Novinky - 15.11.2019 10:30

Pavol Neruda: Takúto kulisu sme naposledy zažili, keď sme sa stali majstrami sveta v hokeji

redakcia Autor: redakcia | Zdroj: Svet MMA

Oktagon 15 prepisoval históriu domácej scény, keď bola vypredaná O2 aréna svedkom súboja storočia medzi Attilom Véghom a Karlosom Vémolom. Pavol Neruda sa spolu so svojim tímom na túto udalosť pripravovala doslova roky a tvrdá drina sa pretavila v neskutočný úspech, ktorý posunul MMA opäť na ďalší level.

Za nami je turnaj Oktagon 15. Ako by ste ho zhodnotili?

Turnaj splnil všetky naše očakávania. Niektoré veci, ktoré sa týkajú produkcie a diváci si ich možno vôbec nevšimli, nám nevyšli, ale veľa vecí sme nakoniec zachránili a všetko dobre dopadlo. Všetky nedostatky ale úplne prebili tie fantastické výkony bojovníkov a neuveriteľná kulisa, ktorá vyrážala dych a bola taká, akú sme naposledy zažili, keď sme boli majstri sveta v hokeji. Aspoň teda za mňa, ale keď sme sa bavili s inými ľuďmi, tiež to prirovnávali k tomuto momentu. To ako hučala hala, keď nastupoval Attila Végh, tak to som doteraz vlastne nepochopil.

Veľmi podarený turnaj a možno som aj rád, že niektoré veci nevyšli, lebo to tak zostalo vo mne, stále viem, že sa nemôžem uspokojiť, aby som nepoľavil. To momentálne vôbec nehrozí a máme chuť to urobiť ešte lepšie, lebo vieme, že spraviť to lepšie vieme a to nás ženie vpred.

Bolo niečo čo vás na turnaji prekvapilo?

Najviac ma prekvapil ten zvláštny priebeh, kedy strašne veľa zápasov skončilo už v prvom kole, to sa len tak často nevidí. Inak som v pohode aj s výsledkami, mnohé som predpokladal, napríklad Martínek – Pešta, tam som veril Martínkovi, rovnako Attilovi v Zápase storočia.

Usporiadať takýto obrovský turnaj zaberá neskutočné množstvo energie. Ako ste to zvládali?

Človeku šla neskutočne hlava, telefón, stretnutia, niečo neskutočné. Spalo sa mi veľmi ťažko, do tretej som vôbec nevedel zaspať, musel som si dávať nejaké prírodné podporné látky na spanie. Ľudia si myslia, že je to úplne zadarmo, že iba zarábame prachy, ale stačil by jeden deň s mojim telefónom a ľudia by vyskočili z okna a povedali by, že už to v živote nechcú robiť. Je to všetko neskutočne vydreté a musím povedať, že Ondro mal v Prahe inferno. Všetko tam mal pod palcom, čudujem sa, že ešte žije.

Aký je to pocit, keď o tomto turnaji hovorí naozaj celé Česko a Slovensko?

Nedá sa to opísať, ten plný rozsah toho si stále neviem uvedomiť. Strašne som šťastný, že sa to deje, lebo je to také zadosťučinenie za tú prácu, celú tú prácu nás ako organizátorov, nášho tímu Oktagon a v neposlednej rade aj bojovníkov na čele s Attilom a Karlosom. My všetci sme na to dreli, aby sa to podarilo.

Hlavnou témou celej cesty bol zápas Karlos Vémola vs Attila Végh. Ako ste ho vnímali?

Hlavný zápas bola športová udalosť desaťročia. Ako sa do toho zapojili oba národy, akú to malo sledovanosť, záujem médií, celá tá podpora a všetko, čo k tomu patrí, to je niečo neuveriteľné. Podarilo sa nám presne to, čo sme chceli. Poriadne to ´nahajpovať´, aby celý národ stál počas zápasu na nohách. To bol náš cieľ a to sa podarilo.

Za mňa samotný duel mohol trvať trochu dlhšie, napríklad by sme videli koniec v druhom kole, aby sme si to viac užili, ale je to ako to je a Attila zaslúžene vyhral.

Vnímate aj vy ten neuveriteľný presun fanúšikov zo strany Vémolu na stranu Végha? Po poslednej prehre Attilu to pritom bolo presne naopak.

Za tie roky, čo je na scéne Oktagon, som sa naučil, aký je ten dav strašne vrtkavý. Zažil som to sám na vlastnej koži, keď sme boli na vrchole a zrazu prišla konkurencia a značne sme to pocítili. Konkurencia zakapala a odnikiaľ sa zjavili ľudia, ktorí nás zrazu milovali a hejtovali ich. Možno je to tým, že my ako Oktagon a rovnako aj šport naberá veľmi rýchlo nové masy fanúšikov, ktorí sa ešte potrebujú zorientovať, aby si našli svojich dlhodobých obľúbencov. Všimli sme si, že práve noví fanúšikovia hejtujú tých bojovníkov, ktorí boli populárni hlavne v minulosti. Asi ešte potrebujeme čas, kým sa to ustáli.

Za Karlosa ma to veľmi mrzí. Je to legenda a nezaslúži si, aby ho niekto hanil. Meme obrázky sú OK, myslím si, že ani Karlos sa neurazí, vie, že je to humor a treba si z vecí urobiť srandu, ale keď ho niekto uráža, tak to k tomu naozaj nepatrí.

Súboj storočia mal za necelé dva dni na portáli Youtube milión pozretí, prekvapenie?

Asi nie, nechcem byť neskromný, ale to, čo ste videli, sa nestalo náhodou. Nebolo to tak, že sme zakopli a zrazu tu bol úspech. Nie, my sme chceli presne toto dosiahnuť, od začiatku to bol náš plán. O to som šťastnejší, že sme to dosiahli. Chceli sme narvať tú O2 arénu, boli sme do toho zapálení. Preto sme robili toľko proma, aj keď sme už nemuseli, aby to oba národy sledovali vo všetkých podnikoch, babky, dedkovia, proste všetci.

Beriete tento moment ako zlom na našej scéne, kedy sa MMA dostalo naozaj takmer do každej domácnosti?

Myslím si, že to bol zlom, kedy aj ľudia, ktorí MMA nikdy nesledovali, začali hovoriť  ´ukáž, tak aj ja si teda pozriem ten zápas.´ Proste už voči tomu nemajú predsudky a skutočne to sledoval váš sused, teta, deti... Preberajú to už aj novinári v spoločenských denníkoch, diskutujú o tom v podcastoch, na ulici o tom hovoria aj starší ľudia.

Dá sa takto vysoko nastavená latka ešte prekonať?

Myslím si, že sa dá a úplne ľahko. Toto je iba pomyselná maturita a ten trh má obrovský potenciál. To sa iba zdá, že sme na vrchole. Ide to vyššie a dá sa skutočne dokázať, že to nie je zďaleka všetko, čo nás ešte čaká a čo máme do budúcnosti ešte vymyslené.

Karlos už na druhý deň avizoval, že chce odvetu. Môžeme sa na ňu v budúcnosti tešiť?

To je dosť diskutabilné. Videli sme, že Karlos ju chce. Je to majster slova, je neuveriteľné, ako sa k tomu po tom zápase postavil, klobúk dole. Pýta si ten zápas tým správnym štýlom, tak ´karlosovsky´, ako sme na to zvyknutí. Či ale bude odveta, to zatiaľ neviem, Záleží to od mnohých faktorov, zranení, veku, životných postojov Attilu a Karlosa, ďalších superfightov, ktoré prídu.  Môže sa veľa zmeniť, ale určite by to bolo niečo, čo by sme chceli všetci vidieť, že?