Novinky - 04.12.2019 11:33

Pavol Neruda: Pre Attilu v tejto chvíli zápas nie je téma

Tomáš Horváth Autor: Tomáš Horváth | Zdroj: Huste.tv/Oktagon MMA

Rok 2019 bol z pohľadu zmiešaných bojových umení v Česku a na Slovensku poriadne premenlivý. Zažili sme vzostupy aj pády, víťazstva aj prehry, smiech aj slzy. Všetko však bolo ukončené obrovským turnajom vo vypredanej O2 aréne s vytúženým vrcholom, ktorým bol Zápas storočia. Nielen o tom, ako celý rok prežíval, sme sa rozprávali s promotérom a spolumajiteľom organizácie Oktagon MMA Pavlom Nerudom.

Fanúšikovia MMA si azda nemohli priať lepší koniec tohto roka. Pražská O2 aréna zaplnená do posledného miesta a všetci chcú vidieť jediné a to či vyhrá Attila, alebo Karlos: „Presne to sme chceli dosiahnuť, aby bola jednak plná hala a potom, aby sa naozaj o tom hovorilo všade. Aby sa o tom rozprávali zubári, krčmári, pracovníci v banke, jednoducho ľudia, ktorí nikdy MMA bežne nesledovali,” zhodnotil Neruda. Opísal tiež svoje pocity zo staredownu, ktorý ponúkli aktéri hlavného zápasu: „Ja som bol úplne v šoku, že čo robí. Bol som pri nich najbližšie a najprv stáli ďaleko od seba, tak si hovorím, že zase ďalší mierumilovný staredown. Zrazu Attila urobil ten pohyb a zostal som úplne šokovaný. Ja už som v ňom ten oheň videl počas prípravy, ale aj tak ma to zaskočilo. To bolo obrovské znamenie toho ako je nastavený,” zaspomínal si.

Množstvo ľudí okamžite začalo polemizovať o prípadnej odvete, o ktorú má záujem hlavne Karlos Vémola: „Je hladný po dalších zápasoch, výhrach, chce si napraviť to pošramotené ego. Kto by však na jeho mieste nechcel? Len sa musí dať dokopy s tým ramenom. Bude ale logickým krokom ak pôjde o váhu nižšie a tam získa titul,” objasnil plány českého zápasníka. Odlišná situácia však nastala u Attilu Végha: „Attila je poriadne zablokovaný tým, že samozrejme pribudne dieťa do rodiny a prežíva tiež obrovskú eufóriu z víťazstva. Ja už som s ním volal ohľadom ďalšieho zápasu, ale v tejto chvíli to preňho nie je téma. Samozrejme nekončí s MMA, ale v tejto chvíli je Attila bežný občan, budúci otec a maximálne si užíva svoje víťazstvo,” zodpovedal azda najpokladanejšiu otázku posledných dní.

Zdroj: Oktagon MMA

S popularitou Oktagonu narastajú aj nároky fanúšikov. Promotéri tak majú neľahkú úlohu vyplniť celý rok turnajmi tak, aby boli divácky atraktívne a tiež priniesli množstvo zaujímavých zápasov: „Máme budúci rok rozplánovaný tak z 80%. Už vieme celý prvý polrok a aj časť druhej polovice roku. Pribudnú nejaké turnaje Oktagon Prime, oznámili sme prvý v Šamoríne a budú aj v Čechách. Toto sa rozšíri a budeme zase kolovať s veľkými turnajmi,” potvrdil. V tomto roku sa uskutočnili dva veľké turnaje v Bratislave, čo by sa malo zopakovať aj v tom nasledujúcom: „Všetko nasvedčuje tomu, že áno. Máme už zarezervované termíny v hale,” oznámil Neruda. Uvažovalo sa tiež o galavečeri pod holým nebom na Slovensku: „Uvažujeme nad tým. Aj sme pre to nejaké konkrétne kroky urobili a mysleli sme si, že to bude skôr, ale vyzerá to tak, že to budeme musieť trochu odložiť. Je to veľký míľnik, ktorý určite chceme absolvovať,” odkryl ciele organizácie.

Práve najbližší galavečer v Šamoríne vyvolal po ohlásení účasti Ľudovíta Kleina mnohé reakcie: „Dohodli sme sa, že bude Lajoš štartovať na Oktagon Prime. Kvôli tomu, že Ostrava už je nabitá zápasmi, sú tam titulové fighty a my chceme Lajoša nechať vyniknúť. Chceme sa mu venovať a postaviť to na ňom. Preto je lepší Prime, je to na Slovensku, bude domáci a dáva to jednoducho väčší zmysel postaviť ho v Šamoríne,” okomentoval situáciu jeden z promotérov. Na rovnakom galavečeri fanúšikovia uvidia aj titulový zápas v ľahkej váhe, teda v kategórii do 70 kilogramov: „Pôvodne to zámer nebol. Chceli sme zápas Ryšavý-Štrbák, ale bohužiaľ Karol je stále zranený. Veľmi sa na to tešil a hovoril nám, že chce zápasiť so Štrbákom, ale bohužiaľ. Nakoniec to teda vyšlo tak, že v podstate nie je iná možnosť. Miro musí ísť jedine s Legierskim a to už jednoducho musí byť o titul.”

Zdroj: Oktagon MMA

Podobne ako v prípade Poliaka Legierskiho, v Oktagone sa často predstavujú aj zahraniční fighteri, ktorí vnímajú československú organizáciu ako jednu z najlepších v Európe: „Sú strašne prekvapení, aj z toho servisu. Napríklad, keď prišiel Paul Byrne, v čase keď bol Oktagon v podstate v plienkach, tak tvrdil, že v živote nevidel takú organizáciu, takú šou, toľko ľudí. My sme ale vedeli, že to nebolo také, aké by to mohlo byť, takže oni sú fakt nadšení. Prišli borci zo Švédska a tí povedali, že turnaje na ktorých boli vo Švédsku sú oproti nám dedinská liga. Gonzalez v Košiciach povedal, že taký turnaj mimo UFC v živote nevidel a to ten galavečer v Košiciach práve príliš nevyšiel,” potvrdil. S pribúdajúcim úspechom však prichádzajú aj vyššie nároky zápasníkov: „Majú väčšie nároky, samozrejme. Je to asi prirodzené, ale my sme si ich sami zdraželi. Urobili sme z nich hviezdy a potom nás to stojí viac, ale je to asi prirodzený vývoj. Ja si myslím, že z veľkej časti si to tí chalani zaslúžia. Niektorí sú ale takí, že si podáme ruku a o dva týždne ešte chcú vyjednávať a chcú viac,” dodal na margo tejto témy.

Zaujímavou situáciou si promotéri prešli aj v nedávnej minulosti, keď sa Samuel “Pirát” Krištofič rozhodol, že už nebude v Oktagone pokračovať: „Pirát ani zo zdravotných dôvodov nemôže robiť MMA, takže aj keby sme chceli, tak sa to nedá. Uvidíme. Kontaktoval nás a rozprávali sme sa o tom. Zachoval sa z veľkej časti férovo, že o tom s nami jednal. Rozhodol sa, ako sa rozhodol, ale nemáme si čo vyčítať. Mňa len mrzí, že sme mu napriek tomu, že nemôže zápasiť, dali veľmi dobrú ponuku ako zostať v hre, ako si zarobiť, no rozhodol sa inak, čo rešpektujem,” ozrejmil jednania s populárnym fighterom. Podobne to mohlo dopadnúť aj s Milanom Ďatelinkom, ktorý však napokon zostáva pod krídlami Oktagonu: „Milan sa zachoval férovo. Prišiel za nami, že má nejakú ponuku, ale chce zostať s nami napriek tomu, že tá ponuka je lepšia. Prešiel s nami celú tú cestu a váži si to podobne ako aj my,” dodal na záver rozhovoru.

Tomáš Horváth

Tomáš Horváth

Viac článkov od autora