolom.

Tomáš Horváth

Tomáš Horváth

Viac článkov od autora
Tagy: MMA Oktagon 14