Novinky - 20.09.2019 14:47

Stretne sa Pirát s Gáborom?

Tomáš Horváth Autor: Tomáš Horváth | Zdroj: Tomáš Horváth/Instagram

Po tom, čo sa organizácia Oktagon MMA stala československou jednotkou, o zápasníkov ani zďaleka nemá núdzu. Jednou z najnabitejších váhových kategórií je tá do 77 kilogramov, teda zjednodušene welterweight. My sme sa detailnejšie pozreli, aké osudy môžu postretnúť fighterov bojujúcich práve v tejto kategórii.

Aktuálnym šampiónom a držiteľom titulu je aj naďalej český reprezentant David Kozma. Ten získal svoj opasok pred takmer rokom na turnaji Oktagon 10, keď sa v pražskej O2 Aréne po nešťastnom zranení Gábora Borárosa skončil titulový zápas už v druhom kole. Kozma však svoj titul dokázal úspešne obhájiť. V marci tohto roka, na jedenástom turnaji Oktagonu, pokoril v päťkolovom zápase na body nového vyzývateľa Samuela „Piráta“ Krištofiča. Následne odišiel do ruskej organizácie RCC, kde vo svojom debutovom dueli zvíťazil a koncom tohto roka by sa v Rusku mal predstaviť znova. Už v marci 2020 by však s najväčšou pravdepodobnosťou mal obhajovať titul v Oktagone.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený David Kozma (@david.pinkpanther.kozma),

Otázkou zostáva, kto bude jeho súperom. Machmud Muradov, ktorý javil veľký záujem o zápas s Kozmom, sa už pripravuje na svoj prvý zápas v UFC a tak momentálne prichádza do úvahy hneď niekoľko mien. Najväčším favoritom na post vyzývateľa je v tejto chvíli Samuel „Pirát“ Krištofič. Ten si po víťaznom zápase s Róbertom Pukačom vypýtal odvetu s Kozmom, a to právom. Po svojom prestupe do welterovej váhy síce najprv podľahol práve aktuálnemu šampiónovi, no následne predviedol dva takmer bezchybné výkony, keď zdolal Andersona Diniza za 28 sekúnd a následne na body aj spomínaného Róberta Pukača. S momentálnym skóre 12-3 a najmä formou, ktorou sa „Pirát“ prezentuje tak titulová šanca dáva veľký zmysel.

Podobne ako Krištofič si zálusk na ďalšiu šancu v boji o titul robí Gábor Boráros. Populárny bojovník sa po nepríjemnom zranení vrátil dominantným víťazstvom nad Janom Jankom a za istých okolností by ešte pred súbojom o titul mohlo dôjsť k zaujímavému stretu. Do úvahy prichádza možný zápas práve s „Pirátom“. Ten by definitívne rozlúskol otázku, kto si z tejto dvojice viac zaslúži opäť bojovať o opasok. V tomto momente to však so zápasom Gábor vs. Pirát nevyzerá nádejne. Boráros sa síce má predstaviť na turnaji Oktagon 15, no v tomto roku zápasil na rozdiel od Krištofiča iba raz. Ten odbojoval v roku 2019 už tri zápasy, z toho dva na plných päť kôl. Zo zápasu s Pukačom si navyše zrejme odniesol zlomeninu ruky a spomínal tiež problémy s chrbtom, ktoré dlho odkladal. Pauza, ktorú si chce dať, by mohla trvať práve do marca 2020, kedy by sa postavil zoči voči Kozmovi. Všetky tieto okolnosti teda momentálne favorizujú na post vyzývateľa Krištofiča.

V prípade, že by Oktagon chcel prekvapiť, mohol by nasadiť tiež jedného z trojice zahraničných fighterov. Ponúkajú sa napríklad Poliak Robert Bryczek, Nemec Niklas Stolze, či Švéd Fernando Gonzalez. V prospech Bryczeka hovorí jeho bilancia siedmich vyhraných zápasov v rade, vrátane víťazstva nad populárnym Mátém Kertészom. Stolze sa zase zúčastnil turnaja Oktagon 14 ako súčasť tímu Tima Feuchta a po turnaji promotérovi Ondřejovi Novotnému potvrdil, že chce zápasiť v Oktagone. Nemec disponuje rovnakým skóre ako „Pirát“ a má na konte štyri výhry v rade. Alternatívou môže byť tiež Gonzalez, ktorý mal štartovať na Oktagone 12 proti Krištofičovi, no kvôli zraneniu sa zúčastniť nemohol. Z trojice spomínaných bojovníkov má však najmenšie šance zamotať súboj o titulový zápas. Taktiež je pravdepodobnejšie, že sa Bryczek a Stolze predstavia minimálne raz, či dokonca aspoň dvakrát predtým ako dostanú šancu bojovať o titul. Práve jeden z tejto dvojice by mohol byť najbližším súperom Gábora Borárosa na novembrovom turnaji v Prahe.

Z domácej scény by veľmi rád do tohto súboja prehovoril Jozef Wittner. Ten sa najbližšie predstaví na turnaji Oktagon Prime 2 v Košiciach proti maďarskému bojovníkovi Mátému Kertészovi. Práve súboj tejto dvojice veľa napovie na popredných priečkach pomyselného rebríčka welterovej váhy. Víťaz tohto merania síl by mohol byť najbližším protivníkom víťaza „Gáborovho súboja“ z O2 Arény. V marci by sme sa teda mohli dočkať hneď viacerých zápasov v tejto váhovej kategórii na jednej karte.

Zabúdať však netreba ani na Róberta Pukača, či Radovana Úškrta. Prvý menovaný má našliapnuté o čosi lepšie, keďže naposledy síce prehral s „Pirátom“, no do úvahy prichádza zápas s jedným z dvojice Bryczek – Stolze, čo by bol taktiež ostrosledovaný duel. O niečo horšie je na tom Úškrt, ktorý zápasil naposledy v Ostrave na turnaji Oktagon 11. Tam prehral doslova vyhraný zápas, keď dominoval v prvom kole, no po chybách v tom druhom, podľahol Kertészovi. Dá sa teda očakávať, že v prípade, žeby Úškrt chcel o opasok zabojovať, bude potrebovať aspoň tri, alebo štyri víťazstvá v rade.

V tejto chvíli to teda vyzerá tak, že sa v novembri predstaví Gábor Boráros proti jednému z dvojice Bryczek – Stolze. Víťaz tohto duelu by mohol následne v marci budúceho roka na turnaji Oktagon 16 zabojovať o titulovú šancu s víťazom dnes už istého zápasu Wittnera s Kertészom. Na rovnakom turnaji bude s najväčšou pravdepodobnosťou David Kozma obhajovať titul proti Samuelovi Krištofičovi a do hry by sa mohol vrátiť Róbert Pukač, či už s Bryczekom, Stolzem, alebo porazeným zo zápasu Wittner-Kertész. Každopádne to bude veľmi zaujímavé a to nielen vo váhovej kategórii do 77 kilogramov. Preplnené sú tiež váhy do 70, či 93 kilogramov.

Tomáš Horváth

Tomáš Horváth

Viac článkov od autora