Novinky - 19.03.2020 12:30

Pavol Neruda: Máme veľké finančné straty, ale sme zodpovední podnikatelia

redakcia Autor: redakcia | Zdroj: Svet MMA

Koronavírus naplno zasiahol aj naše územie a denne sme svedkami nových opatrení proti jeho šíreniu. Krízová situácia zasiahla do všetkých sfér a výnimkou nie je ani líder na československom trhu, organizácia Oktagon. Promotér Pavol Neruda prezradil, ako zvládajú tieto ťažké časy.

Vy ste boli nútení presunúť turnaj Oktagon 16. Uvidíme v budúcnosti toto podujatie, alebo je tu šanca, že sa turnaj zruší?

Šanca, že sa turnaj zruší nie je. Máme niekoľko termínov, aj na blízku budúcnosť, aj povedzme stredne vzdialenú budúcnosť, takže sme pripravený na oba varianty. Ondro komunikuje s halou, takže toto je v poriadku a akonáhle koronavírus pominie, tak budeme okamžite jednať. Veríme, že to bude čo najskôr.

Bude to, samozrejme, otázka aj na bojovníkov, ako budú pripravení, ale verím tomu, že všetci budú hladní po zápasoch, čiže s tým asi problém nebude.

Neuvažovali ste o tom, že by sa turnaj odohral bez divákov, povedzme v menších priestoroch?

Áno uvažovali, dokonca sme mali pripravené dva formáty. Teraz musím povedať, že to boli úplne neuveriteľné formáty, ktoré možno použijeme ešte v budúcnosti, pretože boli tak dobré, že sme sa pre ne okamžite nadchli. Bolo to niečo úplne iné, čo by ste ako diváci vôbec nečakali. Bohužiaľ v Čechách vyhlásili karanténu a u nás sú až také obmedzenia, že to už nie je možné urobiť. Stále ale platí, že niečo chystáme.

Ako túto situáciu berú bojovníci. Nestalo sa vám, že niekto chcel napríklad časť pláce, keďže v príprave určite vynaložili množstvo finančných prostriedkov?

Našťastie to chápu, že keď nie sú turnaje, tak ani my nezarábame a nie je z čoho platiť výplaty. Som rád, že žijeme v spoločnosti príčetných ľudí a aj bojovníci chápu situáciu. Táto situácia je nepríjemná pre všetkých. Ako bojovník je v zložitej situácii, tak aj my musíme strážiť všetky naše rozpočty a kalkulovať, aby sme to ustáli ako organizácia a aj osobne v súkromných životoch.

Ako to vyzerá s turnajom Oktagon Prime 4 v Košiciach?

Prípravy idú zatiaľ pozvoľna a čakáme, čo bude. Očakávame ale, že tento turnaj sa taktiež buď presunie, alebo sa zruší. Uvidíme v najbližších dňoch.

V akom merítku pociťujete finančné straty?

Máme veľké straty. Ostrava obrovské straty, ale najväčšia položka sú výplaty. Máme veľký tím a platiť ho je veľmi nákladné, málokto si to vie predstaviť. Všetci tí, ktorí si myslia, ako sme na každom turnaji zbohatli, asi zabudli na túto položku, ktorá je dvanásťkrát do roka a je naozaj veľká. Predstavte si, že platíte tím 30 ľudí, spolu s barberstvami je to 50 ľudí, tak si to vie každý vyrátať, koľko je to asi peňazí. To je asi najnepríjemnejšie, ale taktiež verím, že máme tím ľudí, ktorí sú rozumní a budeme s nimi aj o tomto hovoriť. Je to ale veľký a nepríjemný výpadok príjmov.

Našťastie musím povedať, že sa považujem za zodpovedného podnikateľa a tak isto aj Ondra, čiže máme nejaké rezervy, keďže sme rátali s tým, že príde nejaká kríza finančná. Nečakali sme, že to bude toto, ale vytvárali sme si istú rezervu a to nám teraz pomáha, že sme zodpovední.

Ako množstvo ľudí, aj vy máte momentálne režim práce z domu. Ako prežívate tieto dni?

Je to neuveriteľná úľava od stresu a napätia. Na všetkých dovolenkách, na ktorých som bol minulý rok, som sa ani zďaleka necítil takto. Aj keď idem do Thajska, alebo hocikde inde, tak som cez rôzne aplikácie stále v práci a v napätí, že stále musím spraviť to a to a po návrate ma čaká to a to. Teraz zrazu sa to úplne vyplo. Je to pre mňa nový pocit, pri tých všetkých negatívnych veciach sa stále nájde niečo, čo je dobré a toto je tá pozitívna stránka. Človek sa vyčistí, oddýchne si a naberie nové sily do ďalších sezón.

Myslím, že podobne je na tom aj náš tím. Sme ale v kontakte, pripravujeme stále nejaké nové veci, čiže sa nezastavujeme, ale tá práca a ten stres je asi stonásobne nižší. Osobne robím naozaj veľa hodín denne a toto je veľká zmena.