Novinky - 21.09.2019 08:00

Kto chce trénovať MMA, musí zvládať tvrdé tréningové jednotky, hovorí tréner slovenského výberu Pagy

redakcia Autor: redakcia | Zdroj: Svet MMA

Nová séria šou Oktagon Výzva priniesla zmenu nielen v novom obsadení bojovníkov, ale aj na slovenskom trénerskom poste. Po boku Attilu Végha sa po prvýkrát predstavil Martin Sedlák, ktorému nikto nepovie inak ako Pagy.

Vy ste na bojovej scéne pomerne známa tvár, keď vás dlhodobo vídame po boku viacerých bojovníkov. Ako ste sa dostali k projektu Oktagon Výzva?

Veľa ľudí vníma, že značka ´Pagy OFA Jesus´ je v OFA, najznámejšom klube v Bratislave, už ôsmi rok. S mojim blízkym priateľom Palom Nerudom sme už dlhšie hovorili, že by sme mohli spolu urobiť nejaký projekt. Bol som na dovolenke so svojou rodinou a zazvonil telefón, Palo mi povedal, že má pre mňa projekt, robiť asistenta trénera Attilovi.

Bolo to nečakané, pretože som mal s Palom odkomunikovaný iný projekt, ktorý sa bude realizovať v budúcnosti. Som ale za túto možnosť rád.

Ako pristupujete k vašej novej pozícii jedného z trénerov slovenského výberu?

Pociťujem zodpovednosť, pretože som človek, ktorý chce či už súkromné, športové, alebo pracovné veci dotiahnuť do víťazného konca, takže robím pre to maximum. Vedenie tréningov, nastavenie game planu, či pomoc v samotných zápasoch je vedená z mojej strany vždy na 111 percent.

Ako máte s Attilom Véghom podelené úlohy?

Myslím si, že to máme absolútne jasne rozdelené. Attila je šampión, head coach, ktorý ale načúva aj mojim radám a tak si kompletne všetky veci najprv odkomunikujeme a vyhodnotíme spoločne a určujeme, čo je pre tím najlepšie. Povedal by som, že naše úlohy sú v pomere 50 na 50.

Vy ste známy tým, že vediete naozaj náročné tréningy, ktoré sa niektorým dievčatám nemuseli páčiť. Prečo volíte takýto prístup?

Každý, kto je vo svete MMA, musí vedieť, že je to náročný šport a musí zvládnuť tvrdé tréningové jednotky. Je úplne jedno, či je to chlap alebo žena, pretože vychovávame profesionálov a pristupujem ku všetkým rovnako.

Vo vašom tíme máte aj bojovníčky, ktoré nemajú zázemie v MMA. Ako s nimi na tréningoch pracujete?

Máme štyri zverenkyne, z toho iba dve sú ortodoxné MMA zápasníčky a potom tu máme Luciu Szabovú a Luciu Krajčovič, ktoré sú silné postojárky. To presedlanie na MMA a nastavenie na takýto druh zápasu je o trocha zložitejšie, ale zvládajú to dobre.

Je to o tom, že MMA je komplexné. Určite staviame na ich silných stránkach, napríklad Luciu Krajčovič sme chceli držať v postoji a bojovať na dištanc. Keď sa ale zápas dostane do takedownu, samozrejme, vieme dievčatá pripraviť tak, aby vedela reagovať aj na zemi.

Práve Krajčovič má za sebou úvodný duel, v ktorom podľahla Sandre Maškovej. Ako hodnotíte jej výkon?

Luciu Krajčovič hodnotím nie negatívne, ale skôr úprimne poviem, že som z toho zápasu bol veľmi smutný, pretože som to mal so svojim coachom vyhodnotené tak, že svoj zápas vyhráme. Bohužiaľ sa nám to nepodarilo, ale predviedla obrovský výkon bojovníčky. Ukázala srdce, za čo jej patrí môj obdiv. Málokedy sa stane, že mám po prehre slová chvály, ale ona si to zaslúži.

Sandra Mašková má v šou najviac skúseností spomedzi všetkých účastníčok. Prečo ste sa rozhodli zmerať si sily práve s touto bojovníčkou, ktorá je nepochybne favoritkou na celkovú výhru?

Bolo to urobené účelovo, pretože Mašková pred šou prišla z jedného podujatia a to sme chceli vyžiť. Možno jej nepripravenosť v rámci kondície alebo psychiky. Boli sme presvedčení, že bude mať od Lucie verejnú popravu v postoji. Ak by sa dodržal game plan, tak som si istý, že by to tak aj dopadlo. Bohužiaľ, niekedy sa v tom zápale stane, že bojovník neprijíma všetky rady zo svojho rohu.