Novinky - 17.09.2019 22:44

Martin Buday: pri väčších výzvach už nebude priestor experimentovať

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv

Popri boji o honor kráľa Bratislavy či šampióna Oktagon MMA v bantamovej váhe bola pozornosť na turnaji Oktagon 14 sústredená aj na dôležitý duel v ťažkej váhe. Tá spravila výrazný krok k titulovému zápasu a Michala Martínka vyzve slovenský tank Martin Buday. Jeho súperom bol v Bratislave Daniel Dittrich, ktorý s úradujúcim šampiónom už dvakrát bojoval. V júli minulého kalendárneho roka ho aj patrične natrápil, no skončilo to dvomi Martínkovými víťazstvami.

Na radosť slovenských fanúšikov sa podarilo Martinovi Budayovi vniesť slovenský vietor do tejto divízie. "Bolo to veľmi dôležité víťazstvo už len preto, že šlo o vyzývateľský zápas v boji o titul ťažkej váhy. Šlo o ďalší krok, ktorý som musel spraviť, aby som sa dostal bližšie k opasku a teraz už všetko nasvedčuje tomu, že tú šancu dostanem a stretnem sa s Michalom Martínkom," spokojne konštatoval po svojom štvrtom vystúpení pod hlavičkou organizácie Oktagon MMA.

Teraz má Buday pred sebou ešte náročnejšiu výzvu v podobe bojovníka, ktorý mal možnosť v júli predviesť sa aj prezidentovi UFC v rámci Contender Series. "Musel sa tam popasovať s veľkým tlakom, čo som v minulosti zažil aj ja. Hoci nie v takej veľkej organizácii, ale sám som sa presvedčil, akú galibu to dokáže narobiť na psychiku a tá ide ruka v ruke s výkonom v zápase," skonštatoval na margo prehry českého bojovníka s Rodrigom Nascimentom Ferreirom.

Slovenský bojovník si je pred titulovým zápasom vedomý svojich predností: "Svoju kariéru som začínal v jiu-jitsu, chodil som po súťažiach po celom svete a povyhrával európske tituly. Je to moja dominantná stránka, hoci som svoje predošlé zápasy držal v postoji, na ktorom intenzívne pracujem a chcel som si to vyskúšať. Každý zápas je ťažký, ale časom prídu stále väčšie výzvy a v nich už nebude toľko priestoru experimentovať."

S profesionálnou bilanciou 7-1 sa k nemu upierajú pohľady verejnosti stále častejšie, a to aj s vedomím, že cez ťažkú váhu býva cesta do najprestížnejších svetových organizácií kratšia. "Faktom je, že v ťažkej váhe tá konkurencia nie je až taká veľká, ako v ľahších váhach. Tá cesta je síce jednoduchšia, no stále dosť náročná," skromne uznáva Buday, no mimoriadne dopredu zatiaľ nehľadí: "Plne sa koncentrujem na opasok a nad možnými budúcimi súpermi sa vôbec nezamýšľam. Keď budem mať okolo pása opasok šampióna, čo je pre mňa momentálne to najhlavnejšie, potom budem rozmýšľať, čo ďalej,"

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora