Novinky - 08.12.2019 12:44

MMA rozhodca Pavel Touš: Zodpovednosť za zdravie bojovníkov nikdy nemôže byť rutina

Tomáš Horváth Autor: Tomáš Horváth | Zdroj: Huste.tv/Pavel Touš/Oktagon MMA

Byť rozhodcom nie je v športe jednoduché. Obzvlášť to platí v MMA, kde práve arbiter rozhoduje o osude oboch zápasníkov, o ich zdraví či niekedy dokonca živote. Táto profesia býva popri samotných zápasníkoch často prehliadaná a v mnohých prípadoch tiež ostro kritizovaná. O tom ako táto práca vyzerá sme sa rozprávali s uznávaným českým rozhodcom Pavlom Toušom.

Samotné začiatky pri tomto povolaní sa nezrodili len pred pár rokmi, odkedy je MMA populárne u nás. Česky rozhodca za sebou má dlhú športovú cestu: „Bojovým športom sa venujem dlho. V minulosti som zápasil v BJJ graplingu a tiež som 17 rokov robil závodne atletiku. O prácu rozhodcov u nás nikdy nebol záujem. Bola to prehliadaná pozícia. Nikto to nechcel robiť, tak som to skúsil. Vždy to pre mňa bol koníček, tak som s ním začal a keď ma to prestane napĺňať tak aj skončím,” potvrdil. Ako sám tvrdí, rozhodovanie nikdy nemôže byť rutinou: „Byť zodpovedný za dvoch bojovníkov a ich zdravie nikdy nemôže byť rutina. Dôležité je byť pred každým galavečerom v zdravotnej a fyzickej pohode,” skonštatoval. Keďže je na domácej scéne rozhodcov málo, s fightermi sa často poznajú, čo býva v zápasoch výhoda: „Určite je dobré bojovníkov poznať. Každý fighter má svoje špecifiká, zvyky a to aj v zlom slova zmysle. Pokiaľ sa s bojovníkmi poznáte aj oni sú viac pokojní, keď im rozhoduje nejaká známa tvár. Nemajú potom taký sklon odvrávať,” ozrejmil Touš.

Častou otázkou divákov, ktorí MMA sledujú, je kontrola zápasníkov pred vstupom do klietky: „Kontrolujeme v prvom rade či má bojovník ostrihané nechty, správne upravené vlasy a nie je niečim natretý. Rukavice čucháme práve preto, aby neboli napustené nejakou emulziou. Každý takýto detail môže zásadne ovplyvniť priebeh zápasu,” odpovedal podrobne. Z množstva zápasov, ktoré mal možnosť Pavel Touš rozhodovať sú tiež pamätné, na ktoré sa len tak nezabúda: „Pískal som už množstvo veľkých zápasov. Vždy si najviac pamätám tie posledné. Preto je to momentálne fight Végh verzus Vémola. Tá atmosféra, tlak a náboj bola neskutočná,” povedal. Pri vysokom čísle zápasov môžu nastať aj chyby, ktoré sa zrodiť môžu, keďže rozhodca vždy musí posúdiť situáciu v danom momente: „Áno, vždy si nechám nejaký časový odstup a potom sa na nie pozriem. Pokiaľ sa človek nedokáže na svoj výkon pozrieť sebakriticky, nikam sa neposunie. Je však ťažké povedať, čo by som posúdil inak. V oktagone máte na rozhodnutie zlomok sekundy a iba jeden uhol pohľadu. To, čo vidia ľudia v televízii z troch kamier, spomalene a v pokoji je trochu iný príbeh,” objasnil jeden z najlepších rozhodcov na domácej scéne.

Zdroj: Oktagon MMA

Mnohokrát v zmiešaných bojových umeniach vyzerajú ukončenia na KO či TKO doslova hrozivo. Zápasníci letia nekontrolovane k zemi, no aj takéto situácie sú v pravidlách ošetrené: „Predpis je jednoduchý. Musíte za každých okolností chrániť zdravie bojovníka a hotovo. Ringový rozhodca je najbližšie, vidí bojovníkom do očí a je to jeho zodpovednosť. Stane sa, že bojovník po KO údere naskočí a zdá sa, že je v poriadku. To ale neznamená, že to tak je,” potvrdil Touš. Vo svete zápasníkov sa postupom času začínajú točiť pomerne veľké výplaty. To sa však o rozhodcoch povedať nedá: „Nedá sa to porovnať. Práca rozhodcov je iba koníček. Je ale dôležité, že si ľudia našu prácu začínajú všímať a začínajú chápať, čo to obnáša,” skonštatoval. Nie sú to len fanúšikovia, ktorí majú svojich obľúbencov medzi fightermi. Toho svojho nám priblížil aj uznávaný rozhodca: „V Česku je to jednoznačne David Kozma. Nielen ako bojovník, ale aj kamarát a človek. Množstvo chlapcov by si z jeho príbehu a prístupu malo brať príklad. Vo svete to sú asi Tony Ferguson a Urijah Faber,” dodal na záver rozhovoru.

Tomáš Horváth

Tomáš Horváth

Viac článkov od autora